Hayat Tamircisi Hasan Kızıl Kim, Nereli?

hayat tamircisi hasan kızıl kim nereli
Hayat Tamircisi Hasan Kızıl Kim

Hayat Tamircisi Hasan Kızıl kim nereli, Hayat Tamircisi etkinlikleri,  Hasan Kızıl iletişim,  Hasan Kızıl nereli, Hasan Kızıl kaç yaşında, Hayat Tamircisi konusu nedir,  Hayat Tamircisi ne zaman, Hayat Tamircisi kimdir, Hayat Tamircisi belgeseli ne anlatır sorularını sizler için cevapladık. İşte Hayat Tamircisi Hasan Kızıl kim nereli sorularının insanlığa umut olan cevabı. Siz de Hayat Tamircisi Hasan Kızıl kim nereli gibi sorulara ilave bilgiler ekleyebilirsiniz.

İnsanların en genel anlamıyla yapıcı ve yıkıcı olmalarıyla birbirinden ayrılabilirler. Hepimizin içinde taşıdığı bu potansiyellerden hangisini geliştirip, kendinizi hangi yönde inşa edeceğiniz ise size kalmış. Yine de bir çok insan bu yapıcılığı hayata geçirmenin yolunu bulmak göründüğü kadar kolay olmayabilir. İşte Hayat Tamircisi hayatın yapıcı tarafında kendini konumlandırmış güzel bir örnek olarak karşımızda duruyor ve bize ilham veriyor. Evet Hayat Tamircisi kimdir? Nasıl Hayat Tamircisi olunur? Bize bu soruların cevabını yirmi iki yaşındaki Mardinli bir genç olan Hasan Kızıl verecek. Okuyan herkesin kendini bir Hayat Tamircisi’ne dönüştürebilmesi umuduyla…

hayat tamircisi hasan kızıl hayatı
hayat tamircisi hasan kızıl hayatı

Hayat Tamircisi Hasan Kızıl Kim?

TRT’nin belgesel kuşağına katılan başarılı yapımlardan biri olan Hayat Tamircisi, hiçbir özel maddi ve fiziksel avantaja sahip olmadığı halde kendi imkanlarıyla zekasını ve iyilik amacını birleştiren Hasan Kızıl isimli bir gencin hikayesini anlatıyor. Engelli hayvanların hayatlarını değiştirmeye dönük çabası ile herkes için bir ibret kaynağı o. Köpeklerden eşeklere, tavuklardan kaplumbağalara kadar yardım etmediği hayvan yok. Ailesi ise onun bu gayreti karşısında hem gururlu hem de ellerinden gelen yardımı yapmaya çalışıyor ve ona kendi imkanları dahilinde bir atölye kurmakta destek oluyor.

46 Dakikalık belgesel, Hasan Kızıl’ın hasta bir köpeği bulup veterinere götürmesi ile başlıyor. Felçli köpeğe yardım etmeyi kafasına koyan Hasan onun için atölyesinde bir protez ayak yapma işine girişiyor. Az sonra ondan yine engelli bir kedisi için yadım isteyenler olduğunu görüyoruz. Avrupa’daki protez çalışmalarına kadar geniş bir araştırma yapan Hasan eski su borularını, oyuncak parçalarını bile kullanarak olabildiğince işlevsel ve hafif yürüteçler yapıyor. Böylece 500’den fazla engelliye yeni bir hayat imkanı sunuyor şimdiye kadar.

Bir fareye, bir sincaba dahi protezler yapabiliyor. Araba park sensörlerini kullanarak görme engelliler için bir baston yapıyor mesela. Çevresindeki çocuklara da aynı ideali anlatıyor ve örnek oluyor. Hasan’ın gayreti insanlar tarafından fark edildikçe ona çevreden de destekler başlıyor. Bu sayede daha geniş imkanları olan bir atölyede çalışmaya başlıyor. Zamanla sosyal sorumluluk örneği olarak okullara davet ediliyor ve çocuklara kendi iyilik hikayesini anlatıyor. Mardin’in dar sokaklarında dünyaya geniş ve büyük bir mesaj gönderiyor Hasan. Hayvanları mutlu ederek bu gezegene izimi bırakmak istiyorum” diyor.

Bu ve benzeri yaşayan iyilik hikayelerine şahit olmak ve onlara yarım etmek bize insan olmanın gerçeğini hatırlatıyor. Hepimizi birer Hayat Tamircisi olmaya davet eden bu sese kulak vermek için etrafımıza duyarlı gözlerle bakmamız iyi bir başlangıç olacak. Hayat Tamircisi hikayesi 9 Nisan Perşembe günü Kanal’de de başladı ve devam edecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Hayat Tamircisi Hasan Kızıl Kim, Nereli?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!