Kar Helvası Nedir, Nasıl Yapılır?

kar helvası nedir
kar helvası nedir

Bu yazımızda kar helvası nedir ve kar helvası nasıl yapılır sorularını cevaplayacağız. Geleneksel tatlılarımızdan biri olan kar helvasının geçmişinin Osmanlı dönemine dayandığı bilinir. Yavuz Sultan Selim’in en sevdiği tatlılardan biri olduğu söylenen kar helvası bir anlamıyla tam bir saray tatlısıdır. Kar şerbeti; sorbe, karsambac ve kar helvası olarak da anılan bir tür hafif tatlıdır. Ülkemizde de sevilerek tüketilen bu tatlı, daha çok güney bölgelerde talep görmektedir.

kar helvası nedir, nasıl yapılır? 1Kar Helvası Nedir, Nasıl Yapılır?

Kar helvasının yapımında kullanılacak kar için kış aylarının sonu idealdir. Çünkü bu dönemde yağan karın tane tane bir yapısı vardır. Bu helvanın yapımında ilk yağan karların kullanılmaması konusunda uyaralım. Karın temiz ve taze yağmış olması önemlidir. Esas olarak nisan ve mayıs aylarında yüksek dağlardan veya kar kuyularından toplanan doğal kar ile yapılanı orijinal tadı tam olarak verir. Bembeyaz kar kalıplarının üstüne pekmez gezdirilerek elde edilen tatlıya çocuklar çokça düşkündür. Son derece hafif ve kolay yapılan kar helvasını tüketme mevsimine gelmiş bulunmaktayız.

Kar helvası nedir diye sorarken şiirler de bize yardımcı oluyor:

Mevlânâ bir mısrasında kar helvasını işaret ederek:
“Karla şeker yüreği tazeler” der.
Bu lezzeti diline dolayan bir başka isim ise Feyzi Halıcı olmuştur:
“Gönül şöyle ister biricik yardan
Bir pekmez helvası yapalım kardan
Bahar yaprak yaprak içerimizde
Beklentimiz yok ki haritalardan.”

 

Osmanlı mutfağından günümüze ulaşan kar helvası, sorbet adıyla Fransız mutfağına girmiş ve çok sevilmiştir. Kar helvasının bir adı da kar şerbetidir. Bilindiği gibi Osmanlı döneminde şerbet hem halkın hem sarayın özel bir önem verdiği ve bir kültür haline getirdiği tatlardan olmuştur. Şerbetler misafirlere ikram edilir, cenaze ve düğünlerde dağıtılır. Günümüzdeki gibi yapay içeceklerin mutfağımızı istila etmediği dönemlerin en gözde tatlarından biridir kar helvası / kar şerbeti.

Kar helvasını daha önce hiç yemediyseniz bu kış temiz, kristalleşmiş kar ile mümkünse gerçek meyveden doğal şekilde ürettiğiniz pekmez veya meyve şerbetlerini kullanarak damak tadınıza bir zenginlik kazandırabilirsiniz. Lezzeti ve ferahlatıcı etkisinin yanında vücudun su ihtiyacının doğal bir içecekle giderilmesi açısından kar helvası ideal bir seçenek.

Peki kar helvası nasıl yapılır? İşte Kar Helvasının Tarifi:

 

Kar Helvası Malzemeleri

Temiz ve kristalleşmiş kar,
Meyve şurubu veya reçel(damak tadınıza göre kızılcık, gül, vişne veya pekmez olabilir)

Yarım su bardağı su

Kar Helvasının Yapılışı

Temiz ve tane tane kristalleşmiş karı alın. Onu bulamadığınızda buzdolabında dondurulmuş buz parçalarını rondodan geçirerek kullanabilirsiniz. Karın üzerine hoşunuza giden bir meyve şurubunu ekleyin ve ikisini iyice karıştırarak ezin. Su kullanıp kullanmamak da bir lezzet tercihi olarak sizin helvayı hangi yoğunlukta sevdiğinize bağlı. Bunu yaparken karın erimeyeceği serin bir ortamda uygulamanız gerek. Daha sonra kar parçaları kıtır kıtır yapısını kaybetmeden taze taze tüketmeniz lezzet açısından bir artı oluşturur. Eğer kar eridikten sonra tüketirseniz tatlımız kar şebetine dönüşmüş olur. Tercih size kalmış.
Afiyet ve ferahlık olsun…

0
mutlu
Mutlu
2
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Kar Helvası Nedir, Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!