İETT Ne Demek, Anlamı ve Açılımı Nedir?

iett ne demek
iett ne demek, anlamı ve açılımı nedir?

İstanbul denince aklımıza ilk gelenlerden biri İETT’dir. İstanbul’a gezmeye giden veya halihazırda yaşayan herkes mutlaka İETT otobüslerine binmiş ya da İETT kartla seyahat etmiştir.  Kullandığımız bu araçlar İstanbul Belediyesine ait toplu taşıma araçlarıdır. Kullanıldığımız bu otobüslerin önlerinde ya da yan taraflarında İETT yazısı veya logosu görürüz ve merak ederiz İETT ne demek? Açılımı Nedir? İşte yazımızda bu sorulara cevap bulabilecek ve İETT hakkında tüm detaylara ulaşabileceksiniz.

İETT Ne Demek? Açılımı Nedir?

İETT’nin açılımı (İstanbul Elektrik Tramway ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü) olarak biliniyor. İETT’nin kuruluş tarihi ise 1871 yani günümüzden yaklaşık olarak 150 sene önce hizmet vermeye başlamış bir kurum. İstanbul da günümüzde ise 2 milyonun üstünde vatandaş bu toplu taşıma araçlarını kullanmaktadır.

İETT tarafından yıllık açıklanan rakamlara göre kara yolu taşıtlarını kullanan yolcu sayısı 11 milyonu geçiyor. Diğer taraftan raylı sistemi kullanan insan sayısı ise 3 milyona yakın. Raylı sistemi kullanan araçlar Metro, Tramway, Teleferik, Nostaljik Tramway, Tünel, Finiküler ve Marmaray’dır.

Dünyanın sayılı kentlerinden olan İstanbul, tarihi ve kültür açısından da bir cazibe merkezidir. Her yerinde bir tarih, her köşe başında bir hikâye bulabilirsiniz. İşte bu hikayelerden biri olan Sarayburnu Durağının Hikayesi’ni sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Sarayburnu Durağının Hikayesi

Topkapı Sarayı’nın Gülhane Parkı çıkışında bulunan Sarayburnu Durağı, Haliç’in Marmara Denizi’ne döndüğü yerde, Tarihi Yarımada’nın doğu ucunda Ahırkapı-Sirkeci arasındadır. Bizans döneminde Aziz Demetrios Burnu olarak anılan burun ile Ahırkapı arasında Mangonai sarayı vardı. Bu saray ve Osmanlı döneminde yine buraya yapılan Topkapı Sarayı dolayısıyla semte Sarayburnu adı verilmiştir.

Sarayburnu ve Gülhane Parkı, Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı sınırları içerisindedir. Sarayburnu Enderun avlusu ile birleşmekte, Gülhane Parkı ise Topkapı Sarayı Has Bahçe olarak geçmektedir. İstanbul’un en güzel manzaralarından biri olan Sarayburnu’nda Cumhuriyet’in ilk anıt heykeli özelliği olma özelliği taşıyan ilk Mustafa Kemal Atatürk Anıtı yer almaktadır. İstanbul Belediyesi tarafından heykeltraş Heinrich Krippel’e yaptırılan heykelin yapımına 1925 yılında başlanmış, 1926 yılında heykel tamamlanmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
İETT Ne Demek, Anlamı ve Açılımı Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!