Erkek Beyni Nasıl Çalışıyor, Özellikleri Nelerdir

Erkek Beyni Nasıl Çalışıyor
Erkek Beyni Nasıl Çalışıyor

Erkek beyni nasıl çalışıyor? Bu soru kadın beyni nasıl çalışıyor sorusuyla bir elmanın iki yarısı gibi. Yani birini cevaplayıp diğerini önemsememek olmaz. Erkekler, maalesef genel kanaatin de onaylayacağı şekilde hep anlayan, anlamaya çalışan taraf olmuştur. Bir erkeğin bir kadını anlayıp anlamaması üzerinde herkesin söyleyecek bir sözü vardır. Peki ya bir kadının bir erkeği ya da erkeğin erkeği anlayıp anlamaması? Bunlara pek de önem verilmez genelde. İnsanlar arasındaki pek çok sorun da zaten böylesi tek taralı bakışlardan kaynaklanır.  Erkek beyni nasıl çalışıyor? Sorusunu erkekleri anlamayı kolaylaştırmak için cevaplamamız gerek, erkek beyni üzerine yapılan araştırmalar, deneyler neler? Erkek beyni hakkında yanlış bildiklerimiz ve erkek beyni nasıl çalışıyor konusuna uzmanlarından cevaplara bakalım.

Erkek Beyni Nasıl Çalışıyor?

Erkek cinsiyetinin hamileliğin 8. Haftasından sonra testosteron hormonuna bağlı olarak oluştuğu biliniyor. Babadan alınan Y kromozomu ile erkeklik gelişmeye başlar. Testosteronun erkeler için belirleyiciliği onların bütün bir hayatlarına yansır. Bu sayede matematik algıları kadınlara göre daha güçlü olur. Aynı şekilde yön duygularının daha gelişmiş olması da beyinlerinin gelişimi ile ilgilidir.

Uzman Psikoterapist Ruşen Nur Arıkan, erkeklerin eyleme ve rekabete daha düşkün olmasının beynin testosteron hormonu etkisindeki gelişimiyle ilgili olduğunu söylüyor. Bunun yanında erkekler kadınlara göre kat be kat daha fazla cinsellikle ilgilidirler. Ayrıca erkeklerde sinir hücreleri kadınlardan yaklaşık yüzde dört daha fazla ve bu bile erkeğin kadınlara göre şiddete ve harekete daha yakın olmalarını anlamak için yeterli.

erkek beyni nasıl çalışıyor, özellikleri nelerdir 1

Erkek Beyni ile Kadın Beyini Arasındaki Farklar

Erkek beyni içinde ön ve arka bloklarının gelişmesi dolayısıyla yön duygusu, cinsellik, hızlı karar alma gibi konularda kadınlardan ileridedir. Buna rağmen kadınların sağ ve sol beyinleri arasındaki iletişim, alışveriş erkeklere göre daha güçlü olduğu için onların da duygusal zekaları, duyarlılıkları, aynı anda birden fazla işi yapabilme kapasiteleri, dil ve konuşma yetileri, empati güçleri erkeklere göre daha önde gelir. Konuşarak çözüm aramak kadınlara göre iken erkekler eyleme geçerek çözümün peşine düşer. Bu yüzden psikologlara en çok kadınlar gider, erkekler ise genelde çevrelerindeki kadınların zorlaması ile böyle etkinliklere katılır.

Ayrıca Uzman Psikoterapist Ruşen Nur Arıkan, boşanma davalarının yüzde yetmiş beşini kadınların açmasına da dikkat çekiyor. Çünkü kadınların muhakeme yatkınlığı daha fazla, duygusal konulara daha çok önem veriyor.

 

Erkek beyni kadın beyni kadar aktif değildir, bu durağanlık onun beyninin hareket ihtiyacını tetikler. Bu yüzden de erkelerde hiper aktivite ve dikkat bozukluğu kadınlardan beş kat daha yüksek olarak tespit edilmiş. Aynı sebeple erkek beyni kadın beyninden daha erken ve hızlık küçülür ve yaşlanır. Erkeklerin ayrıca merkezi sinir sisteminin durumu onları kadınlara göre daha saldırgan yapar. Erkek beyni dilsel faaliyetlerde genelde zayıf kalır, özellikle de dinleme konusunda çoğu erkek beyni oldukça isteksizdir. Araştırmalar erkek beyninin dinlemeye yüzde yetmiş oranında kapalı, kadın beyninin ise yüzde doksan oranında açık olduğunu göstermiş. Bütün bunlar erkek beyni nasıl çalışıyor sorusunu cevaplıyor.

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Erkek Beyni Nasıl Çalışıyor, Özellikleri Nelerdir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Fevkalade bir konu, iyi secim, ozgunluk tavan yapiyor. Tebrikler Neyzen Beyefendi…

    • Yönetici 16 Kasım 2019, 15:03

      İlgi ve Alakanız için Teşekkür Ederiz Faruk Bey. Sitemize sunduğunuz katkılardan dolayı müteşekkiriz. Huzur Esenlik dileklerimizle

      Cevapla
Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!