Türkiye’de Yanardağ Var Mı?

İspanya'nın Kanarya Adaları'nda yer alan Las Palmas'taki Cumbre Vieja Yanardağı, 1971'den bu yana ilk kez faaliyete geçmesi ile birlikte vatandaşlar ülkemizde yanardağ olup olmadığı, ülkemizde yer alan yanardağların sönmüş mü yoksa halen aktif mi sorularına yanıt bulmaya çalışıyor. İşte Türkiye'de Yanardağ var mı sorusu hakkında bilgiler.

Türkiye'de Yanardağ Var Mı?
Türkiye'de Yanardağ Var Mı?

Ülkemizde birçok aktif ve sönmüş yanardağlar yani volkanlar bulunmaktadır. Bu yanardağlar genellikle ülkemizin güney kesimlerinde yer alır. Peki Türkiye’de bulunan yanardağlar aktif mi ya da ülkemizde yanardağ patlaması mümkün mü, işte Türkiye’de Yanardağ var mı hakkında ilginç  ve şaşırtıcı bilgiler.

Türkiye’de Yanardağ Var Mı?

Ülkemizde 13 adet yanardağ vardır. Bu volkanların hepsi sönmüş yanardağlardır. Ancak bilim insanları her ne kadar Türkiye’ de bulunan yanardağların yani volkanların sönmüş olduğunu söyleseler de küresel iklim değişikliği sebebi ile tekrardan bu yanardağların faaliyete geçmesi bir olası. Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de volkanik oluşumlar söz konusu. Türkiye’deki volkanlar uzun yıllardır sessiz. Bu nedenle de aktif volkanlar olmadıkları zannediliyor. Oysa gerçek çok farklı… Yıllardır süren sessizliklerine rağmen Türkiye’de tam 13 aktif volkan bulunuyor. İşte Türkiye de yer alan Yanardağlar ve detayları.

1-Kula Volkanik Jeoparkı / Manisa

Türkiye’nin tek volkanik jeoparkı olan “Kula Volkanik Jeoparkı” yaklaşık 300 metre alanı kapsamakta. Kula ve çevresinde peribacalarından karstik mağaralara, kalyonlardan volkan konilerine kadar pek çok oluşum yer alır.

2-Acıgöl / Konya

Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunan Acıgöl, volkanik bir maar gölüdür. Maar gölleri, püskürme veya patlamayla birlikte lav ve magmanın oluşturduğu, içi su dolu kraterlerdir. Acıgöl, Karacadağ’ın güneydoğusundaki volkanik alanda patlayan bir çukurda oluşmuştur. İçerdiği mineraller sayesinde şifa bulmak isteyenlerin gözdesidir.

3-Karapınar / Konya

Konya’nın Karapınar ilçesinde volkanik bir bölge yer alıyor. Bu bölgede çok çeşitli volkanik oluşumlar, obruk ve kumul yapıların yanı sıra volkan konileri ve doğa harikası volkanik göller bulunuyor. Acıgöl ve Meke Gölü, doğal güzellikleriyle öne çıkıyor.

4-Hasan Dağı / Aksaray

Aksaray ve Niğde il sınırları içerisinde yer alan Hasan Dağı, 3268 metre yüksekliğinde, iki kratere sahip volkanik bir dağdır. Hasan Dağı, “stratovolkan” tipinde bir oluşumdur. Stratovolkanlar sertleşmiş lav, tüf ve kül tabakalarıyla oluşan konik biçimli volkanlardır.

5-Göllü Dağı / Niğde

Niğde şehir merkezinin 60 kilometre kuzeyindedir. 2172 metre yüksekliğindeki dağın volkan konisinin üst kısmında bir krater çukuru bulunuyor. Bu kraterin bir kısmında da dağa adını veren krater gölü yer alıyor.

6-Erciyes Dağı / Kayseri

Kayseri’nin güneybatısında yer alan Erciyes’in MÖ 253′ de püskürdüğü biliniyor. En yüksek noktası 3916 metre olan Erciyes, Torosların kuzeydoğu uzantısı Aladağlar’ ın en yüksek noktasıdır.

7-Karacadağ / Şanlıurfa

Diyarbakır Havzası ile Şanlıurfa Platosuinu kuzey-güney kısımlarından ayıran sönmüş bir yanardağdır. En yüksek yeri 1952 metre olan Karacadağ, akışkan tavlam oluşturduğu kalkan yanardağlarındandır.

8-Nemrut Dağı / Bitlis

İsmi genelde Adıyaman’daki ünlü dağla kanştırdan bir volkandır. Bitlis sınırları içindeki dağın yüksekliği 2935 metredir. Kayıtlara göre en son 1441, 1597 ve 1692 yıllarında harekete geçerek lav püskürttü. Tepesindeki kraterde Nemrut Gölü yer alır.

9-Kars Platosu / Kars

Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzey kısımlarında yer aLan volkanik bir platodur. Türkiye’nin en yüksek platosu olma özelliğine sahip Kars Platosu, volkanik patlamalar sonucu ortaya çıkan lavlann çukur alanları doldurması ile meydana gelmiştir.

10-Tendürek Dağı / Ağrı

Ağrı’da yer alan Tendürek, kayıtlara göre 1855 yılında harekete geçerek gaz ve kül püskürttü. Üzerinde iki krater ve göl yer alıyor. Doğudaki kraterinin en büyük özelliği sıcak suyudur.

11-Ağrı Dağı / Ağrı

Ağrı’da yer alan Tendürek, kayıtlara göre 1855 yılında harekete geçerek gaz ve kül püskürttü. Üzerinde iki krater ve göl yer alıyor. Doğudaki kraterinin en büyük özelliği sıcak suyudur.

12-Girekol Dağı / Van

Van Gölü’ nün kuzeyinde yer alıyor. 2276 metre yüksekliğindeki Girekol’ un son püskürme tarihi bilinmiyor.

13-Süphan Dağı / Van

Van Gölü’nün kuzeyinde yer alan Süphan, Anadolu’nun en yüksek üçüncü dağıdır. Dağın zirvesinde küçük buzul gı5lleri yer alıyor. Dağın çevresindeki volkanik düzlüklerde halen tarım yapılıyor.

dünyadaki en büyük yanardağlar
dünyadaki en büyük yanardağlar

Dünyadaki En Büyük Yanardağlar

Dünya genelinde çok fazla sönmüş ya da halen aktif durumda olan yanardağlar mevcuttur. Amerika Birleşik Devletleri’ nin Hawaii eyaletinde bulunan Mauna Loa; dünyadaki en büyük yanardağı olarak kabul edilmektedir.  En son 1984 yılında patlamıştır. Mars Gezegeninde Yanardağ var mı? Güneş gezegenimizin en büyük volkanı ise Mars Gezegeninde yer alan Olympus Mons. Mars gezegeninde yer alan devasa boyutlardaki Olympus Mons’un en son 25 milyon yıl önce patladığı tahmin ediliyor. Mars’tan gelen volkanik kayaları inceleyen NASA bilim adamları, kızıl gezegenin yanardağı olan Olimpos Dağı‘nın ölü veya hareketsiz olmadığı, aslında son patlamasının birkaç yıl ile on yıl kadar yakın bir tarihte olabilecek aktif bir yanardağ olduğu sonucuna vardılar.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Türkiye’de Yanardağ Var Mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!