Yoga Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir

Yoga Nedir, Faydaları
Yoga Nedir, Faydaları Nelerdir

Sayfa İçeriği; Yoga Nedir, Yoganın Amacı, Tarihi, Faydaları Nelerdir, Yoga Başlangıç, Yoganın Faydaları ve Etkileri Nelerdir, Yoganın Amacı, Tarihi, Felsefesi, Kökeni Nedir, Yoganın Beyne, Ruha, Bedene Faydaları Nelerdir, Yoganın Bilinmeyen Faydaları, Çeşitleri Nelerdir, Yoganın Kalbe ve Kaslara Faydaları Nedir?

Yoga Nedir, Nasıl Yapılır

Çalışma hayatının nefes aldırmaz temposu içinde yoğun bir stresi yükleniyoruz. Bu durum hem fiziki hem de psikolojik pek çok sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Yaşam kalitemizin günden güne düştüğünü hissetsek de çoğu zaman bu değiştirmenin çok zor olduğunu sandığımız için bir şey yapmıyoruz. Oysa bu akışı tersine döndürmenin sayısız yolu bulunabilir. İşte bunlardan biri Yoga Yapmak.  Hemen akla gelen sorular şunlar olacak Yoga Nedir, Yoganın Amacı, Tarihi, Faydaları Nelerdir? Kendinizi, vücudunuzu, zihninizi dinlendirmek, iyileştirmek ve motive etmek için istediğiniz zaman istediğiniz yerde uygulayabileceğiniz bir aktivite. Tabi bunun için önce Yoga Nedir, Yoganın Amacı, Tarihi, Faydaları, yoga nasıl yapılır, yoganın  bilinmeyen faydaları nelerdir gibi soruları cevaplamak gerekiyor. İşte Yoga Nedir, Yoganın Amacı, Tarihi, Faydaları

yoga nasıl yapılır?
yoga nasıl yapılır?

Yoganın Faydaları Nelerdir

Yoga sizin ruhsal ve bedensel olarak dinlenmenizi ve zinde olmanızı sağlayan bir egzersizler bütünüdür. Yoga ile meditasyonu birleştirdiğinizde hem fiziki hem ruhen kendizini daha mutlu ve sağlıklı hissedersiniz. Yoga Sanskrit, Hindistan kaynaklıdır ve Hinduizm, Budizm, Jainizm gibi inanışlarda etkili bir terapi yöntemi olarak kullanılagelmiştir. Çok uzun bir geçmişe sahip olan yoganın en az 5 bin yıldır uygulandığı bilinmektedir. Yoganın sözcük anlamı birleştirme, bütünleştirmedir. Kalben ve ruhen rahatlamayı amaçlayanlar için büyük bir ilgi ile yoganın faydalarını araştırdığı görülür. Bunu uygulayanlardan alınan olumlu dönüşler yogaya ilgili günden güne artırmaktadır.

Yoganın amacı her şeyden önce kişiyi olumlu bir zihin yapısına ve yaşam düzenine yaklaştırmaktır. Her şeye herkese tepki vermek ve hep olumsuzu hesap ederek yaşamaktan sıkılan modern bireyler için yoganın büyük bir iyileştirici gücü olduğu ortadadır. Yogaya önce doğru nefes almayı öğrenerek başlanır. Bunun vücuda ve zihne olumlu etkilerini takip eden hareketler ve zihinsel odaklanma arttırır. Doğru düşünce ve yaşam felsefesini hayatınıza uygulamanın bir yolu olan yoga ile her anlamda daha dingin ve sağlıklı olacağınızı görürsünüz.

Yogaya Başlamadan Yapılacaklar

İlk olarak bir tane yoga matı yani minderi satın alın.

Tüm vücudumuzun esneyebilmesi önemlidir, bu yüzden rahat kıyafetlere giyin.

Yanınızda mutlaka su ve havlu bulundurun.

Evde yapacaksanız hoş kokulu mumlar, tütsüler ile ortamı güzelleştirebilirsiniz.

Yogaya dair kitaplar, cd, video ve görseller edinin. Hareketlerin önceden izleyip aşina olursanız uygulama anında daha konsantre olursunuz.

Belli bir zaman çizelgesi yapın ve yoga için ayırdığınız zamanı düzenli olarak kullanın. Çünkü yogayı düzenli yapmaz iseniz umduğunuz olumlu sonuçları almanız gecikir ve güçleşir.

Yoga öncesinde mutlaka bir süre ısınma hareketleri yapın.

Yoganın Fiziksel Faydaları

Kilo dengesi sağlanır.

Uyku kalitesi artar.

Akciğerlerdeki toksinler atılır.

Kronik ağrılar hafifler veya kaybolur.

Yogada bolca ter atılır. Böylece toksinlerden kurtulursunuz.

Omurgaya yönelik egzersizler ile duruş bozuklukları giderilir.

Yoga iç organlarda masaj etkisi uyandırarak salgı bezleri çalışır ve hormonlar dengelenir.

Yoga hareketleri kan akışını hızlandırır. Oksijen alımı artar ve kan basıncı normalleşir. Tüm kaslar esner ve güçlenir.

Nefes egzersizleri göğüs kafesini çevreleyen kasları güçlendirir, göğüs kafesi genişler, akciğer kullanma kapasitesi artar, solunum düzenlenir ve iyileştirilir.

Omurgayı çevreleyen kaslar üzerinde çalışıldığı için omurga esner ve güçlenir.

Kasların esnemesi ve güçlenmesi ile ağrı ve yorgunluğa neden olan birikmiş laktik asit atılır.

Yoganın Zihinsel ve Ruhsal Faydaları

Hafızayı güçlendirir.

Farkındalığı yükseltir.

Uyku problemlerini düşürür.

Denge ve koordinasyon becerisi yükselir.

Nefes terapileri sayesinde yoga stresi azaltır.

Dikkat, konsantrasyon ve öğrenme yeteneklerini geliştirir.

Nefes ve meditasyon hareketleri ile zihin sakinleşir ve rahatlar.

Stres hormonu üretmesiyle bilinen kortizol ve adrenal bezlerin salınımı dengelenir.

Parasempatik sinir sistemi devreye girer ve zihinde dinlenme hissi uyanır.

Beden ve zihnin esnemesi sonucunda ruhsal rahatlama da gerçekleşir.

Yoga Nasıl Yapılır?

Yoga, gerekli bilgilenme sağlandıktan sonra evde tek başınıza da yapabileceğiniz bir uygulamadır. Eğer desteğe ihtiyaç duyarsanız bununla ilgili uzmanlardan dersler alabilirsiniz. Yogaya has nefes ve hareketleri öğrendikten sonra kendiniz evinizde de devam edebilirsiniz. Yoganın başlama hareketleri köprü, öne eğilme, üçgen duruş, kartal duruşu olarak sayılabilir. Bunun yanında meditasyonel bir odaklanma için hareket etmenden durma, konsantrasyonu sağlayabilmek için temeldir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Yoga Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!