1. Haberler
  2. Musiki
  3. Ender Doğan Kimdir, Bol Köpüklü Sade Türk Kahvesi

Ender Doğan Kimdir, Bol Köpüklü Sade Türk Kahvesi

Ender Doğan Kimdir,
Ender Doğan Kimdir,

Bu yazımızda sizlere Türk Müziğine gönül vermiş ve yaptığı çalışmalarla adından sıkça bahsettiren Sanatçı Ender Doğan Kimdir? hakkında bilgiler  derledik.

Ender Doğan Kimdir?

1970 yılında Malatya ilinde dünyaya geldi. 1996 senesinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden mezun oldu. Müzik hayatına Eyüp Musiki Cemiyetinde başladı. Ney sazı ile 1987 yılında tanıştı ve o dönemin üstatlarından feyz aldı. Bir dönem İstanbul Üniversitesi Klasik Türk musikisi korosunda solist ve Ney sanatçısı olarak yer aldı. 1994’te TRT İstanbul Radyosunun düzenlediği ses yarışmasında İstanbul bölge 2.liğine seçildi. Aynı yıl İstanbul Radyosuna Neyzen ve ses sanatçısı olarak girdi. Bu görevini 4 yıl devam ettiren Doğan, 1998’de İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda yüksek lisans kazandı. Çeşitli özel okullarda yaklaşık yedi yıl Felsefe hocalığı ve Rehberlik Psikolojik Danışmanlık yaptı.

Klasik Türk Musikisi alanında Süheyla Altmışdört, Bekir Sıtkı Sezgin, Cinuçen Tanrıkorur, Kâni Karaca, Niyazi Sayın, Aka Gündüz Kutbay, Sadrettin Özçimi, Tasavvuf Musikisi alanında Kani Karaca, Aziz Bahriyeli, Yahya Soyyiğit gibi önemli üstatlardan istifade etti. Tasavvuf müziği ve Mevlevi müziği alanında Hollanda, Almanya, Avusturya, Fransa, Hırvatistan, Yunanistan, İsveç, Belçika, Mısır, Suriye, Fas, Malezya gibi ülkelerde solo ve topluluk icraları ile konserler verdi. 2012 yılında İstanbul Cemal Reşit Rey Konser salonunda Fas’ın önemli sanatçılarından Rachid Gholam ile birlikte Endülüs’ten İstanbul’a Sufi Nağmeler adlı konser düzenledi. CD ve Kaset çalışması yaptı. Sûfi Nağmeler(solo), Sana Geldim, Sufi cry out (Ney), Nefes (Ney), ‘Bir telden Bir nefesten (Enstrumantal), Mim(solo), İrfan Türküleri(solo) bunlardan bir kaçıdır.

İrfan Türküleri

Ender Doğan, bir taraftan albüm ve beste çalışmaları yaparken diğer taraftan ney dersleri vermeye devam etti. Uzun süre İstanbul Fındıkzade Müzik ve İhtisas Merkezinde Ney Eğitmeni olarak görev yaptı. Hayatını Türk Müziğine adamış özverili ve çalışkan bir sanatçı olan Doğan, son zamanlarda üç kızı ile birlikte sosyal içerik platformu Youtube’da eğitici çocuk şarkıları, ilahiler, şarkılar icra etmektedir.

TRT Müzik kanalında İrfan Türküleri programı yaparak gönül dünyamızın ufkunu açan Doğan, birçok TV programlarına konuk sanatçı olarak katıldı. Her yıl düzenlenen Mevlana’yı anma ve Şeb-i Arus Törenlerinin birçoğunda hanende olarak yer aldı. İcra ettiği tek enstrüman ney değildir elbette on elinde on marifet bulunan sanatçı Ender Doğan aynı zamanda Ud, Bağlama, Ney, Bendir ve Tanbur sazlarını da iyi şekilde icra etmektedir. Ender Doğan yaptığı İrfan Türküleri Derleme çalışmalarında Anadolu’muzun bağrında saklı kalmış birçok önemli eseri repertuvarımıza kazandırmayı başarmıştır. Halen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak görevini sürdürmekte ve aynı zamanda musiki çalışmalarına devam etmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Ender Doğan Kimdir, Bol Köpüklü Sade Türk Kahvesi
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!