1. Haberler
  2. Bilgi
  3. Yedigöller Hakkında İlginç Bilgiler

Yedigöller Hakkında İlginç Bilgiler

yedigöller hakkında ilginç bilgiler
yedigöller hakkında ilginç bilgiler

Yedigöller Hakkında İlginç Bilgiler sayfamızda sizlere gezilecek görülecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan muhteşem manzarası ile herkesi cezbeden Yedigöller hakkında ilginç bilgiler derledik. İçeriğimizde Yedigöller ile ilgili birçok birçok bilgi ve gerçekler yer almaktadır. Yedigöller Nelerdir? Yedigöller’e Hangi Ayda Gidilmeli? Yedigöller’e Kışın Gidilir Mi? İstanbul-Yedigöller Arası Kaç Km? İstanbul-Yedigöller Arası Kaç Km? Ankara-Yedigöller Arası Kaç Km? Yedigöller Ücretli Mi? Yedigöller Milli Parkı Giriş Ücretleri 2021, Yedigöller Yolu Bozuk Mu? İşte Detaylar…

yedigöller'e hangi ayda gidilir?
yedigöller’e hangi ayda gidilir?

Yedigöller Hakkında İlginç Bilgiler

Yedigöller Milli Parkı, Karadeniz bölgesinde Bolu ilinin kuzeyinde, Zonguldak ilinin güneyinde, Düzce ilinin doğusunda yer alır. Yedigöller’e Bolu Merkez’den ve Mengen ilçesinden gidilebilmektedir. Kışın Bolu Merkez’den gidilen yol genellikle karla kaplı olduğundan Yedigöller’e Mengen üzerinden gidilmesi tavsiye edilmektedir.

1642 hektar büyüklüğündeki Yedigöller Havzası, 1965 yılında milli park olarak korumaya alınmıştır. Havza kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu oluşan, yüzeysel ve yeraltı akışlarıyla birbirine bağlı, kuzeyden güneye 1500 m mesafede sıralanmış 7 gölden oluşmuştur. Milli park içindeki “Köyyeri” mevkiinde yeni Bizans dönemine ait bulunan kalıntılardan, eski dönemlerde bölgenin bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır.

Göller, aralarında 100 m yükselti farkı bulunan iki plato üzerindedir. Ortalama 780 m yükseklikte bulunan platodaki göllerin en büyüğü Büyükgöl’dür.

BüyükGöl’ün güneydoğusundaki Deringöl, 20 m uzunluğundaki akan bölümüyle Büyükgöl’e bağlıdır. Büyükgöl’ün kuzeyinde ise Seringöl bulunmaktadır. Diğer platodan 100 m yükseklikte bulunan bu platonun en geniş gölü Nazlıgöl’dür.

Yedigöller’e hâkim bitki örtüsü kayın ağaçlarıdır. Ama bölgede ayrıca meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, göknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi değişik tür ağaçlar da görülmektedir.

Yedigöller Milli Parkı içerisinde ve çevresinde sayıları artan geyik, karaca, ayı, yabani domuz, kurt, tilki ve sincap türleri bulunmaktadır.

Her yıl Mayıs–Eylül dönemlerinde Büyükgöl ve Deringöl’de ücret karşılığı sportif olta balıkçılığı yapılabilmektedir.

Yedigöller bölgesinde geyik üretim alanı, gülen kayalar, şelaleler ve dilek çeşmesi de bulunmaktadır.  

Yedigöller Milli Parkı içinde, kampçılık, günübirlik piknik, yürüyüş, fotoğraf çekimi gibi faaliyetler yapılabilmektedir.

Yedigöller Milli Parkı içerisindeki “Kapankaya Manzara Seyir Yeri”ne çıkılarak gölleri ve eşsiz peyzaj güzelliklerini görmek mümkündür. Bu güzergâh üzerinde bir de anıt ağaç bulunmaktadır. Ayrıca, milli park içindeki geyik üretme istasyonu ziyaret edilebilir.

Yedi Göller Hangileridir?

Milli park bünyesinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak 7 göl vardır. Bu göller aralarında 100 m yükselti farkı bulunan iki plato üzerindedir. Ortalama 780 m yükseklikte olan platodaki göllerin en büyüğü Büyükgöl’dür.

Yedigöller’e Hangi Ayda Gidilmeli?

Yedigöller Milli Park’ına yılın her ayında gidilebilir. Ancak büyüleyici bir manzara ile karşılaşmak isteyenler genellikle Sonbahar aylarını tercih etmektedirler. Rengarenk yapraklar arasında bir yürüyüş yapmak ya da en güzel doğa fotoğrafları çekmek istiyorsanız Kasım’ın ilk haftası gitmeniz sizin için harika bir deneyim olacaktır.

Yedigöller’e Kışın Gidilir Mi?

Yedigöller’e kış aylarında da gidilmektedir. Ancak ulaşım şartları biraz zordur. Yüksek dağlık bölgelerden geçtiğiniz için çok dikkatli olmanız gerekir. Kış aylarında Yedigöller yolu genellikle karla kaplı olduğundan seyahate çıkmadan önce Alo 159 Karayolları Hattından bilgi almaları gerekmektedir.

İstanbul-Yedigöller Arası Kaç Km?

Yedigöller Milli Parkı ile İstanbul arası 306 Km’dir. Bu mesafe arabayla yaklaşık olarak 3 saat 53 dakika sürecektir.

Ankara-Yedigöller Arası Kaç Km?

Yedigöller Milli Parkı, Bolu ile Ankara arası 223 Km. Bu mesafe arabayla yaklaşık olarak 2 saat 51 dakika sürecektir.

Yedigöller Ücretli Mi?

Yedigöller Milli Parkı Giriş Ücretleri 2021

Araçsız Kişi Başı: 7 TL

İndirimli Kişi Başı: 3,5 TL

Motosiklet: 14 TL

Otomobil: 21 TL

Minibüs: 63 TL

Midibüs: 112 TL

Yedigöller Yolu Bozuk Mu?

Bolu Merkez’den Yedigöller’e sapar sapmaz gidilen yol güzergahında yaklaşık 10 km bozuk yol bulunmaktadır. (Güncel-17.10.2020)

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Yedigöller Hakkında İlginç Bilgiler
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!