Kastamonulu Kraliçe Muazzez Ersoy

Kastamonulu Kraliçe Muazzez Ersoy
Kastamonulu Kraliçe Muazzez Ersoy

Muazzez Ersoy Kimdir? Sizlere Türk Müziğinin parlayan yıldızı Kastamonulu Kraliçe Muazzez Ersoy ‘un hayatı ve şarkıları Muazzez Ersoy albümleri ve aldığı ödüller hakkında geniş bilgi için haberimizi hazırladık. Sanatçının en sevilen şarkıları, müzik dünyasına girişi, yükselişi ve hayatındaki dönemeçler neler?

Muazzez Ersoy, Kastamonu-İneboluludur. 9 Ağustos 1958’de İstanbul’da doğmuştur. Asıl ismi Hatice Yıldız Levent’tir. Babası şoför Yaşar Levent, annesi ise bir süre Necati Başaran korosunda bulunan Fatma Levent’tir. Müziğe ilgisi ve istidadında annesinin etkisi büyüktür. Küçük yaştan itibaren müzik dersleri almaya başlamış ve ortaöğretimini tamamladıktan sonra müzik alanında ilerlemeye karar vermiştir.

kastamonulu kraliçe muazzez ersoy 1

1975’te genç yaşta yaptığı evliliğinden bir oğlu olmuş, fakat iki yıl içinde eşinden ayrılmıştır. Tezgâhtarlık yapmış, buradan kazandığı parayı müzik derslerine harcayarak kendini geliştirmiş ve ilk kez 1983’te bir lokalde sahne almaya başlamıştır. Dönemin önemli müzik meclisleri olan seçkin gazinolarda assolist olarak çıkmaya başlamıştır.

İlk albümü “Seven Olmaz ki” adıyla dikkatleri toplamış ve “Her şeyim Sensin” adlı ikinci çıkışı ile dinleyicilerin gözdesi haline gelmiştir. Cahit Ünyaylar, Selçuk Tekay, Özkan Turgay, Ali İhsan Kısaç, Osman İşmen gibi dönemin önemli müzik üstatları ile çalışmıştır. TRT’ye yolladığı beste ve yorumları ile müziğinin başarısını herkese ispatlamıştır.

Taçsız Kraliçe Muazzez Ersoy

Kastamonulu Kraliçe Muazzez Ersoy ‘un hayatı ve şarkıları için söylenen bir ifade vardır, Taçsız Kraliçe. Muazzez Ersoy, Türk müziğinde pek çok projeye imza atmıştır. Sanatçının on iki albümlük “Nostarji” serisi Türk müziğine dair en büyük hizmetlerinden biri olarak anılmalıdır. Klasikleşmiş parçaları yeniden yorumlayarak hem müzisyenlere vefasını hem de genç neslin önceki kuşakların müziği ile ilişki kurmasını sağlamıştır. Bu albümleri satış rekorları kırmış, dokuz milyonun üstünde insana ulaşarak büyük takdir toplamıştır. Aldığı birçok ödül vardır, bunlar arasında 1998’de dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Devlet Sanatçılığı unvanıyla ödüllendirilmesi önemlidir. Bir süre Ankara Devlet Türk Müziği Korosu’nda solist olan Muazzez Ersoy müzik çalışmalarına, konser ve albümlerine devam etmektedir.

 Kastamonulu Kraliçe Muazzez Ersoy ‘un hayatı ve şarkıları arasında bazı parçaların özel yeri vardır. Bunlara örnek vermek gerekirse Sevemedim Kara Gözlüm, Kıskanırım Seni Ben, Samanyolu, Kahverengi Gözlerin gibi şarkıları yorumlayışı birer klasik halini almıştır. Pek çok albüme imza atan sanatçı, özel hayatıyla değil, müziği  ile gündemde olmayı tercih eden seviyeli bir sanatçı duruşuna sahiptir. Muazzez Ersoy’un ünü ve hayranları ülke sınırlarını aşmış ve dünya çapında bir tanınırlık kazanmıştır. Türklerin yoğun olarak yaşadığı yurtdışı bölgelerinde dinleyicilerin yoğun ilgisiyle karşılanmaktadır.

 

Muazzez Ersoy Albümleri

Seven Olmaz ki-Senin İçindi

Her Şeyim Sensin

Sizi Seviyorum

Sensizlik Bu

Senin İçin

Sizi Seviyorum

Nankör

Kraliçeden Nostaljiler

Mozaik

Şarkılarla Gel

90’Dan Pop

Kraliçenin Nostaljisi-Nerede Kalmıştık?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Kastamonulu Kraliçe Muazzez Ersoy

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!