Kara Delik Bilim Adamlarına Nobel Fizik Ödülü Verildi

Kara Delik Bilim Adamlarına Nobel Fizik Ödülü Verildi
Kara Delik Bilim Adamlarına Nobel Fizik Ödülü Verildi

Kara Delik hakkında yıllardır çalışma yapan üç bilim adamına Nobel Fizik Ödülü verildi. Ödülün yarısı Roger Penrose’a, geri kalanı ise Reinhard Genzel ve Andrea Ghez arasında “evrenin en karanlık sırlarını” ortaya koyan çalışmasıyla paylaşıldı. Ghez, Tarihte Nobel Fizik Ödülü Kazanan Dördüncü Kadın Unvanına Erişti. Sayfa İçeriğinde Kara Delik Bilim Adamlarına Nobel Fizik Ödülü bulunmaktadır.

üç bilim adamına nobel fizik ödülü verildi
üç bilim adamına nobel fizik ödülü verildi

Kara Delik Bilim Adamlarına Nobel Fizik Ödülü Verildi

Bu yılki Nobel Fizik Ödülü kara delikler üzerindeki çalışmaları nedeniyle üç bilim insanına verildi. İngiliz kozmolog Roger Penrose, ödülün yarısını alacak, kalan yarısı ise Alman astrofizikçi Reinhard Genzel ile Amerikalı astrofizikçi Andrea Ghez arasında paylaşılacak. Buradaki en önemli detay ise Ghez, tarihte Nobel fizik ödülünü alan dördüncü kadın unvanını kazanması oldu.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi genel sekreteri Göran K. Hansson, bir basın toplantısında yaptığı açıklamada “Bu yılki ödül, evrenin en karanlık sırlarıyla ilgili” dedi. Akademi, Penrose’u “kara delik oluşumunun genel görelilik teorisinin sağlam bir tahmini olduğunu keşfettiği” çalışmasıyla tanıyor” dedi. Hansson, Ghez ve Genzel ise “galaksimizin merkezinde süper kütleli kompakt bir nesnenin keşfi için” ödüllendirildi.

Ghez ödülünü aldıktan sonra gazetecilere verdiği röportajda “Bilim çok önemli ve fiziksel dünyamızın gerçekliğini sunmak insanlar olarak bizim için kritik önem taşıyor” dedi. “Kara deliklerin içinde ne olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok … Onlar gerçekten fizik yasaları hakkındaki anlayışımızın çöküşünü temsil ediyorlar. Bu entrikanın bir parçası ve halen kara delikler hakkında hiçbir şey bilmiyoruz.” İfadelerini kullandı.

Süper Kütleli Bir Kara Delikten Başka Açıklama Yoktur.

Başta Hubble Uzay Teleskobu’ndan yapılan müteakip gözlemler, bu tür ölçek devirme kara deliklerin, gözlemlenebilir evrendeki her büyük galaksinin çoğunun merkezinde pusuda olduğunu ortaya çıkardı. Bu gözlem, bu nesnelerin yalnızca astrofiziksel sır olmaktan çok uzak, evrenin büyük ölçekli kozmik yapılar için belki de en önemli yapı taşları olduğuna işaret ediyor.

Kara Delikler Hakkında 7 İlginç Bilgi

Dünyaya en yakın kara deliğin kod ismi V4641 Sagitarii’dir. 

Kara delik ilk defa 1960 yıllarında görülmüştür ancak kara delik olduğu anlaşılmamıştır.

Bilim adamları kara deliklerin içinde zamanın daha yavaş aktığını sıkça dile getirmektedir. 

Kara delikler çevresindeki yıldızlarla gaz ve toz bulutlarını yutarken şiddetli radyasyon saçmaktadır.

Bilimkurgu filmlerinde sıkça kullanılan kara delik konusu, evrenin başka noktalarında “Solucan Deliği” oluşturmaktadır. 

Kara deliklerin en az üç boyu bulunmaktadır ve kara deliklerin en büyük boyu “süperyoğun kara delik” olarak adlandırılmaktadır.

Kara delik, hiçbir şekilde göremeyeceğiniz kadar siyahtır. Ayrıca kara delikler, inanılmaz bir güce sahiptir, kara deliğin radarına giren nesnenin kaçması imkansızdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Kara Delik Bilim Adamlarına Nobel Fizik Ödülü Verildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!