Trendyol Sahibi Kimdir? Trendyol Girişimcilik Hikayesi

trendyol girişimcilik hikayesi
trendyol girişimcilik hikayesi

Dijiatal Pazarlama ile ilgili haberler ve girişim hikayeleri bölümünde sizlere bu yazıda Türkiye’nin en önde gelen alışveriş sitesi Trendyol hakkında bilgiler vereceğiz. Bu yazı içeriğinde Trendyol Sahibi Kimdir? Trendyol Kimin? ve Neden Bu Kadar Başarılı? Sorularına cevap bularak bir girişimcilik hikayesi okuyacaksınız. Trendyol Demet Mutlu Kimdir? Trendyol Ne Kadar Para Kazanıyor? İşte Trendyol Girişimcilik Hikayesi…

Trendyol Sahibi Kimdir?

Girişimcilik hikayeleri ve En Son Güncel Dijital Pazarlama Haberleri için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın! Sayfa içeriği: Trendyol’un Sahibi Kimdir? Trendyol Kimin? ve Nasıl Bu Kadar Başarılı Oldu? Trendyol Demet Mutlu Kimdir? Trendyol Ne Kadar Para Kazanıyor? İşte Trendyol Girişimcilik Hikayesi…

Peki Demet Mutlu Kimdir?

Trendyol’un kurucusu Türk iş kadını Demet Mutlu‘dur. Demet Mutlu 22 Ağustos 1971 yılında New York’da dünyaya gelmiştir. Demet Mutlu, liseyi İtalya’da bitirdikten sonra New York Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü birincilikle tamamlamıştır. Üniversite’den sonra iş hayatına atılan Demet Mutlu değerinin 150 milyon dolar olduğu şirkette üst düzey marka yöneticisi olarak çalışmaya başlamıştır.

Daha sonra Demet Mutlu, Hong Kong, Japonya, İsviçre ve ABD gibi ülkelerde çalışmış en son Amerika’da Master yapmaya karar vermiştir. Demet Mutlu Harvard Üniversitesi MBA (Master of Business Administration) programına kabul edilmiştir.

trendyol kurucusu demet mutlu
trendyol kurucusu demet mutlu

Demet Mutlu, master öğrenimini ikinci yılda bırakarak Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg gibi hayallerindeki işi yapmak için kendi şirketini kurmaya karar vermiştir. İlk başlarda Demet Mutlu’nun E-Ticaret fikrini çevresindeki kimse desteklememiştir. Birkaç ortak bulunca Demet Mutlu Trendyol.com‘u kurmuştur.

300 bin dolar sermaye ile bu işe girişen başarılı girişimci Demet Mutlu, Trendyol sitesinin değerini 16 ayda 150 milyon Dolar’a ulaştırmıştır. Trendyol‘un bu kadar kısa süre içerisinde büyümesinde Demet Mutlu’nun ortağı olan Begüm Tekin de büyük bir rol oynamıştır.

2010 yılında kurulan ve her yaşa hitap eden ürünleri içerisinde barındıran Trendyol.com Türkiye’nin en büyük E-Ticaret sitelerinden birisidir.

2018 yılında Trendyol’un büyük bir kısmı Alibaba tarafından 728 milyon dolar‘a satın alınmıştır. Günümüzde Trendyol’un ana hissedarı Alibaba’dır.

Bin’i aşkın çalışanı ile 10 milyondan fazla üyesi bulunan Trendyol, Türk tasarımcılarının ürünlerini satışa sunan ilk sitedir. Trendyol’daki ürünler detaylı bir şekilde incelenip paketlenmektedir. Ayrıca Trendyol müşterilerine 7 gün 24 saat boyunca destek vermektedir.

Trendyol Girişimcilik Hikayesi

Babası gibi kendisi de bir girişimci olan Demet Mutlu yabancı ülkede eğitim almış ve kendini geliştirerek hayallerine ulaşmayı vizyon haline getirmiş başarılı bir kadın girişimcidir. Yurt dışında Harward Üniversitesinde okuduğu esnada girişimci olacağına karar veren Mutlu; Üniversitede sık sık düzenlenen girişimcilik konferanslarına katılmış ve dünyanın en önde gelen girişimcilerinden ilham almıştır.

İlk çalışma hayatına yabancı bir şirkette çalışarak başlayan Mutlu, Japonya, Çin gibi ülkelerde çalışmalarda bulunmuştur. O dönemler modaya olan ilgisi ve kendi alışverişini internetten yapması Demet Mutlu’da bir fikir meydana getiri. Bu fikirden ilham alarak bunu kendi ülkesinde yani Türkiye’de yapmaya karar verir. 2009 yılının haziran ayında ortağı Begüm Tekin ile birlikte Trendyol Şirketini kurmuştur.

Türk tasarımcılarının yapmış oldukları ürünleri Anadolu’nun her köşesinden ulaşılır hale getirmeyi hedefleyen Trendyol yavaş yavaş büyümeye başlamıştır. Kuruluşundan sonra ‘ilk’ leri gerçekleştirerek büyümeye devam eden şirket faceook’da ilk sanal mağaza açarak ve Türkiye’de ilk yabancı manken kullanarak hedeflerini daha ileriye taşımak için dijital pazarlama stratejilerini sahaya sürmüştür.

Kısa sürede toplumun her kesimine hitap ederek geniş ürün yelpazesi çıtasını yükselten ve bir marka haline gelen trendyol, Google, amazon, twitter tarafından yatırım yapılan şirketler arasına girmeyi başarabilmiştir. Birçok yabancı dergi Trendyol’un başarısını konu alarak yayınlar çıkarmıştır. Trendyol başarısını her geçen gün daha da büyüterek ilerlemektedir.

Trendyol Neden Bu Kadar Bu Başarılı?

2019 yılının ilk yarısında 25 milyon kullanıcıya ulaşan Trendyol’un 12 milyon aktif üyesi bulunuyor. Günde yaklaşık 550 bin ürün satışı gerçekleştiren Trendyol’un yıllık ürün satış adedi ise 200 milyon. Bu başarının arkasında ne olduğunu Demet Mutlu şu sözlerle özetliyor.“Başarı bir tutku işidir. Biz tutkusu olan insanlarla beraberiz ve çok çalışıyoruz. Girişimcilik gerçekten zor bir iş ancak tutkulu olduğumuz bir işi yaptığımız zaman bunun üstesinden gelebiliyoruz.”

30
mutlu
Mutlu
3
_zg_n
Üzgün
13
sinirli
Sinirli
6
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Trendyol Sahibi Kimdir? Trendyol Girişimcilik Hikayesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!