PancakeSwap Nedir, Nasıl Kullanılır, Güvenli Mi?

PancakeSwap Borsası Nedir, PancakeSwap Nasıl Çalışır, PancakeSwap Nasıl Kullanılır, PancakeSwap' da Para Çekme Nasıl Olur ve Tüm Detaylar Bu İçerikte!

PancakeSwap Nedir?
PancakeSwap Nedir?

Bu sayfamızda sizlere PancakeSwap nedir, PancakeSwap Borsası Nasıl Kullanılır, Güvenli mi, PancakeSwapta Nasıl Para Kazaınılır konuları ile ilgili işinize yarar bilgiler hazır ettik. Peki PancakeSwap’ ta nasıl yatırım yapılır? PancakeSwap, Ethereum’un Uniswap’ına benzeyen merkezi olmayan bir borsadır, ancak bunun yerine Binance Smart Chain üzerinde çalışır. PancakeSwap; BEP-20 tokenları’nı takas etmek için kullanılan merkeziyetsiz bir borsadır.

PancakeSwap Nedir?

PancakeSwap, merkezi bir aracı olmadan kripto para birimleri ve jeton ticareti yapmanıza olanak tanıyan ve jetonlarınızın velayetini her zaman elinizde tutan merkezi olmayan bir borsadır. Başka bir deyişle ifade edersek PancakeSwap, kripto tüccarlarının, bir aracının önemli bir fon kesintisi yapmadan ticaret belirteçleriyle işlem yapmalarını sağlayan, yükselen DeFi hizmetleri dalgasının bir parçasıdır.

Kripto borsası Binance tarafından yürütülen blok zinciri platformu Binance Smart Chain’de dağıtılan otomatik akıllı sözleşmeler üzerine inşa edilmiştir. PancakeSwap, otomatik piyasa yapıcı (AMM) modelini kullanır. Bu da platform üzerinde dijital varlıkları alıp satabiliyor olsanız da emirlerinizin diğer kullanıcıların emirleriyle eşlendiği bir emir defterinin bulunmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, bir likidite havuzuna karşı işlem yaparsınız.

PancakeSwap Nasıl Çalışır?

PancakeSwap, merkezi borsaların aracılığını ortadan kaldırarak, kullanıcılarının ödüller kazanmasını sağlar. Tokenları bir süreliğine kilitlemeye istekli olan kullanıcılar, özellikle bazı likidite havuzları sayesinde ödüller kazanabilir. Bir önceki başlıkta belirttiğimiz gibi, token swapları, token çiftleri arasındaki likidite havuzları aracılığıyla gerçekleşir. Kullanıcılar PancakeSwap’ta token swap edebilir ve ayrıca tokenları likidite havuzlarında stake eden kullanıcılar, işlem ücretlerinden ödül kazanır.

PancakeSwap ayrıca, daha fazla ödüller sağlayan ve Syrup Havuzu adı verilen bir işlevselliğe de sahiptir. Örneğin, PancakeSwap’ın yerel tokenı olan CAKE’i stake edebilir ve Syrup’ta bekleterek daha da fazla CAKE tokenı kazanabilirsiniz. Ayrıca, CAKE tokenlarınızı saatte en az bir kez yeniden yatıran ve bu sayede de ödüllerinizi sürekli olarak artıran bir otomatik stake seçeneği de mevcut. PancakeSwap, Binance Coin (BNB) fiyatının belirlenen bir süre içerisinde yükselip düşeceğine dair oyun benzeri deneyimler de sunuyor. Aynı zamanda, platformda NFT ticareti de mümkün. Ayrıca, PancakeSwap’ın diğer bir özelliği de, platformda IFO’ların gerçekleşmesidir.

PancakeSwap Nasıl Kullanılır?

PancakeSwap’ı kullanabilmeniz için öncelikle kendi kripto para cüzdanınıza sahip olmanız gerekir. PancakeSwap, Trust Vallet, MathWallet, Binance Chain Wallet  ve MateMask cüzdanları ile uyumludur.

pancakeswap nasıl kullanılır
pancakeswap cüzdan bağlama

PancakeSwap’ı kullanmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken işlemlerden biri PancakeSwap web sitesine gitmek olacaktır. PancakeSwap’a buradan erişebilirsiniz. PancakeSwap web sitesine erişim sağladıktan sonra sağ üstte Cüzdanını Bağla bölümünden MateMask ya da Trust Wallet, WalletConnect, Binance Chain Wallet cüzdanlarınızı bağladıktan sonra işlemlerinize başlayabilirsiniz. Cüzdan kilidinizi açmadan PancakeSwap’ ta herhangi bir işlem yapmanız olanaksızdır.

PancakeSwap’ta Çekiliş Nasıl Olur?

PancakeSwap’ta her bir çekiliş oturumu 6 saat sürer. Bir bilet 10 CAKE’tir ve bilette 1-14 arası sayıların kombinasyonundan oluşan rastgele dört sayı bulunur (örneğin 12-8-4-3). Büyük ödülü kazanmak için (tüm çekiliş havuzunun %50’si), biletinizdeki sayılar ve bu sayıların sıralaması kazanan biletle aynı olmalıdır.

Bu dört sayının tamamını tutturamazsanız da üzülmeyin. Biletinizdeki iki ya da daha fazla sayı kazanan biletle aynı ise ve aynı sırada yer alıyorsa yine de ödül kazanabilirsiniz. PancakeSwap’la yapabilecekleriniz bunlar da sınırlı değil!

PancakeSwap Güvenli mi?

PancakeSwap, CertiK tarafından denetlenmiştir. Peki bu, PancakeSwap’ı kullanmanın tamamen güvenli olduğu anlamına gelir mi? Hayır. Akıllı kontratlara fon yatırmak, denetlenmiş ve itibarlı projeler için bile her zaman yazılım hatası riski taşır. Kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha yüksek bir tutarı hiçbir zaman yatırmamalısınız.

Son Düşünceler

PancakeSwap, Binance Smart Chain’deki (BSC) en büyük AMM projelerinden biridir ve bu yüzden bazı inovatif özelliklere sahiptir. Bilgi Notu: (TDK’ya göre inovasyon, radikal, orijinal ve farklı düşüncelerin hayata geçirilmesi demektir. Türkçede sıklıkla kullanılan çığır açıcı deyimi inovasyon ile yakın anlamlıdır.) Pancakeswap ile ilgili daha fazla istatistik ve analizleri buradan takip edebilirsiniz.

Her ne kadar Ethereum, DeFi trendini başlatmış olsa da PancakeSwap gibi girişimler popüler olma yolunda hızla ilerliyor. Binance’in merkezi olmayan uygulaması (dapp) platformu büyümeye devam ettikçe daha fazla geliştirici ya da kullanıcı çekmeye devam edecektir. Eğer Ethereum’un gas ücretleri artar ve çeşitli ağ sorunları ortaya çıkarsa bu durumda PancakeSwap zamanla rakip borsalara karşı daha da güçlü bir mücadele verebilir.

Sizlere PancakeSwap’ın ne olduğu ne için ve nasıl kullanıldığı hakkında bazı bilgiler sunduk. Yazımızın içinde herhangi bir yatırım tavsiyesi bulunmamaktadır. Bu tarz içeriklerin devamı için sayfamızı beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayınız. Değerli görüşlerinizi lütfen yorum kısmından bizlere iletiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
PancakeSwap Nedir, Nasıl Kullanılır, Güvenli Mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!