Hasan Mezarcı Kimdir? Hasan Mezarcı’nın Mesihlik İddiaları

Mehdilik iddiaları ile gündeme gelen Hasan Mezarcı kimdir? Hasan Mezarcı’nın hayatı ve görüşleri nelerdir? Bir dönem milletvekilliği de yapan Hasan Mezarcı’nın tartışmaya yol açan iddiaları neler?  Hasan Mezarcı kaç yaşında? Hasan Mezarcı nereli? Ve dahası… İşte Hasan Mezarcı kimdir?  sorusunun cevabı:

Hasan Mezarcı, 11 Mayıs 1954’te Düzce’de doğdu. Babası Rasim Mezarcı ile annesi Fikriye Çil evliliklerini o daha 8 yaşındayken sonlandırdı. İlkokuldan sonra hafızlık eğitimi aldı, lisede İmam Hatip’e gitti. Daha sona Ankara Üniversitesi’nde İlahiyat okumaya başladı, bir yandan da medrese eğitimine devam etti. Müezzinlik, imamlık, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda ve Tarım Bakanlığı’nda memurluk, müftülük ve milletvekilliği yaptı. 15 yıl devlet memuriyeti yaptı. Bunun dokuz yılı müftülük ile geçti. Altı çocuk babasıdır. Peki kendini Mehdi ilan eden Hasan Mezarcı’nın hayatının devamında neler var?

Mehdilik İddiaları

1991’de Refah Partisi’nden milletvekilliği olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. 1995’e kadar milletveliliği görevini sürdürdü. Fakat radikal çıkışları sonucu partisinden ihraç edildi. Hapis cezası aldı. Kimi çevreler hapisteyken yaşadığı psikolojik problemler sonucu ve biyolojik işkence ilaçları yüzünden aklî dengesini kaybettiğini savunur.  Fakat bu iddiaları ispatlayacak deliller sunulamadığı için birer iddia olarak kalmıştır. 1996’da Kavgamın Perde Arkası adlı bir kitap yayımlamıştır. 1997’de cezaevinden çıkınca kendini Mesih ilan ettiğini duyurdu. Mesihliğin kendisine hapisteyken geldiğini öne sürmüştür.

 

Özgürlüğüne kavuşunca Almanya’ya gitti ve gündemden bir süre düştü. Fakat üç yıl sonra ekranlara uzatılmış ve sayıya boyanmış saçları, elinde baston ve altın renkli bir entari ile çıktı. Dönemin aktif gazetecilerinden biri olan Reha Muhtar ile röportaj yaptı. Bu süreç içinde Atatürk’e hakaret suçundan bir yıl süreli hapis cezası onandı. 2001’de Türkiye’ye gelince yeniden hapse girdi. Edirne’de İpsala Cezaevi’nde kaldı, fakat 3 ay sonra 2002’de tahliye edildi.

2017’de Kalp Damar Cerrahı olan Doktor Esin Tatlı ile evlendi. Görüş ve mesihlik iddialarını çeşitli e-kitaplar yayımlayarak ve internet sitesi kurarak yaymaya çalışan Hasan Mezarcı, dönem dönem gündeme oturan hareketlerle kendini hatırlatır.

En son Hz. İsa’nın doğum gününde kendi doğum gününü kutlayarak gündem olmuştur. Geçtiğimiz günlerde ise İslam’ın kadınlara getirdiği tesettür gerekliliğini kaldırdığına dair uçuk açıklamaları medyaya yansımıştır. Doğduğu Düzce’nin Aydınpınar Köyü’nde çevresine toplanan ve havari adını verdiği kişilerle birlikte yaşar.

Önerilen İçerik Sevgiliye Büyüleyici Aşk Sözleri Sözler

Şunlarda Hoşunuza Gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.