Kışın Lastik Basıncı Kaç Olmalı

Kışın Lastik Basıncı Kaç Olmalı
Kışın Lastik Basıncı Kaç Olmalı

Sayfamızda Kışın Lastik Basıncı Kaç Olmalı, Kışın Lastik Basıncı Ne Olmalı, Kışın Lastik Basıncı Düşer Mi,  Kışın Lastik Basıncı Nasıl Olmalı, Kış Lastiği Basıncı Azaltır mı, Sorularına yanıtlar bulacaksınız. Kış lastiği hakkında uzmanların tavsiye ettiği bilgiler haberimiz detayında…

Kış ayları gelip çattığında araçlarımızın bakımını en iyi şekilde yapıp kışa hazır girmek isteriz. Kış lastiği de bu bakımlardan birisi olarak her yıl önümüze çıkar. Ülkemizin bazı bölgelerinde çetin geçen kış şartları bizleri kış lastiği kullanmaya mecbur bırakır. Aynı zamanda kışın kış lastiği takmamanın cezası da vardır. Kış lastiği takmamanın cezası 2021 güncel 776 TL’dir.

Bu yıl kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2021 tarihinde başlamaktadır. Kış lastiği uygulaması 1 Nisan 2021 tarihinde ise sona eriyor. KHK/687 Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’de bulunan 5. madde şunları içermektedir.

MADDE 5 – (1) Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

(2) İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır.

(3) Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonrasında 1’er ay arttırabilir.

kış lastiği ne i̇şe yarar?
kış lastiği ne i̇şe yarar?

Kışın Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

Kış aylarında lastiklerimizin basınçlarını ara sıra kontrol etmekte fayda var. Uzmanlara göre kış aylarında 2.2 bar (32 psi) yerine 2.4 bar yani (35 psi) olarak ayarlamanız hem aracınız için iyi bir performans hem de aracınızın yol tutuşunu fazlalaştıracaktır. Uzun yola çıkmadan mutlaka aracınızın lastik basınçlarını kontrol edin ve aracınızda lastik tamir spreyi bulundurmayı ihmal etmeyin.

Kışın Lastik Basıncı Azalır mı?

Genellikle soğuk hava şartlarında soğuk gaz sıkıştığından dolayı lastik basınçlarında zaman zaman düşmeler görebiliriz. Yaz aylarında tam tersine sıcak gaz genleştiğinden yaz lastik basınçlarının ortalama 32 psi olarak ayarlanması tavsiye edilmektedir. Kış Lastik Basıncını Azaltır mı? Bulunduğunuz bölge hava şartlarına göre lastik basınçlarınız zaman zaman düşebilir ya da çıkabilir. Ara sıra lastiklerinizin basınçlarını kontrol etmeniz sizlerin yararına olacaktır. Ancak lastik basıncınız devamlı olarak azalıyorsa en yakın bir lastik tamircisine gitmenizi öneririz.

Kış Lastiği Ne İşe Yarar?

Viraj hakimiyeti sağlar.

Güvenli bir sürüş sağlar.

Zincir yerine kar lastiği kullanılması daha faydalıdır.

Kış lastikleri kauçuk yumuşaklığı ideal olduğunda daha iyi bir yol tutuşu sergiler.

Aracın çekiç ve fren performansını üst seviyeye çıkartır.

Karda, buzda, ıslak zeminde ve gizli buzlanmaya karşın, her türlü olumsuz durumlarda aracınızı ve sizleri korur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Kışın Lastik Basıncı Kaç Olmalı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!