Zodyak Işığı Nedir? Ekinoks Nedir?

Zodyak Işığı Nedir
Zodyak Işığı Nedir?

Sonbaharın sonuna iyice yaklaştık. Yapraklar yavaş yavaş sararmaya yüz tutarken doğa tüm güzelliğini sergilemeye devam ediyor. Sonbaharın en güzel zamanlarını iyi geçirmenizi tavsiye ederiz. Sonbaharda nadir de olsa görülebilen Zodyak Işıklarını hiç merak ettiniz mi? Peki Zodyak Işığı Nedir? ya da  Ekinoks Nedir? Bu içerikte doğa olaylarından bir tanesi olan Zodyak Işığı Nedir? sorusuna yanıt bulacaksınız.

23 Eylül de Gece Gündüz eşitliği olarak ta bilinen Ekinoks Nedir? hakkında da kısa bilgi verdik. Sonbahar ve doğa haberlerini sitemizden takip etmeyi unutmayın…

Ekinoks Nedir? 23 Eylül Sonbahar

Ekinoks (gün-tün eşitliği, gece-gündüz eşitliği veya ılım olarak da bilinir), Güneş ışınlarının Ekvator’a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu olmak üzere yılda iki kez tekrarlanır.

ekinoks nedir? 23 eylül sonbahar
ekinoks nedir? 23 eylül sonbahar

Zodyak Işığı Nedir?

Zodyak ışığı, sabah güneş doğmadan önce veya akşam battıktan hemen sonra, ufukta Güneş’in yakınından gökyüzüne doğru yükselen, hemen hemen üçgen şeklindeki sönük ışıktır. Zodyak Işıkları sahte şafak olarak ta adlandırılır. Genellikle İlkbaharın başlarında ve sonbaharın sonlarında, gün batımı ve gün doğumu zamanlarında meydana gelen nadir bir doğa olayıdır.

Güneş Işıklarını Yansıtıyor

Zodyak ışıkları, güneş ışığı küçük uzay parçacıklarından yansıdığında ortaya çıkar. Bu parçacıklar veya kozmik toz, Jüpiter ailesi kuyruklu yıldızlarının parçaları olarak kabul edilmektedir. Jüpiter ailesi kuyruklu yıldızları, Güneş ile Jüpiter arasındaki bir yolda Güneş’in etrafında dönen kuyruklu yıldızlardır. Güneş sistemimizde kozmik toz bulunabilirken, zodyak ışıkları çoğunlukla ekliptik düzlemin etrafındaki bölgede gözlenmiştir.

Zodyak ışığı çok eskilerden beri insanların dikkatini çekmiş. Romalı yazar Seneca, bu ışığı çok uzaklarda yanan ateşlerin gökyüzündeki parlamaları olarak tanımlamıştı. Bundan daha önce Aristoteles, zodyak ışığının yanardağlardan püsküren lav gibi yeraltından fışkıran ve gökyüzünde gizemli parlamalara yol açan bir maddeden kaynaklandığını düşünmüştü. 18. yüzyılda yaşamış Alman filozof Immanuel Kant’sa, Güneş’in bir tür buhar ya da kuşakla çevrili olduğu ve parlamanın bunun ürünü olduğu görüşündeydi.

Zodyak Işıkları Ne Zaman ve Nerede Görülür?

Zodyak ışıklarını görmek  nadir de olsa daha yüksek enlemlerde ilkbahar ve sonbahar ekinoksu civarında ve tropikal bölgelerde yıl boyunca görülebilir. Kuzey Yarımküre ‘de olanlar, bu ışıkları en çok ilkbaharda gün batımından sonra batı gökyüzünde, sonbahar aylarında ise gün doğumundan önce doğu gökyüzünde görürler. Güney Yarımküre ‘deki insanlar ise sonbahar aylarında gün batımından sonra doğu gökyüzünde ve ilkbaharda gün doğumundan önce batı gökyüzünde bu ışıkları görme şansına sahipler.

Parlak ışıklar, yapay veya doğal ve hava kirliliği, burç ışık gözlemcilerinin en büyük düşmanlarıdır. Bu ışıklar çok zayıf olduğu için, herhangi bir ortam ışığı, Ay’dan bile olsa onları gizleyebilir. Bu nedenle, bu ışıkları gözlemlemek için en iyi zaman, dolunaydan iki hafta sonradır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Zodyak Işığı Nedir? Ekinoks Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!