Kavram Yağının Faydaları

kuzu-karski
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gündem-Kavram Yağının Faydaları?Kavram Yağı Nedir?Kavram Yağı Nasıl Tüketilir?Kavram Yağının Özellikleri Nelerdir? Kavram Yağı Dananın Neresinden Çıkar?

KAVRAM YAĞI NEDİR? KAVRAM YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Son günlerde sağlık konusundaki tartışmalar kavram yağının faydaları etrafında gelişiyor. Kimileri kavram yağının zararlı ve yapay olduğunu kimileri de doğal ve sağlıklı olduğunu iddia ediyor. Birçoğumuz ise belki de kavram yağı ifadesiyle ilk kez karşılaşıyoruz. Özellikle dönerlerde kullanımıyla gündeme gelen kavram yağını tüketmek sağlık açısından iyi mi yoksa zararlı mı, sorusunu yanıtlamak için önce kavram yağının ne olduğunu iyi anlamak gerekiyor sanıyoruz.

kavram yağının faydaları 1

Kavram yağı büyük baş veya küçükbaş hayvanların iç organlarının etrafında oluşan gözenekli yapıdaki yağ tabakasıdır. Etlerin yumuşaklığını veren bir yağ olmasıyla özellikle restoranlarda yapılan köftelerde yoğun olarak tercih edildiği söylenir. Kavram yağı daha sonra oda sıcaklığına geldiğinde yemeğin içinde bir donmuş yağ görünümü almaktadır.

Daha çok büyükbaş hayvanların işkembelerinin ve bağırsaklarının ya da diğer iç organlarının çevresini sarmış o beyaz ve pırıt pıtır görünümlü yağı daha önce mutlak görmüşsünüzdür. Sucukların, salam sosis gibi et ürünlerinin içeriğinde de tıpkı köfte ve dönerde kullanıldığı gibi kavram yağı yoğun olarak kullanılmaktadır. Sucuk pişirdiğiniz tavanın içinde tava soğuduğunda donup kalan yağdan bahsediyoruz. Aynı zamanda kavurma yapımında da kavram yağı tercih edilir. Bu sayede kavrulmuş et soğuduğunda kalıp olarak şekil almakta ve dağılması önlenmektedir.

kavram yağının faydaları 2

Kavram Yağı

Anlaşılacağı üzere ismine yabancı olma ihtimalimizin yüksek olduğu kavram yağ, aslında bize o kadar da yabancı değilmiş. Her an evimizde soframızda kendine yer bulabilen ve ete büyük lezzet veren bu yağın hijyen ve tazelik ölçütlerine uyarak aşırıya kaçmayacak bir ölçüde tüketilmesinde bir sakınca görülmediği bu konuyla ilgili et firma ve kurumları tarafından belirtilmektedir.

Kavram yağın maddi olarak maliyetinin kuyruk yağına göre daha uygun olması özellikle et fiyatlarının yükseldiği dönemlerde daha yoğun olarak tercih edilmesine neden olmaktadır.

Kavram yağının kullanımında dikkat edilmesi gereken bir nokta bu yağın işlem gördükten sonra tüketilmesi ve yemeklere katılması konusudur. Bu yüzden etlerin işlem görerek içeriğindeki kavram yağın eritilip ayrıştırılması uygundur.

Ayrıca kavram yağını sağlıkla tüketmek için etin oksitlenmesine yol açacak kadar uzun süre bekletilmeden tüketilmesi önerilir. Bekletilmesi gerekiyorsa da mutlaka dondurulma yoluna gidilmelidir.

Kavram yağının uygun koşullar altında düzenli ve yeteri miktarda tüketilmesinin sağlık açısından önemli kazançlar getirdiği söylenir. İnsanın bağışıklığını güçlendirici, beyne faydalı, kalp ve damar hastalıklarına karşı direnç kazandırıcı olarak bilinir. Bu yağın gelişim çağında tüketilmesinin de bu hastalıklara erken yaşta direnç kazanmayı sağladığı ifade edilir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Ekrem Coskun, kavram yagiyla mukemmel donerler yapiyor

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!