Şerife Bacı Kimdir, Şerife Bacının Hayatı

Şerife Bacı Kimdir
Şerife Bacı Kimdir

Şerife Bacı Kimdir, Şerife Bacı’nın Hayatı Kısaca, Şerife Bacı Bilgileri, Gerçek Adı, İsmi, Şerife Bacı Hangi Savaşta, Cephede, İlde Savaşmıştır, Şerife Bacı Kızı Elif, Şerife Bacı Nereli, Mezarı, Nasıl Öldü?

Anadolu topraklarını korkusuzlukları, fedakarlıkları ve irfanları ile bir dantel gibi işleyen nice kadın vardır. Bu cefakâr kadınlar, milletin gönlünde ve tarihinde sonsuza kadar yaşamlarını devam ettirir. Milletin en zor ve karanlık vakitlerinde birer meşale timsali yolları aydınlatan ve canı uğruna her türlü sorunla baş etmede öncü olan kadınlarımızdan biri de Şerife Bacı’dır. Peki Şerife Bacı kimdir Şerife Bacının hayatı, gerçek adı gibi soruları cevaplamak gerekir. Şerife Bacı kimdir Şerife Bacının hayatı hakkında herkesi farkındalığa çağırıyoruz. Kurtuluş Savaşı’nın başta gelen sembol isimlerinden biri olan Şerife Bacı’nın ardında miras bıraktığı yaşam öyküsü, hepimiz için en değerli miraslarından biri olarak tarihteki yerini almıştır. İşte Şerife Bacı kimdir Şerife Bacının hayatı sorularının cevabı:

Şerife Bacı Kimdir, Şerife Bacının Hayatı

Şerife Bacı’nın, Birinci Dünya Savaşı’ndan on altı yıl önce Kastamonu’da doğduğu kaydedilmektedir. Şerife Bacı genç yaşta evlendirilir. Evlendikten iki ay sonra Birinci Dünya Savaşı patlak verince kocası askere alınır. Altı ay sonra ise kocasının Çanakkale cephesinden ölüm haberi Şerife Bacı’ya ulaşır.

Hayatının baharında genç yaşta dul kalan Şerife Bacı’nın yalnız kalması üzerine aile ve mahalle çevresinin ona yeni bir eş bulurlar. Kısa süre sonra bir asker gazisi olan Topal Yusuf ile evlendirilir. Şerife Bacı üç  yıl geçtikten sonra bu evlilikten Elif adında bir kız çocuğu sahibi olur. Savaş yıllardır ve köyde çok sayıda öksüz ve yetim çocuk vardır. Kimsesiz çocukları da emzirir ve köyün sütannesi olur. Kocası Topal Yusuf, fiziki engeli dolayısıyla iş yapamadığı için tarlada çift sürmek, dağdan odun getirmek gibi zor işlerin tamamını yapmak zorunda kalır Şerife Bacı. Çileli,  fakat mert bir yaşamdır onunki.

Şerife Bacı Nasıl Şehit Oldu?

Bir gün köyde yapılan bir duyurudan Ankara’daki hükümete destek için cephane taşınacağını öğrenir. Bu zor işi için seksen kağnılık cephane yüklenerek İnebolu’dan Kastamonu’ya götürülmelidir. 1921 yılının sonuna doğru cephaneler gelirler. Şerife Bacı’nın kağnısına da top mermileri yüklenir. Şerife Bacı, küçük kızı Elif’i de yanına alır.

Yola çıktıktan bir süre sonra öküzlerden bir tanesi yükü çekemez hâle gelir. Hava soğuk ve karlıdır. Top mermileri ıslanmasın diye kazağını cephanenin üzerine örter. Soğuktan donmasın diye de kızı Elif’in üzerine gövdesiyle kapanır. Şerife Bacı ve kızı Elif, uzun süre açlıkla ve soğukla mücadele ederek yolculuklarına devam ederler. Fakat ağır kış şartları sonucunda Şerife Bacı yirmi bir yaşında donarak vefat eder. Şerife Bacı’yı donmuş hâlde bulanlar, yorganın altından ağlayan bir bebek sesi işitirler. Cephaneyi ve evladını korumak için kendisini feda eden Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı’nın en önemli kadın kahramanlarından bir tanesidir.

55
mutlu
Mutlu
23
_zg_n
Üzgün
24
sinirli
Sinirli
12
_a_rm_
Şaşırmış
3
harika
Harika
Şerife Bacı Kimdir, Şerife Bacının Hayatı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!