Hindistan Işık Festivali Nedir

Hindistan Işık Festivali Nedir
Hindistan Işık Festivali Nedir

Her yıl Hindistan’ da kutlanan Işık Festivali bu yıl 14 Kasım’ da kutlanacak. Hindistan’ın en ilginç festivallerinden biri olarak bilinen Diwali çok eski tarihlere dayanıyor. İşte Işıklar dizisi anlamına gelen Hindistan Işık Festivali Nedir, Diwali festivali hakkında ilginç bilgiler, tüm detaylar haberimizde.

hindistan işık festivali i̇lginç bilgiler
hindistan işık festivali i̇lginç bilgiler

Işık karanlığa, iyiliğe kötülüğe galip gelebilir. Işık ruhu hayatınızı aydınlatsın ve onu mutluluk ve memnuniyetle doldursun. Mutlu ve kutsanmış bir Diwali’ye sahip olun! (Alıntı)

Hindistan Işık Festivali Nedir? Diwali Festivali

Işıklar dizisi anlamına gelen Dīvali tüm Hindistan’da kutlanan eski bir Hindu festivali olup tüm festivallerin en büyüğüdür. Aydınlığın karanlığa, bilginin cahilliğe, iyiliğin kötülüğe, umudun ümitsizliğe karşı olan zaferini temsil eden bu festival Kārttika (Ekim-Kasım) ayında kutlanır. Bu yıl 14 Kasım’a denk gelen Dīvali genellikle Bengal’de yeni ayın ilk günü Kuzey ve Güney Hindistan’da yeni aydan önceki kutlanır. Beş gün süren bu festival boyunca her gün farklı bir ayinle uygulanırken farklı bir tanrı ve tanrıçaya tapınılır. Beş gün süren festivalin ilk günü (Dhantroyodoshi) evler ve ofisler temizlenir, küçük topraktan yapılmış içi mum kapları hazırlanır.

Evler, ofisler, kapılar ışıklarla süslenir. Tanrıça Lakşmī ve Tanrı Gaṇeşa’ya ibadet edilir, onlara pirinç, pirinç keki vb. şeyler sunulur. İkinci gün (Narakchaturdashi) bayram yiyecekleri özellikle de laddu, barfi, helva gibi tatlı satın alınır. Akrabalar, arkadaşlar, iş ortakları ziyaret edilir ve alışveriş yapılır. Tanrı Vişṇu’nun Narakasura’yı öldürmesi hatırlanır. Hindular evlerinde ışıklar yakar, vücutlarını kokulu yap sürüp evlerinin önünde sıcak suyla yıkanır. Festivalin üçüncü günü Aşvin ayının otuzuncu gününe denk gelir ve yaygın olarak Pedhipuūcān ismiyle bilinir ve festivalin esas gününü oluşturur. Yeni kıyafetler ve takılar takılır. Yaşlılar ailenin en genç üyesi tarafından ziyaret edilir. Bugün tanrıça Lakshmi ile birlikte Sarasvati, Ganeşa ve Kubera gibi tanrı ve tanrıçalara da tapınılır. Hindistan ışık festivali nedir,  diwali festivali hakkında ilginç bilgiler devam ediyor…

Tanrıçayı Evine Davet Ediyorlar

İnsanlar tüm kapılarını ve pençelerini açar ve buralara mumlar koyarak tanrıçayı evlerine davet ederler. Tüccarlar bu akşam hesap defterlerini kapatıp yeni hesap defterlerini açarlar. Efendiler hizmetçilerine hediye olarak para verirler. Bugünün akşamında kaktüs bitkisinden yapılan on altı lamba evin önündeki pirinç kâselerine yerleştirilir. Dördüncü gün (Bali Pratipada) Hindular yaklaşık gece üç gibi uyanır, hizmetliler bütün ev temizler ve lambaları yerleştirir. Bugün eşler arasındaki bağlılık ve sevgi kutlanır. Erkekler eşlerine hediyeler verir. Birçok evlilik töreni de bugün gerçekleştirilir. Ayrıca Krishna’nın onuruna Gverdha pūcā’sı yapılır.  Beşinci gün ise Bhaubic ya da Bhai Duc olarak bilinir. Bugün kardeşler arasındaki ilişkinin önemine vurgu yapılır ve erkekler kız kardeşlerine para verirler.

Teknolojinin artması ile birlikte büyük bir çoşku ile kutlanan Dīvali’de aydınlatma için lampa, havafişek, maytap gibi çeşitli araçlar kullanılmaktadır. Bu da büyük bir hava kirliliğine neden olmaktadır. Bu çerçevede 2017’de Hindistan Yüksek Mahkemesi Dīvali’de havai fişek kullanımı yasaklanır. Bu yılki kutlamalar için kullanılacak olan aydınlatma malzemeleri ve kullanımının hava kirliliğini nasıl etkileyeceği konusunu tartışılmaktadır.

Yazan: Beyzaybike

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Hindistan Işık Festivali Nedir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!