Evrende Yalnız Mıyız?

Evrende Yalnız Mıyız?
Evrende Yalnız Mıyız?

Bu hafta sizlere hemen hemen herkesin merakla araştırdığı konuların başında gelen “Evrende Yalnız Mıyız” yazısı derledik. Editörlerimiz ile birlikte farklı bakış açıları ile oluşturduğumuz içeriklere, sizlerden gelen güzel yorum ve düşüncülerden aldığımız ilhamla devam ediyoruz.

Evet asıl konumuza dönecek olursak “Evrende Yalnız Mıyız? Bu soruya bugüne kadar birçok bilim adamı, farklı bakış açıları ile cevap vermiş her birisi kendince ya da yaptığı bilimsel çalışmalardan yola çıkarak bu soruya cevap vermeye çalışmıştır. Yapılan bütün araştırmalar sonucunda ortaya çıkan kanı bilimsel olarak aslında dünyadan başka bir yerde yaşamın mümkün olmaması. En azından şu anki teknolojiye göre varabildiğimiz nokta burası. Her ne kadar ortaya atılan iddialar ve tezlerden bizim dışımızda başka canlıların yaşamadığı kanaati ortaya çıksa da henüz kesin ve somut bir bulgu ya da bilgiye rastlanılmamıştır.

Evrende Yalnız Mıyız?

Bu soruya cevap vermeye çalışanlar sadece bilim adamları değil elbette. Metafizik uzmanları da bu konuları yakından takip etmektedirler. Metafizik’in yanında tasavvuf alanı da konuya dahil edilebilir. Metafizik uzmanlarının söyledikleri görüşe göre evrende yalnız değiliz. Bu konuyu yorumlayan metafizik uzmanları veya tasavvuf yorumcularına göre bizim dışımızda görünmeyen birçok varlık söz konusu. Ulaşamadığımız yerlerde veya gezegenlerde bir yerler de canlılar olması ihtimali yüksek. Aslında parçaları birleştirdiğimizde “Evrende Yalnız Mıyız” sorusunun bütünsel olarak cevabını vermiş oluyoruz.

Burada iki konu ortaya çıkmaktadır. Bilim adamları metafizik olayları pek muteber görmezler. Çünkü bilime göre kanıt, bilgi, bulgu esastır. Bunlar dışında ifade edilen her şey kanıtlamaya muhtaç bir tez olmaktan ileri gitmez. Evren sürprizlerle dolu bunun hepimiz farkındayız. Daha kendi gezegenimizde bile henüz her şeyi keşfedemedik. Evrenle ilgili bir sürü soru zihnimizi meşgul ediyor. Kara deliklerden korkmalı mıyız? Marsta yaşam olacak mı? Dünyanın sonu gelecek mi? Uzayın sonu var mı? Daha ne sorular ne sorular…

dünyanın sonu ne zaman gelecek

Konunun çok derinine inmeden yüzeysel olarak evrenle ilgili birkaç bir şey söylemek gerekirse, evren hakkında tam yeterli bilgiye ne zaman ulaşabileceği öngörülmeksizin, birçok canlının yaşama ihtimali olduğu, boyutlar arası, enerjinin hâkim olduğu bir yer olarak şimdilik kalacak. Bu yüzden evren öncelikle kendi yaşadığımız gezegene önem vermek zorundayız. Çünkü Dünyadan başka henüz gideceğimiz bir yaşam alanı yok. Belki bir gün Mars atmosferiyle, su kaynakları ile yaşanacak hale getirilinceye kadar durum en azından bu. Ama evren sürprizlerle dolu ne zaman ne olacağını kestirmek mümkün olmayabiliyor.

Evren Halen Bilinmeyenlerle Dolu

Yazımızın ana konusuna gelirsek maddesel olarak yalnızlık zaten söz konusu değil ama, bizim dışımızda başka canlılar var mı yok mu diye sorarsınız bunun cevabını ortak yapılan bilimsel ve metafizik çalışmaların ortaya koyacağından emin olabiliriz. Bilinmeyen ve halen çözülemeyen hadiselere bilim ışığında başka görüşleri toptan reddetmeyen bir anlayış benimseyen bilim adamlarının ulaşacağından şüphe yoktur. Evrenle ilgili ulaşacağımız o kadar çok bilgi var ki, bu yüzden gezegenimizi korumak, doğaya sahip çıkmak, iyi insan olabilmek, bilginin kaynağından geleceğe yatırımlar yaparak belki bizim dışımızda yaşayan başka canlılara ulaşmak mümkün olabilir…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Evrende Yalnız Mıyız?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!