Kutup Girdabı Nedir, Nasıl Olur?

Kutup Girdabı Nedir 2020
Kutup Girdabı Nedir,

Sayfa İçeriği: Kutup Girdabı Nedir?, Neden Olur? Kutup Girdabı 2021 konularından oluşmaktadır. Kutup Girdabı Nedir? 2021 doğa olayını vatandaşlar merak ediyor. Küresel ısınma etkilerini göstermeye devam ediyor. 2021 yılının şaşkınlık veren olaylarından biri daha yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan Kutup girdabı olayı dünya gündemine oturdu. Kutup Girdabının yaşanması ile dikkatler bir kez daha iklim değişikliği konusuna çevrildi.

Kutup Girdabı Nedir, Nasıl Olur?

3 Saat İçinde Sıcaklık 30 Derece Düştü. ABD’nin Montana ve Colorado eyaletlerinde birçok şehirde polar vortex (kutup girdabı) ile kısa sürede sıcaklık 30-33 derece birden düştü. Düşüş sonrası iki eyalet kar yağışı sonrası beyaz örtüyle kaplandı.    Dünya yaz mevsimini yaşarken, ABD‘de meydana gelen kutup girdabı, ülkede şaşkınlığa neden oldu. ABD’nin Montana ve Colorado eyaletlerinde sıcaklıkların kısa bir süre içinde 30 ila 33 derece arasında düşmesine neden oldu. Bir gün öncesinde 30-35 dereceler ile yaz mevsimini yaşayan ABD halkı, saatler içerisinde aniden kış mevsimine geçti.

Alçak basınç sistemi ise güney ve kuzey yarım kürelerde farklı hareketlere sahiptir. Kuzey yarım kürede saat yönünün tam tersi hareket eden bu sistem, güney yarım kürede ise saat yönünde döner. Kış mevsiminde Güneş ışınlarının kuzey kutbuna gelme açısı düşer. Bununla birlikte sıcaklık farkları daha yukardaki ve aşağıdaki enlemler arasında oluşur. Bu farklar ise rüzgârı hareket ettirerek girdapların oluşmasına sebep olur.

kutup girdabı neden olur

Kutup girdabı, stratosfer tabakasında meydana gelir. Yeryüzünden yaklaşık 32 kilometre yukarıda olan bu düşük basınç, troposfere düşer ve hava sıcaklıklarını etkilemeye başlar. Tıpkı kuzeyde olduğu gibi, güney yarım kürede de bu girdaplar görülür. Kış aylarında kuvvetlenen girdaplar arasındaki ilk fark yukarıda da belirttiğimiz gibi, dönüş yönleridir. Bir diğer fark ise, güney yarım küre çevresinde kara parçalarının daha az bulunması ve bu sebeple girdabın stabil olmasıdır.

Özellikle kış aylarında Amerika, Kanada gibi ülkelerde kutup girdabı görülmesi de bu sebeplerden dolayı meydana geliyor. Meteorologlar tarafından 100 yılı aşkın zamandır bilinen ancak, 2014 yılında Amerika’da sık sık yaşanan girdaplar sebebiyle popülerleşen kutup girdabının, ilerleyen yıllarda etkisini daha da arttıracağı düşünülüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Kutup Girdabı Nedir, Nasıl Olur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!