Sultanahmet Meydanında Bir Alman Çeşmesi

Sultanahmet Meydanında Bir Alman Çeşmesi
Sultanahmet Meydanında Bir Alman Çeşmesi

Belki çoğumuz yanından geçtik, hatta biraz durup inceledik, çeşmeyi arkamıza alarak bir de bu anı ölümsüzleştirdik. İşte fotoğraflarını çekip, işçiliğine hayran kaldığımız bu Çeşme’nin adı Alman Çeşmesi. Bu tarihi Alman Çeşmesi’ne hayran kalmamak elde değil, özellikli mimari tasarımı ile yerli ve yabancıların yoğun ilgisini cezbeden Alman Çeşmesi hakkında sizlere çok çarpıcı ve ilginç bilgiler vereceğiz.

Bu yazımızda: Sultanahmet Alman Çeşmesi ne zaman yapılmıştır? Sultanahmet Alman Çeşmesi kim tarafından yaptırılmıştır? Sultanahmet Alman Çeşmesi’nin mimari özellikleri nelerdir? Bu bilgileri sizler için araştırdık ve derledik.

Sultanahmet Meydanında Bir Alman Çeşmesi

İstanbul Suriçi’nde Sultanahmet Meydanı’nda yer alır. Kayzer II. Wilhelm tarafından Sultan II. Abdülhamid’e hediye edilmiştir. Tüm masrafı II.Wilhelm tarafından karşılanan çeşme, II.Wilhem’in  1998’de İstanbul’a ikinci ziyareti anısına yaptırılmıştır. Almanya da tasarlanarak parçalar halinde gemiyle İstanbul’a getirilmiş ve Sultanahmet Meydanı’nda monte edilmiştir.  1899 yılında yapımına başlanan çeşmenin Sultan Abdülhamid’in 25.cülus yıldönümü olan 1 Eylül 1900 tarihine açılışı düşünülmüş, ancak yetiştirilememiş ve II.Wilhelm’in doğum gününde , 27 Ocak 1901’de törenle açılmıştır.

sultanahmet meydanında bir alman çeşmesi 1

Tasarımı, II.Wilhelm’in özel danışmanı Mimar Spitta tarafından çizilen çeşmeyi, mimar Schoele ve Carlitzik ile İtalyan mimar Joseph Antony yapmıştır. Avrupa çeşmelerinden ve İstanbul’daki diğer çeşmelerden farklı bir mimari yapıya sahiptir. Bu çeşme Alman neorönansı olan Rundbogenstil etkileri taşır. Görünüş olarak bir su yapısı olan şadırvanı da anımsatır.

Mimari Özellikleri

Çeşme sekizgen planlıdır ve yuvarlak kemerlerle birbirine bağlanan sekiz sütunla taşınan kubbeyle örtülüdür. Kubbe, açık yeşil renkli ve bakır kaplıdır. Yuvarlak kemerlerin yüzeyi desenlidir ve kilit taşı olan yerler kabartma birer madalyonla vurgulanır. Sütun gövdeleri, koyu yeşil somoki mermer ve sütun tabanları ile başlıkları kabartma desenli bronz dökümdür.

sultanahmet meydanında bir alman çeşmesi 2

Sekizgen planın güney yönündeki sekiz basamakla girişi vurgulanan çeşmenin ortasında, kubbeli formda mermer su haznesi vardır. Çeşmenin giriş cephesi dışında kalan dış yedi kenarına, tablası bronz döküm kabartma süslemeli birer musluk ve önlerine geniş uzun birer tekne yerleştirilmiştir. Bu çokgen cepheler, sütunların oturduğu bölüme geçerken geometrik geçmeli motiflerden oluşan bir bordürle süslenmiştir.

sultanahmet meydanında bir alman çeşmesi 3

İç Özellikleri ve Kitabe

Kubbenin içi, altın yaldız mozaiklerle kaplıdır. Merkezde daire içinde renkli, içiçe bordürlerle süsleme yapılmıştır. Kubbe eteğindeki sekiz dairesel madalyondan yeşil zeminlilerde II.Wilhelm’in arması dönüşümlü olarak sıralanır. Altta, yuvarlak kemerlerin üst yüzeyinde, Seraskerlik Dairesi görevlilerinden Ahmed Muhtar Bey tarafından hazırlanmış ve İzzet Efendi’nin sülüs hattıyla yazılmış olan kitabe yer alır. Giriş bölümünde de bronz plaka üzerine Almanca kitabe vardır.

Almanca Kitabe Okunuşu;

Alman Kayseri Wilhelm II 1898 yılı sonbaharında Osmanlıların hükümdarı haşmetlü Abdülhamit II nezdinde ziyaretinin şükran hatırası olarak bu çeşmeyi yaptırdı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Sultanahmet Meydanında Bir Alman Çeşmesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!