Loudingirra Özdemir Kimdir?

Sayfamızda Loudungirra Özdemir Kimdir? Loudingirra Nerelidir? Loudingirra Anlamı Nedir? 100 Ülkede 100 Türkü Çığıran Adam Loudingirra Özdemir Hakkında Bilgiler Yer Almaktadır.

Loudingirra Özdemir Kimdir?

Loudingirra Özdemir Kimdir? Youtube platformunda son zamanlarda yabancı ülkelerde söylediği türkülerle dikkatleri üstüne çekmeyi başaran bir isim var, Loudingirra Özdemir. Yerleşik hayata geri dönmemek üzere yüz ülkede yüz türkü söylemek sloganıyla uzun bir yolculuğa çıkan Loudingirra, ülke ülke dolaşıp elinde bağlaması ile birlikte Anadolu’nun kadim türkülerini dünyanın birçok ülkesindeki insanlara ulaştırıyor. Hakkında yaptığımız araştırmalar neticesinde edindiğimiz bilgiler gerçekten şaşırtıcı ve bir o kadar da takdire şayan.

Kendisi İmam Hatip mezunu bir genç, mezun olduktan sonra bir süre Anadolu’nun bir köyünde imamlık yapar. Aynı zamanda Din Felsefesi alanında da yüksek lisans yapmış birisi. Din Kültürü öğretmenliği de yapan genç, hayatında bazı şeylerin değiştiğini fark ederek kendini bir yolculuğa çıkarmış. Bağlamaya olan ilgisi ise küçükken başlamış, İmam Hatip lisesini okurken bağlamayı da gizli saklı öğrenmiş, ama hiç elinden bırakmamış. Şimdiler de ise dünyanın dört bir tarafında türkü çığırıyor, bağlama çalıyor. Her şeyi bırakıp hayallerinin peşinden giden Loudingirra, “100 Ülkede 100 Türkü” söylemeyi gerçekleştirmek için ülke ülke dolaşıyor. Etkileyici bir sesi olduğu muhakkak, türkülerini söylerken ise oluşturduğu atmosfer harika.

 Loudingirra Japonya’da Türkü Söylerken

Sazıyla Japonya’da İlgi Gören Loudingirra

Yaşadığı bir anısını kendi dilinden hep beraber okuyalım.” Tayvan’ının iç bölgelerinde bir köy düğününe davet edildim. Bir süredir beni misafir eden Tayvanlı aile ile birlikte arabalara doluştuk ve düğünün olduğu köye gittik. Benden önce bir yabancının uğramadığını sonradan öğreneceğim bu köye vardığımda köylülerin güler yüzlülüğü, ilgi ve saygısı karşısında mest olmuştum. Çığırdığım türküler ve ismini dahi duymadıkları ülkemle ilgili onlara açıklama yaparken, henüz doğadan kopmamış bu tertemiz insanların gözlerinde gördüğüm duygu, ülkeleri bölen yapay duvarları indimde bir kez daha yıkıyordu. Düğün bitip herkes dağıldıktan sonra, gelinin annesi yanıma geldi: “Çok bağırdığın bir şarkı vardı, onu bir daha söyler misin?” dedi. Bir daha çığırdım. Gözleri dolmuştu. Yanındaki tercümana döndü, nezaketten iki büklüm olmuş bir halde: “Son bir kere daha söyleyebilir mi? Bu şarkıyı çok sevdim.” dedi. Bunun üzerine, karşılıklı gülüştük. “Memnuniyetle.” dedim. Bütün davetliler dağılmıştı. Kız evinde, sadece anne ve onun on iki yaşında bir oğlu vardı. Türküyü bir daha çığırdım. Kadının donuk bakışları, uzaklara kilitlenmişti. Ah! Bu köylü kadının gözlerindeki hüzne ne kadar da aşınaydım! Beni çocukluğuma götürmüştü.”

Evet size bu bölümde hayallerinin peşinden giden Loudingirra Özdemir’i tanıttık. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz. Müzik bir tutkudur, arayıştır, bir yoldur. Sizi insanların kalbine ulaşmanızı sağlayan en kolay yollardan birisidir. Hangi ırk’ tan olursanız olun, aynı dili konuşmasak bile müzik bizi birbirimize bağlayan, bizi birleştiren bir unsurdur. İşte Loudingirra bunun bir örneği, hiç tanımadığı insanlar onu evlerinde misafir ediyorlar, ağırlıyorlar, sofralarına oturtuyorlar. Bunu başarmak ise herkese nasip olmaz. Tebrikler Loudingirra Özdemir. Yolun açık, menzilin daim olsun…

Şunlarda Hoşunuza Gidebilir...

Tepkiler

  1. Faruk dedi ki:

    Bir Türk galiba, lakin ismi nereden geliyor acep

  2. Asaf dedi ki:

    Evet kendisi Türk Faruk Bey, adını kendisi koymuş gerçek adı değil. Hayallerinin peşinden gitmeye karar veren bir Türk gezgin, seyyah,…

  3. cuma dedi ki:

    Kendisi konyali imiş…o kadar türküleri nasil aklinda tutuyor helal olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.