Ersin Tatar Kimdir, Nereli, Türkiye Hayatı

Ersin Tatar Kimdir nereli türkiye hayatı
Ersin Tatar Kimdir?

Ersin Tatar Kimdir, nereli, kaç yaşında, hayatı, görüşü, eğitimi, mesleği, ailesi, biyografi, babası, Türkiye kariyeri, Türkiye’deki görevleri ve hayatı hakkında bilgiler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlandı. KKTC halkının oyları ile yeni cumhurbaşkanı seçimleri gerçekleşti. Büyük bir merakla beklenen sonuçlar kazanan ismi belirledi. Son dakika olarak gündeme düşen seçim sonuçlarında KKTC’nin yeni cumhurbaşkanı olarak Ersin Tatar ismi çıktı. Yavru vatan KKTC’deki seçimler Türkiye’den de merakla izlendi. Bu önemli gelişme, gündemde Ersin Tatar kimdir, nereli, kaç yaşında, hayatı, görüşü, hakkında bilgi, eğitimi, mesleği, ailesi, biyografisi  üzerinde büyük bir merak uyandırdı.  Ersin Tatar Türkiye kariyeri ve Türkiye’deki hayatı nasıldı?

ersin tatar kimdir nereli türkiye hayatı

Ersin Tatar’ın Zafer Konuşması

Ersin Tatar, canlı yayınlar ile büyük bir halk kitlesinin önünde seçim sonuçları hakkında konuştu.  Zafer konuşması yapan, Ersin Tatar, KKTC halkının başı dik şekilde bütün dünyaya sesini duyuracağını söyledi. Sayın Tatar, halkın sesini, düşüncelerini, fikirlerini bütün bir dünyaya ulaştıracağı sözünü verdi. En yüksek oyu alarak seçilen Ersin Tatar’ı Cumhur Başkanı Erdoğan’da tebrik etti.

 

Ersin Tatar Kimdir?

Ersin Tatar 7 Eylül 1960’da Lefkoşa’da doğdu.  Kıbrıslı Türk iktisatçı, siyasetçi ve mevcut Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı idi. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile görevini Cumhurbaşkanlığı görevine geldi. 31 Ekim 2018’den bu yana Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanlık görevinde bulunmuştur. Daha önce 2009-2013 yılları boyunca Maliye Bakanı olarak görevde bulunmuştur. Ersin Tatar, 2020 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı seçimine Ulusal Birlik Partisi’nin adayı olarak girmiştir.

Ersin Tatar’ın 7 Eylül 1960’ta Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da başlayan hayat hikayesi merak ediliyor. Babası muhasip ve siyasetçi Rüstem Tatar’dır. Annesi ise ev hanımı Canev Tatar’dır. Köşklüçiftlik İlkokulu’ndan mezun olmuştur.1971-1974 yıllarında İngiliz Okulu’nda eğitim görmüştür. 1974’te Kıbrıs Harekâtının arkasından okulun güneyde kalması dolayısıyla eğitim hayatına yatılı olarak İngiltere’de devam etmiştir. Londra’daki Forest School’da okumuştur.  Lise öğrenimini 1979’da bu okulda tamamlamıştır. 1982’de Cambridge Üniversitesinden iktisat bölümünden mezun olmuştur.

 

Mesleği ve Türkiye Kariyeri

Ersin Tatar, kariyerine 1982-86 yılları arasında Price Waterhouse şirketinin İngiltere’deki Merkez Ofisi’nde başlamıştır. Bu şirkette mali müşavir unvanını ve hesap uzmanlığı eğitimini almıştır. Devam eden yıllarda Asil Nadir’e ait PollyPeck şirketinde 1986-1990 yılları arasında Finansman Müdürü olarak çalışmıştır.

Asil Nadir’in basın işlerine girmesi üzerine 1990’da Türkiye’deki Show TV ve Cine5 kanallarının kuruluşunda Genel Müdürlük görevine getirilmiştir. 1991-92 yıllarında Ankara’daki FMC-Nurol Savunma Sanayi A.Ş.’de Finasman Müdürü olarak çalışmıştır. 1992-2001 arasında İstanbul’da Show TV’de Genel Koordinatörlük görevinde bulunmuştur. 1996’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk özel televizyon kanalı olan Kanal T’yi kurmuştur ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini almıştır.

1990’larda yayıncılık faaliyetlerini basılı yayınlara yöneltmiştir. Doğan Harman ve Hüseyin Macit Yusuf ile Kıbrıslı dergisini yayımlamıştır, ardından Özer Hatay’la birlikte Kıbrısım dergisini çıkarmıştır. 2001-2003 yılları arasında Yenicami Ağdelen kulüp başkanlığında bulunmuştur. 2000’li yıllarda Halkın Sesi isimli gazetede haftalık olarak Uzman Görüş köşesinde makaleler yayımlamıştır. Aile şirketi olarak Tatar&Co Bağımsız Dış Denetim firmasında görev yapmış ve  şirkette ortak olarak yer almıştır.

Ersin Tatar Türkiye Hayatı ve  Siyasi Kariyeri

Ersin Tatar, 5 Mayıs 2009 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı görevine geldi. Aynı dönemde ilave olarak UBP Genel Sekreter Yardımcısı olarak da çalıştı. 2013 senesinde Hükümet’in güvensizlik oyu sonucu düşürülmesinden sonra görevi sona erdi.

27 Ekim 2018 tarihinde yapılan UBP Kurultayı’nda 2592 adet oy alarak 1. oldu ve 2005 oy olarak 2. olan o zamanki Genel Başkan Hüseyin Özgürgün ile birlikte 2. tura kaldı. 31 Ekim 2018 tarihinde UBP Kurultay Divan Kurulu tarafından ikinci tur seçimi yapılmadan Genel Başkan olarak seçildiği ilan edildi. Ersin Tatar’ın ailesi de merak ediliyor. Yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, evlidir ve 2 sahibidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Ersin Tatar Kimdir, Nereli, Türkiye Hayatı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!