Yorgun Mermi Nedir? İşte Detaylar…

Yorgun Mermi Nedir
Yorgun Mermi Nedir

Bu yazımızda sizlere son günlerde haber bültenlerinde sıkça duyduğunuz Yorgun Mermi hakkında bilgiler hazırladık. Yorgun Mermi Nedir? Yorgun Mermi Öldürür Mü? İşte Yorgun Mermi hakkında merak edilenler ve detaylar…

Yorgun Mermi Nedir?

Yorgun Mermi; Herhangi bir hedef gözetmeksizin atılan mermilerin normal hızını kaybederek ilerlemesine verilen isimdir. Yorgun Mermi normal hızla ilerleyen mermilere göre daha yavaş ilerler ancak yine de bu durum hayati açıdan tehlike arz etmektedir.

Kamuoyunda “Yorgun Mermi” olarak tanımlanan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün 2010 tarihli Uluslararası Hastalıklar Sınıflandırma Listesinde (ICD) W32 yani Kaza Sonucu Ateşli Silah Yaralanması olarak yer almıştır. Serbest düşme hareketi yapan mermi çekirdeklerine bağlı yaralanma riski, meskûn mahallerde yapılan düğün ve kutlama merasimlerinde insanlar tarafından ateşli silahların kullanılmasıyla daha da artmaktadır. Türkiye de yorgun mermi ile oluşan yaralanmalar zaman zaman görülebilmek de ve bu durum can kaybına neden olabilmektedir.

Ateşli silah yaralanmalarından farklı etkiler gösteren yorgun mermilere bağlı yaralanmalar, insanların yorgun mermi yaralanmaları ile ilgili bilgilerinin olmaması bazı durumlarda bu mermilerle yaralanan kişilerin yanlış müdahalelere maruz kalmalarına ya da gerekli tedavinin geciktirilerek ölmesine neden olur.

Yorgun Mermi Öldürür Mü? Nasıl Düşer?

Bu sorunun cevabı coğrafi şartlara ve merminin düşüş hızına göre değişkenlik gösterebilir. Bu konuda biraz detaya inersek mermi çekirdeği namluyu terk ettiği anda, sahip olduğu doğrusal hızı, açısal hızına oranla daha fazladır. Zirve noktasına ulaştığında doğrusal hızı tamamen tükenmiş, ancak açısal hızı büyük ölçüde korunmuş olan mermi “aşırı denge” konumuna gelir ve takla atarak yerçekimi etkisiyle serbest düşme hareketine başlar.

Bir mermi çekirdeğinin cilt ve kemik dokularını delerek hayati organlara ulaşabilmesi için sahip olması gereken minimum hız değeri, geçtiği dokuların eşik hız değerlerinin toplamıdır ki bu “Kritik Hız Değeri” olarak tanımlanmaktadır. Diğer bir ifadeyle mermi çekirdeğinin hayati organlara ulaşabilmesi için isabet hızının, geçtiği dokuların eşik hız değerlerinin toplamı olan Kritik Hız Değerinden daha yüksek olması gerekir. Kısacası Yorgun Mermi, bir insan hayatının ya da diğer canlıların hayatlarını tehlikeye sokma potansiyeli çok yüksek bir vakadır.

Havaya doğru yapılan atışlarda kişi, merminin yere düşeceğinin ve masum birinin yaralanabileceğinin idrakine varamamaktadır. Bu nedenle serbest düşme sonucu oluşan ateşli silah yaralanmalarıyla mücadele etmenin en önemli bileşenini “Eğitim” oluşturmaktadır. İlk olarak silah sahiplerinin eğitilmesi, silahın tehlike ve sorumlulukları hakkında bilinçlendirilmeleri gerekir. İkinci sırada, sağlık personelinin bu tip yaralanmalara karşı eğitilmeleri, nedeni bilinmeyen yaralanmalarla karşılaşıldığında yorgun mermi olabileceğinin akılda tutulması, müdahale kayıtlarının ve ilk müdahalenin delillerin kararmasına engel olacak şekilde yapılmasının sağlanmasına dikkat edilmelidir.

Düğün merasimleri gibi etkinliklerde ateşli silah kullanmanın ağır cezaları vardır. Düğün, kına, nişan gibi etkinliklerde kesinlikle ateşli silahlar kullanmayın ve başkalarının hayatına mal olmayın. Düğün, nişan ve asker uğurlama gibi törenlerde büyük acılar yaşanmaması için lütfen ateşli silahlardan uzak durun!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Yorgun Mermi Nedir? İşte Detaylar…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!