Kutup Girdabı Nedir? Neden Olur? 2020

kutup girdabı nedir 2020
Kutup Girdabı Nedir 2020
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sayfamız İçeriği: Kutup Girdabı Nedir?, Neden Olur? Kutup Girdabı 2020 konularından oluşmaktadır.

Kutup Girdabı Nedir? 2020 doğa olayını vatandaşlar merak ediyor. Küresel ısınma etkilerini göstermeye devam ediyor. 2020 yılının şaşkınlık veren olaylarından biri daha yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan Kutup girdabı olayı dünya gündemine oturdu. Kutup Girdabının yaşanması ile dikkatler bir kez daha iklim değişikliği konusuna çevrildi.

3 Saat İçinde Sıcaklık 30 Derece Düştü

ABD’nin Montana ve Colorado eyaletlerinde birçok şehirde polar vortex (kutup girdabı) ile kısa sürede sıcaklık 30-33 derece birden düştü. Düşüş sonrası iki eyalet kar yağışı sonrası beyaz örtüyle kaplandı.    Dünya yaz mevsimini yaşarken, ABD‘de meydana gelen kutup girdabı, ülkede şaşkınlığa neden oldu. ABD’nin Montana ve Colorado eyaletlerinde sıcaklıkların kısa bir süre içinde 30 ila 33 derece arasında düşmesine neden oldu. Bir gün öncesinde 30-35 dereceler ile yaz mevsimini yaşayan ABD halkı, saatler içerisinde aniden kış mevsimine geçti.

Kutup Girdabı Nedir? Neden Olur?

Alçak basınç sistemi ise güney ve kuzey yarım kürelerde farklı hareketlere sahiptir. Kuzey yarım kürede saat yönünün tam tersi hareket eden bu sistem, güney yarım kürede ise saat yönünde döner.

Kış mevsiminde Güneş ışınlarının kuzey kutbuna gelme açısı düşer. Bununla birlikte sıcaklık farkları daha yukardaki ve aşağıdaki enlemler arasında oluşur. Bu farklar ise rüzgârı hareket ettirerek girdapların oluşmasına sebep olur.

kutup girdabı neden olur

Kutup girdabı, stratosfer tabakasında meydana gelir. Yeryüzünden yaklaşık 32 kilometre yukarıda olan bu düşük basınç, troposfere düşer ve hava sıcaklıklarını etkilemeye başlar.

Tıpkı kuzeyde olduğu gibi, güney yarım kürede de bu girdaplar görülür. Kış aylarında kuvvetlenen girdaplar arasındaki ilk fark yukarıda da belirttiğimiz gibi, dönüş yönleridir. Bir diğer fark ise, güney yarım küre çevresinde kara parçalarının daha az bulunması ve bu sebeple girdabın stabil olmasıdır.

Özellikle kış aylarında Amerika, Kanada gibi ülkelerde kutup girdabı görülmesi de bu sebeplerden dolayı meydana geliyor.

Meteorologlar tarafından 100 yılı aşkın zamandır bilinen ancak, 2014 yılında Amerika’da sık sık yaşanan girdaplar sebebiyle popülerleşen kutup girdabının, ilerleyen yıllarda etkisini daha da arttıracağı düşünülüyor.

 Önerilen İçerik;

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!