Daniş Koper Kimdir? Biyografi

Daniş Koper Kimdir
Daniş Koper Kimdir?

Daniş Koper Kimdir? İstanbul’a giden herkesin üzerinden geçtiği Daniş Koper Viyadüğü vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Sizlere hazırladığımız bu yazıda Daniş Koper ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Daniş Koper Kimdir?

Daniş Koper 1908 Ağrı Diyadin doğumludur. Baba adı Fuat, Anne adı Fikriye’dir. Liseyi Ankara Atatürk Erkek Lisesinde tamamlamıştır. Üniversite eğitimini yurt dışında tamamlamış, Almanya Münih Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesinden mezun olmuştur. İnşaat yüksek mühendisi, bürokrat, genel müdürü, devlet adamı, Kurucu Meclis Odalar Temsilcisi, 24. Hükümet Bayındırlık Bakanı gibi unvanlara sahiptir. Annesi de bir dönem bakanlık yapan Koper iyi derecede Fransızca ve İngilizce biliyordu.

Daniş Koper; Üniversiteden mezun olduktan bir süre sonra Türkiye’ye dönerek Devlet kademelerinde çeşitli  görevlerde bulunmuştur. Sırasıyla Nafia Vekaleti (Bayındırlık Bakanlığı) Su İş­leri Müdürlüğü (1936-48), kurucuları arasında bulunduğu Karayollarının Genel Müdürlüğü (1951-56) ve Bayındırlık Ba­kanlığı müsteşarlığı (1954-57), THY İdare Meclisi Başkanlığı, Bormak ve Kuyaş Müesseseleri Genel Müdürlüğü, Kurucu Meclis Odalar Temsilciliği (Ocak- Haziran 1961) görevlerinde bulunmuştur.

1960’ta Bayındırlık Bakanlığına, sonra da Temsilciler Meclisi üyeliğine getirildi. Verdi, Garinti İnşaat ve Kuyaş İnşaat şirketlerinin ortakları arasında bulunan Koper, Ereğli Demir-Çelik Fabrikaları İdare Meclisi Başkanlığı (1962-65) da yaptıktan sonra devlet hizmetinden ayrılarak serbest çalışmaya başlamıştır. Daniş Koper 22 Şubat 1992 yılında vefat etmiştir. Vefatının ardından ismi Kocaeli Derince mevkiinde yapılan viyadüğe verilmiştir. 

Daniş Koper Viyadüğü Hakkında Bilgiler

Tem İstanbul-Ankara üzerinde yer alır. İstanbul’a giden hemen hemen herkesin üzerinden geçtiği Daniş Koper Viyadüğü deniz seviyesinden 91 metre yüksekliğindedir. Uzunluğu ise 804 metre’dir. Viyadük Kocaeli il sınırları içerisinde Derince mevkiinde yer almaktadır. Derince mevkiinde birçok viyadük bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Çınarlıdere Viyadüğü, Kapantepe Viyadüğü, Prof.Dr. Mustafa İnan Viyadüğü, Yenidoğan Viyadüğü ve Bekir Deve Viyadüğü. 

Viyadük ile Köprü Arasındaki Fark Nedir?

Köprülerle viyadükleri ayıran en belirgin özellik, köprülerin ayakları arasında tek açıklık vardır. Köprüler ise tek seferde açıklığı geçer. Viyadükler ise bunu birkaç seferde yapar. En baştaki ve sonraki taşıyıcı ayakların arasında ilave ayaklar da vardır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Daniş Koper Kimdir? Biyografi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!