Fatih Sultan Mehmet’in Annesi Kimdir?

Fatih Sultan Mehmet'in Annesi Kimdir
Fatih Sultan Mehmet'in Annesi Kimdir

Sizlere bu içeriğimiz de Dünyaya damgasını vurmuş, İstanbul’u fetheden komutan Fatih Sultan Mehmet’in Annesi hakkında derlediğimiz yazıyı sunuyoruz. Fatih Sultan Mehmet’in Annesi Kimdir?

Fatih Sultan Mehmet’in Annesi Kimdir?

Kadınların dünyayı şekillendirici gücü hakkında sayısız örnek verilebilir. Fakat bu gücün en büyük temsili kadının doğurganlığı ve anneliği ile hayata nesiller hazırlamasında kendini gösterir. Bu mucizevi taraflarıyla kadınlar, tarihin altın sayfalarının çoğu zaman isimsiz mimarları olurlar. İşte o büyük kadınlardan biri: HATİCE ALİME HATUN! Bir cihan padişahını doğuran, evladını çağ açıp çağ kapatacak bir fatih olarak yetiştiren bir anne. İstanbul’un surlarını 21 yaşında aşan Fatih Sultan Mehmet’i yetiştiren kucak…

Hatice Âlime Hüma Hatun, Osmanlı padişahlarından II. Murat’ın eşi ve Fatih Sultan Mehmet’in annesidir.  Kastamonu’nun Devrekani ilçesinde yaşayan Hüma Hatun’un hayatı hakkında kaynaklardan edinilen bilgiler oldukça sınırlıdır. II.Murat, tahta geçtikten sonra tüm Anadolu topraklarını fethetmek maksadıyla 1424 yılında Bolu yakınlarında Candaroğulları beyliği ile bir savaş yaptı.

Bu savaştan Osmanlılar galip ayrıldı. Savaştan yenik ayrılan Candaroğlu İsfendiyar Bey, II. Murat’tan affını istedi ve hediye olarak Hatice Âlime Hüma Hatun’u nikahla kabul etmesini II. Murat’tan istedi. II. Murat bu teklifi kabul etti ve düğün hazırlıkları yapıldı. Bu düğün vasıtasıyla oluşan sulh ortamı nedeniyle II. Murat Candaroğulları Beyliğine dokunmadı ve bir heyeti hediyelerle birlikte Kastamonu’ya gönderdi. Kastamonu’nun Devrekani ilçesinin Çayırcık Köyü’nde Sultan Murad ile Hüma Hatun’un düğünü yapıldı. 1431 yılında bu evlilikten Fatih Sultan Mehmet dünyaya geldi.

Hüma hatun, oğlu Fatih’in terbiyesiyle yakından ilgilendi. Oğlunun dönemin en önemli hocalarından ders almasını sağlayarak ilim tahsil etmesine yardımcı oldu. Rivayetlerde Hüma Hatun’un oğlu Fatih’i emzirmeden önce her defasında Yasin suresini okuduğu kaydedilir.

Hüma Hatun’un babasının ismi bilinmez. Vakfiyede Hatun binti Abdullah olarak geçer. Künyesindeki bu ifadeyi onun sonradan İslam’ı kabul ettiğine delil olarak gösterenler olmuştur. Hüma Hatun’un mezarı Bursa’dadır ve Hüma Hatun ya da Hatuniye Kümbeti adıyla anılmaktadır. Hüma Hatun’un 1449 yılında vefat ettiği tahmin edilmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
2
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Fatih Sultan Mehmet’in Annesi Kimdir?
Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!