Çocuklarda En Yaygın Görülen Koronavirüs Belirtileri

Çocuklarda En Yaygın Görülen Koronavirüs Belirtileri
Çocuklarda En Yaygın Görülen Koronavirüs Belirtileri

Yapılan Araştırmalar Sonunda Çocuklarda En Fazla Görülen Koronavirüs Belirtileri Açıklandı. Peki Çocuklarda En Yaygın Olarak Görülen  Koronavirüs Belirtileri Nelerdir? İşte Detaylar…

Çocuklarda En Yaygın Görülen Koronavirüs Belirtileri belli oldu. 2019 yılının Eylül ayından beri tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Ülkeler aşı çalışmalarına başladı ancak bugüne kadar herhangi bir koronavirüs aşısı henüz çıkmış değil. Koronavirüs salgınında en çok yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olanlar etkilendi fakat çocuklarında yetişkinler gibi koronavirüse yakalanma riski var. Çocuklarda görülen koronavirüs belirtileri nelerdir? Birleşik Krallık ’tan bir araştırma ekibi, farklı yaşlarda COVİD-19 semptomlarını vurgulayan yeni verilerle karşımıza çıktı.

Çocuklarda En Fazla Bu Belirtiler Ortaya Çıkıyor

Araştırma ekibi çocuklarda ortaya çıkan en yaygın koronavirüs belirtilerini saptamak için testi pozitif çıkan yaklaşık 200 çocuktan alınan doneleri inceledi. Sonuçlara göre çocukların üçte biri asemptomatikken, bu çalışma semptomları olan çocukların yetişkin COVİS-19 hastalarında görülenlerle aynı belirtileri göstermediği ortaya çıktı.

çocuklarda en sık görülen koronavirüs belirtileri
çocuklarda en sık görülen koronavirüs belirtileri

Çocuklarda En Yaygın Görülen Koronavirüs Belirtileri

  • Yorgunluk
  • Baş ağrısı ve ateş
  • Öksürük veya tat /kokı kaybı

Semptom gösteren çocukların %55’i yorgunluk, %54’ü baş ağrısı ve yaklaşık %50’si ateş bildirdi. Diğer yaygın semptomlar arasında boğaz ağrısı, ishal ve iştahsızlık yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü‘nün (DSÖ) yetişkinler için hazırlanan belirti listesinde en yaygın semptomlar arasında ateş, kuru öksürük ve yorgunluk yer alıyor, ağrı ve sızı, boğaz ağrısı, ishal, konjunktivit, tat alma veya koku duyusunun kaybı ile baş ağrısı ise daha seyrek semptomlar olarak listeniyor.

Henüz Coronavirus için etkili bir aşı bulunmamaktadır ancak aşı geliştirme çalışmaları bütün hızıyla devam etmektedir. Hastalığın tedavisinden ziyade, aşılama yoluyla koruyucu bağışıklığın sağlanması tüm dünyayı etkisi altına alan bu hastalığın kontrolü açısından en önemli aşamadır.

Kurallara Dikkat!

Koronavirüs yakın temas ile insanlardan insanlara geçmekte. Virüsten korunmak için insanlarla yakın temasta bulunmamanız ve ellerinizi sık sık yıkamanız önerilmekte. Öksürürken ve hapşururken ağzınızı / burnunuzu kapatmayı unutmayın. Koronavirüsten korunmak için maskelerimizi mutlaka takmalıyız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Çocuklarda En Yaygın Görülen Koronavirüs Belirtileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!