İlginç Araştırma! Yarasalar Geleceği Tahmin Edebiliyor

Yarasalar Geleceği Tahmin Edebilir Mi
Yarasalar Geleceği Tahmin Edebilir Mi

Son dönemde coronavirüs salgını sebebi ile adını çok sık duyduğumuz Yarasalar hakkında şaşırtıcı bilgiler elde edildi. Yapılan bir araştırmaya göre yarasaların geleceği tahmin edebildikleri ortaya çıktı. İşte merak konusu olan haberin detayları… Yarasalar Geleceği Tahmin Edebilir Mi?

Yarasalar şaşırtmaya devam ediyor. Dünyayı kasıp kavuran Coronavirüs salgının yarasalardan insana geçtiği ve Çin’in Wuhan eyaletinden tüm dünyaya yayılması çok konuşulmuştu. Dünyadaki bilim adamları Coronavirüs salgınından sonra Yarasaları detaylı bir şekilde incelemeye başladı. İşte o araştırmaların birinde Yarasalar hakkında ortaya çıkan ilginç gerçek!

Yarasalar Geleceği Tahmin Edebilir Mi?

Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, yarasaların yankılardaki hedef hareketinin anlık tahmin modellerini oluşturarak avlarının nereye gittiğini hesapladığını keşfetti. Yarasaların ses dalgaları ile yönlerini bulduğu bilinmektedir. Aynı zamanda Yarasalar bu ses dalgaları sayesinde avlarını kolayca yakalama konusunda başarılı canlılardan. Yarasalar ormanlık alanlar, ağaçlar veya tabela gibi avını yakalamaya engel teşkil edecek unsurlara rağmen bile avını kolayca izleyebilmektedir. Yarasaların bu özelliğini derinlemesine araştıran Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları yaptıkları çalışmalarla Yarasalar hakkında ilginç bilgilere ulaştı. İşte ayrıntılar…

Peki Nasıl Oluyor?

Bilim adamları özel hazırladıkları ve levrek adını verdikleri bir düzeneğe yarasaları yerleştirdiler. Daha sonra böcekleri takip etmeleri için yarasaları bir süre eğittiler, daha sonra gözleme geçtiler. Ekip, yarasanın ekolokasyon çağrılarını ve baş hareketlerini, böceklerin nerede ve ne kadar hızlı hareket ettiklerini değiştirdikçe kaydetti. Ayrıca yankıları kesintiye uğratan engeller de eklediler.

Psikoloji ve Beyin Bilimleri alanında doktora adayı olan ortak yazar Clarice Anna Diebold, “Verileri test etmek için matematiksel modeller tasarladık ve yarasaların neler yapabileceğine dair farklı hipotezler ürettik” dedi.

Araştırma sonrası yapılan açıklamada Angeles Salles şu açıklamaları yaptı;

“Yarasaların hem ekoların zamanlamasından gelen hız bilgisini kullandıklarını hem de baş hedeflerini daha da ayarladıklarını varsaydık,” dedi. “Bu modeli verilerimizle test ettiğimizde, çok iyi uyduğunu gördük.

Salles, “Tahmin sorusu önemlidir çünkü bir hayvanın bundan sonra ne yapacağına karar vermek için önceden plan yapması gerekir” dedi. “Görsel bir hayvan veya bir insan gelen bir bilgi akışına sahiptir, ancak yarasalar için bu dikkate değer çünkü bunu sadece kısa akustik anlık görüntülerle yapıyorlar.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İlginç Araştırma! Yarasalar Geleceği Tahmin Edebiliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!