Favipiravir Nedir, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

Favipiravir Nedir?
Favipiravir Yan Etkileri Nelerdir?

Çin’in Wuhan kentinde çıkan ve tüm dünyayı saran koronavirüs ile mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Ülkemizde de covid-19 tedavilerinde kullanılmaya başlanan ilaç vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Favipiravir Nedir? Favipiravir Yan Etkileri Nelerdir? Sorularının yanıtlarını merak ediyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

20.yüzyılın ortalarından itibaren antibiyotiklerin, aşıların ve diğer anti-mikrobiyal ilaçların ortaya çıkmasıyla anti-enfeksiyon tedavilerinde önemli ilerleme kaydedildi. Anti-viral terapinin temel dayanağı, önleyici aşılar ve terapötik anti-viral maddeler olmuştur, ancak bunlar, belirli bir virüs tipi için etkilidir. Etkili ilaç veya aşı tedavilerinin mevcut olmadığı, ortaya çıkan veya yeniden ortaya çıkan viral enfeksiyonlar hala mevcuttur.

Favipiravir Nedir?

RNA virüsü içeren hastalara uygulanan, yani antiviral bir ilaç olan T-705 olarak da bilinen bir kimyasaldır. Faviparivir, genellikle sarı humma, Batı Nil virüsü ve aynı zamanda Arenavirüs veya Bunyavirüs benzerlerine karşı kullanılan Pyrazinamide’den elde edilmektedir. Favipiravir Nedir- Yan Etkileri Nelerdir? 

Favipiravir Tablet Kullanımına İlişkin Bilgiler

Tedavi seçeneklerinin, randomize kontrollü̈ çalışmalar çerçevesinde ve diğer bilimsel araştırmalar ile elde edilen bilgilere dayalı kullanımının, daha akılcı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, içinde bulunulan durumun aciliyeti ve bilimsel verilerin kısıtlılığı nedeniyle, etkili olabileceği yönünde sınırlı da olsa veri bulunan tedavi seçenekleri, tüm dünyada yaygın bir şekilde bu hastalar için kullanılmaktadır. Viral enfeksiyonların genelinde olduğu gibi, SARS’tan ve influenzadan elde edilen veriler, antiviral tedavinin erken başlanmasının daha yararlı olduğunu düşündürmektedir.

Bu nedenle, semptomatik olup da COVID-19 olasılığı düşünülen hastalara, hidroksiklorokin tedavisinin hemen başlanması önerilmektedir. COVID-19 hastalarında olası tedavi seçeneklerinin kombine kullanımı, hasta özelinde ve var olan ilgili literatürün tümü değerlendirilerek düşünülmeli, kullanılan ilaçların etkileşimleri ve istenmeyen etkileri konusunda tedbirli olunmalıdır. Hidroksiklorokin QT aralığını uzatıp, ventriküler taşikardiye eğilim yaratabilir. Özelikle ileri yaşlı, kardiyak komorbiditesi olan, QT’yi uzatan başka ilaç kullanan, elektrolit bozuklukları olan hastalarda bu risk daha yüksektir. Bu nedenle COVID-19 nedeniyle hidroksiklorokin başlanacak veya almakta olan hastalarda QT uzaması açısından risk değerlendirmesi ve gereğinde kardyoloji konsültasyonu yapılarak karar verilmesi gereklidir.

Favipiravir ve Covid-19

Yakın zamanda, favipiravir, yeni koronavirüs SARS-CoV-2’nin neden olduğu viral bir enfeksiyon olan COVID-19 için denenen deneysel ilaçlardan biriydi. İlaç şimdiye kadar %80 etkinlik gösterdi ve COVID-19’a karşı denemenin üçüncü aşamasına geçti.

Favipiravirin altında yatan mekanizma, RNA’ya bağlı RNA polimerazın transkripsiyonu ve replikasyonu durduran etkisini inhibe eden aktif formunun metabolize edilmesidir.İlk çalışma, viral klirens süresinin azaldığına dair kanıtlarla Şubat 2020’de Japonya ve Çin’de yapıldı. 11 Haziran 2020 itibarıyla Çin, Japonya, İtalya ve Rusya’da COVID-19 tedavisinde kullanım için onaylanmıştır.

Favipiravir Nasıl Kullanılır?

Oral yoldan uygulanması mümkün olan hastalar;

Oral yoldan bir miktar su ile yutularak kullanılır. Favipiravir 200 Mg Tablet, aç karnına alınır 3. Favipiravirin oral biyoyararlanımı >%95’tir. Yapılan çalışmalarda favipiravirin aç karna, yemekle veya yemekten 30 dakika sonra uygulanması konusunda anlamlı bir farklılık olmadığı ifade edilmekte olup, prospektüse göre uygulama yapılması önerilmektedir.

Oral yoldan uygulanması mümkün olmayan hastalar;

Çeşitli nedenler ile oral yoldan Favipiravir 200 Mg Tablet uygulaması yapılamayan hastalar için hastane eczacıları tarafından uygun ilaç hazırlama alanlarında kişisel koruyucu ekipman eşliğinde bu kapsüller sıvı formda uygulanmak üzere hazırlanmalıdır.

Favipiravir Yan Etkileri Nelerdir?

En sık gözlenen yan etkiler: diyare, serum ürik asit düzeyinde artış, serum transaminaz (ALT, AST, ALP) ve total bilirubin düzeylerinde artış ve nötrofil düzeyinde azalmadır. Sindirim sistemi yan etkileri (bulantı, gaz artışı) ve psikiyatrik semptomlarda görülebilir. Gebelikte kullanılmamalıdır; teratojeniktir. Süte geçer. Esas olarak böbreklerden atılır, ancak üretici tarafından herhangi bir doz ayarlaması önerilmemektedir. Doz azaltması yapılacaksa yükleme dozu aynı şekilde uygulanır, ancak idame doz azaltılabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Favipiravir Nedir, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!