Aziz Sancar Sözleri ve Öğütleri

featured

Sayfa İçeriği: Aziz Sancar Sözleri, Aziz Sancar Öğütleri, Aziz Sancar Tavsiyeleri, Aziz Sancar Başarı Sözleri, Aziz Sancar Özlü Sözleri, Aziz Sancar Kitap Sözleri, Aziz Sancar Alıntıları.

Aziz Sancar Sözleri

Dünya ile yarışmak istiyorsanız temel bilime ağırlık verin.

Okumanın yanı sıra düşünmek için de kendinize zaman ayırın.

Başarılı olmak Nobel almak değil, ailenize, ülkenize ve insanlığa hizmet etmektir.

Başarı, zekâ kadar çalışmakla elde edilir. Sebat lazım, inat etmek lazım ve çalışmak lazım.

Üzerinde çalışacağınız bir konu belirleyin, literatür de okuyun, gerektiği kadar öğrenin.

Eğitim ya da araştırma için yurtdışına çıkın, ama sonrasında kesinlikle ülkenize dönün.

Türkiye için bu kadar önemli olduğunu bilseydim 2 misli çalışır ve 20 yıl önce alırdım bu ödülü.

Çoğu insan zekaya inanır, ben inanmıyorum, bizi birbirimizden ayıran emektir, ben çalışmaya inanıyorum.

Ben Türk’üm, o kadar! Mardin’de doğmuşsam, Cizre’de de doğmuşsam, Kars’ta da doğmuşsam ben Türk’üm.

Kibirli olmayın kibirli olmak Allah’a yakışır, insana yakışmaz. Elinizden geldiği kadar mütevazı olmaya çalışın.

Bana çok güzel öğretim veren kendi memleketimdir. Bana olağanüstü tıp eğitimi verdi ve o buradaki başarımın kaynağı oldu.

Politikayla uğraşmayın, onu yapanlar var, çok çalışın, bilim yapın. Ne yaparsanız, iyi yapmaya çalışın, çalışmadan olmaz. Bu, vatan borcudur.

Saygı istiyorsanız, önce kendinize saygı göstereceksiniz. Herkesten üstün değiliz ama kimseden de aşağı değiliz. Kendimizle iftihar edelim ki başkası da bize saygı göstersin.

Memleketim adına sevindim, Mardin adına sevindim. Memleketim için hayırlı uğurlu olsun. İnşallah bundan sonra daha büyük övgüler kazanırlar. Türkiye’de bilime çok büyük katkıda bulunurlar.

Gereği kadar öğrenin, aşırıya kaçmak yaratıcılığı öldürüyor. Okumanın yanı sıra düşünmek için de kendinize zaman ayırın. Eğitim ve araştırma için yurt dışına çıkın ama sonra muhakkak ülkenize dönün.

Hedefimiz DNA onarımının ne zaman minimum ne zaman maksimum olduğunu belirleyerek, DNA onarımı potansiyelinin en az olduğu zaman ilaç tedavisi uygulayarak hem ilacın etkisini çoğaltmak hem de yan etkileri azaltmak.

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu DNA’yı tahrip ediyor ve vücutta bulunan DNA onarım mekanizmaları, o kanser hücrelerinin yaşamasını sağlıyor. Biz bu mekanizmayı anlamak, aydınlatmak için bir çalışma başlattık. Bu mekanizmayı anlayınca onu “inhibe” edip, kanser hücrelerinin normal hücrelerden daha önce öldürülmesini sağlamaya çalışacağız. DNA onarımı mekanizmasını aydınlatmak, kanser tedavisi noktasında çok önemli. Gayemiz bu mekanizmayı açıklamak.

Maalesef biz memleket olarak, her şeyimizi tenkitten hoşlanıyoruz. O dönem okullarımız harikaydı. Olağanüstü öğretmenlerim vardı ilkokulda. Oradaki ilkokul eğitimini burada Amerika’daki en iyi ilkokullarda verirler mi vermezler mi bilmiyorum. O kadar iyiydi.

aziz sancar öğütleri
aziz sancar öğütleri ve alıntıları

Gözünüzü seveyim politikayla uğraşmayın, onu yapanlar var, çok çalışın. Ne yaparsanız, iyi yapmaya çalışın, çalışmadan olmaz. Ben öğrenciyken günde 18 saat çalışırdım. Gazeteler yazmıştı, çok zaman gecelerimi laboratuvarda geçirdim. Çalışmak kendimize, ailemize, milletimize vatan, namus borcudur.

Türkiye, bilim ve teknikte dünyada herkesle yarışmalı. Bunun gerçekleşmesi için 25-30 yıl beklememeliyiz. ABD ve Avrupa’nın bilimde ulaştığı seviyeye gelmemiz için bilimle uğraşan çocukları desteklememiz şart.

KPSS, YGS gibi sınavların başarıda belirleyici olduğuna inanmıyorum. Bu konuda elimde bilimsel bir araştırma yok. Ancak üniversite giriş sınavına hiç test kitabı çözmeden girdim ve yüksek puan aldım. Çünkü çok çalışıyordum, başarı da çok çalışmakla olur.

Bana göre Nobel’i almaktan daha önemli şeyler var: Kişinin ailesi, insanlık ve ülkesine hizmet etmesi! İnsanlığın ölçüsü Nobel’i almak değildir. Ailemiz, insanlık ve ülkemize hizmet ettiğimizde görevimizi yapmış oluruz. İster ayakkabı boyacısı ister öğretmen isterseniz de Nobel almış olun, işinizi iyi yapıyorsanız ülkenin başarısı bununla ölçülür. Bunu yaptığımızda başarı da.

Bilimi çocuk yaşlarda işlemeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. İslam dünyasının son 500 yılda bilime katkı yapamadığını görüyoruz. Bunu aşıp düzeltmemiz lazım. Dünya nüfusunun yüzde 0,2’lik kısmını oluşturan Yahudi kardeşlerimiz bilim ödüllerinin yüzde 20’sini aldı. Onlar bu ödülleri bizlerden daha zeki oldukları için almadı. Başından beri bilime, bilimsel eğitime önem verdikleri için aldılar.

Çocuklarımıza bilim kültürünü aşılamamız lazım.  Bunu yaparsak, Türkiye’den de Nobel ödülü alan bilim adamı sayısını 15-20 kişiye çıkarabiliriz. İnşallah bizden sonraki nesiller bunu yapar. O zaman karşımızda Nobelli olarak sadece Aziz Sancar’ı değil, daha fazla insanı göreceğiz. Çocuklarımızı iyi yetiştirirsek Nobel kendiliğinden gelir. Nobeller çoğalınca da şimdiki gibi çok önemli bir konu olmaktan çıkabilir. Nobel çok önemli bir ölçü değildir. Ben araştırmalarımı Nobel almak için yapmadım. Önemli olan bilimi geliştirip, gelenek haline getirmektir. İnsanlığın bilim birikimine katılıp, buna katkı yapmalıyız.

7
mutlu
Mutlu
4
_zg_n
Üzgün
2
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Aziz Sancar Sözleri ve Öğütleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Elalemin verdigi degeri, hak eden bu degerli sahsiyetlere, ulkem bir kiymet atfetseydi, bu vatan ilim yuvasi olurdu.

    Cevapla
Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!