Cildi Yenileyen Organik Besinler

Cildi Yenileyen Organik Besinler
Cildi Yenileyen Organik Besinler

Büyük bir keyifle tatilinizi yaptınız, yazın büyük bir çoğunluğunu güneşin altında ve tuzlu ya da klorlu sularda geçirdiniz. Ardından yazı bronz bir tenle bitirdiniz. Peki sonbahar mevsimini cilt problemleriyle geçirmeye hazır mısınız? Sonbaharda cilt bakımı özellikle önemli çünkü yaz boyu yoğun güneş ışınlarına, deniz ve havuz suyuna maruz kaldığımızda güneş lekeleri ile karşılaşma riskiniz de artıyor. İşte Cildi Yenileyen Organik Besinler!

Cildi Yenileyen Organik Besinler

Birçok kişi donuk bir ciltle yüzleşmeye başladı bile. Üstelik bundan sonraki süreçte, güneş lekeleri, cilt kırışıklığı, ciltte elastikiyet kaybı, kılcal damarların belirginleşmesi gibi sorunlarla karşılaşma riski de azımsanamayacak kadar yüksek. Fakat endişelenmenize gerek yok. Ciltte oluşan hasarlar doğru bir şekilde analiz edildiğinde bu gibi cilt problemlerinden kurtulabilmeniz mümkün oluyor. Gelişen teknoloji ise zamana ve zararlı faktörlere meydan okumayı başarıyor. Günümüzde, güneşin cildimizdeki negatif etkileriyle ve kırışıklıklarla savaşmak için kremlerin yanı sıra pek çok farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de doğal ve doğru beslenme.

Cildinize İyi Gelecek Yiyecekler

cildi yenileyen organik besinler 4

1.Balık

Somon balığı ve ton balığı gibi yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri bakımından son derece zengindir. Omega-3 yağ asitleri ise, cilt sağlığını desteklemekte ve özellikle de alerjik reaksiyonlar nedeni ile tahriş olan cildin kendi kendini yenileme sürecini kısaltmaktadır. Ayrıca balık, cildin nem dengesini sağlamaktadır ve kurumaya karşı korumaktadır.

Cildin kurumasından dolayı gelişen olumsuz etkilerin ve güneşin zararlı ışınlarının giderilmesine yardımcı olan balık, cildi her türlü zararlı etkenden korumaktadır. Özellikle de somon gibi soğuk su balıkları, cilt için önemli olan selenyum bakımından zengindir.

cildi yenileyen organik besinler 5

2. Havuç

Hem göz hem de cilt sağlığı için faydalı olan havuç, A vitamini bakımından oldukça zengindir. Özellikle de kozmetik ürünlerin formülüne eklenen havuç, cildin görünümünü düzeltmektedir.

Çoğu kozmetik cilt ürünlerinin içindekiler kısmında adı geçen retinol de, havuç özlerini belirtmektedir. Çünkü havuç, doğal bir retinol işlevi göstermekte ve cildi güzelleştirmektedir.

cildi yenileyen organik besinler 6

3. Domates

“Likopen” adı verilen bir bileşen içeren domates, antioksidan görevi göstermekte ve cildi yaşlanma belirtilerine, yaşlılık lekelerine ve kırışıklıklara karşı korumaktadır. Aynı zamanda domates, cildin güneşin zararlı ışınlarından olan ultraviyole ışınlarına karşı korunmasını da sağlamaktadır.

cildi yenileyen organik besinler 7

4. Kabak Çekirdeği

Yegâne bir çinko kaynağı olan kabak çekirdeği, bu özelliği sayesinde cilt için en sağlıklı ve en önemli minerali yapısında bulundurmaktadır. Çinko, temel kolajen seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olmakta, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlamakta ve C vitamini ile birlikte hücre zarının güçlenmesini sağlamaktadır.

cildi yenileyen organik besinler 8

5. Turunçgiller

Meyve ve sebzeler genel olarak cilt sağlığı için faydalıdır. Fakat turunçgiller, yüksek miktarda C vitamini (askorbik asit) içermeleri nedeni ile, kolajen üretimi için gereklidir. Aynı zamanda C vitamini, antioksidan etki göstererek, cilt hücrelerini serbest radikallerin zararlarına karşı korumaktadır. Böylece turunçgiller, cildi erken yaşlanmaya ve kırışmaya karşı korumakta ve ayrıca yaraların daha hızlı iyileşmesi ile lekelerin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

cildi yenileyen organik besinler 9

6. Yeşil Çay

Antioksidan bileşenler içermesi nedeniyle yeşil çay, cilt kanseri oluşmasına neden olan unsurları etkisiz hale getirmektedir. Tanen adı verilen bir bileşen içeren yeşil çay, cilt yaşlanması ve kırışmasını azaltmaktadır.

cildi yenileyen organik besinler 10

7. Badem

Cilt sağlığı için oldukça önemli olan E vitamini, bademin içeriğinde bol miktarda bulunmaktadır. E vitamini cildi, güneşin zararlı ışınlarına karşı korumaktadır. Badem ise yüksek E vitamini içeriği sayesinde, bir antioksidan görevi yaparak, cildi kansere karşı korumakta ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaktadır.

cildi yenileyen organik besinler 11

8. Zeytinyağı

Anti-iltihap özellikleriyle zeytinyağı, cildin iç kısımlarının zarar görmesini önlemektedir. Zeytinyağının hem tüketilmesi hem de zeytinyağı ile masaj yapılması ciltteki kırışıklıkların açılmasına yardımcı olmaktadır.

cildi yenileyen organik besinler 12

9. Brokoli

Önemli miktarlarda C ve E vitamini içeren brokoli, cildin tam olarak korunmasını sağlayan ideal bir sebzedir. Brokoli, cildi serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korumakta ve tüm cilt sağlığını desteklemektedir.

cildi yenileyen organik besinler 13

10. Tam Tahıllar

Çok iyi bir mineral deposu olan tam tahıllar, özellikle de selenyum bakımından oldukça zengindir. Selenyum, cilt hücrelerini dışarıdan gelen etkilere karşı korumaktadır ve cildin elastikliğini muhafaza ederek, cildin daha uzun süre genç görünmesini sağlamaktadır.

cildi yenileyen organik besinler 14

11. Az Yağlı Süt Ürünleri

Cilt sağlığının korunması ve desteklenmesi açısından en gerekli olan vitamin A vitaminidir. A vitamini, beta karoten içerisinde parçalanarak aktif hale geçmektedir ve bu şekilde de cilt sağlığına doğrudan etki etmektedir. Süt ürünlerinde bulunan A vitamini ise, çok güçlü bir antioksidan özelliğindedir ve özellikle de az yağlı süt ürünlerinin içeriğinde bol miktarda bulunmaktadır.

cildi yenileyen organik besinler 15

12. Su

Tüm vücut sağlığı ve yaşamın devamlılığı için hayati öneme sahip olan su, cilt sağlığı için de son derece önemlidir. Su, vücudun toksin maddelerden arındırılmasına yardımcı olmakta ve cildin nemlendirilmesini sağlamaktadır. Cildin nem dengesini koruyarak esnekliğini yitirmemesini sağlayan su, cilt kırışması ve yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır. Sağlıklı yetişkinler için, günlük tüketilmesi tavsiye edilen su miktarı, kadınlarda 2,5 litre ve erkeklerde ise 3 litre kadardır.

cildi yenileyen organik besinler 16

13. Yaban Mersini

Hem yaban mersini hem de çilek, böğürtlen ve ahududu, C vitamini bakımından oldukça zengin meyvelerdir. Bu meyveler cildin elastikliğinin artmasını sağlayan ve kolajen adı verilen bileşenin üretilmesine yardımcı olmaktadır. İçeriklerinde bulunan “antosiyanin” ve “ellagitannin” gibi flavonoidler nedeniyle yaban mersini ve bu meyveler, antioksidan etki göstererek cildin kendine has yapısını desteklemekte ve iltihaplanmaya karşı da korumaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Cildi Yenileyen Organik Besinler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!