Son Dakika: Avustralya Yangınında Son Durum

Gündem: Avustralya Yangını, Avustralya Yangının Sebebi Ne? Avustralya Yangınında Son Durum..

Avustralya Yangını

Avustralya kıtasında yangınlar halen devam ediyor. Şimdiye kadar toplam da 6 bin hektar alan yandı, 23 kişi hayatını kaybetti, 500 milyon hayvanında öldüğü belirlendi. Aslında ne zamandır yangınlar devam ediyordu ve kontrol altına alınamamıştı. Ancak son birkaç gündür rüzgarla beraber yangının şiddeti de artınca insanı dehşete düşüren görüntüler ortaya çıktı. Herhalde hayvanların bir mitolojisi olsaydı bu günleri kesinlikle tarihe “kıyamet” olarak yazarlardı.

Avustralya Büyük Orman Yangınında Son Durum

Eylül ayından bu yana devam eden yangın son günlerde şiddetini iyice arttırmış ve telafisi mümkün olmayan zararlara yol açmıştır. Yangını söndürmek için tüm ülke seferber olmuş ancak yapılan müdahaleler yangını söndürmeye yetmemiştir. Bugün başlayan yağmur ise yangın söndürme ekiplerinin birazcık da olsa yüzünü güldürdü. Ancak halen yangın kontrol altına alınamadı.

Peki Yangının Sebebi Ne?

Avustralya’da yangının sebebi olarak yüksek derecedeki sıcak hava ve aylardır süren kuraklık olarak gösteriliyor. Otları tutuşturan yangınlar, gök gürültülü fırtınaların oluşmasına, bu da şimşeklerin meydana gelmesine ve daha fazla yangının ortaya çıkmasına neden oluyor. Avustralya’da yangınların bu kadar büyümesi ve kontrol altına alınamamasında yazların daha sıcak ve kuru geçmesinin etkisi var.

Konuyla ilgili Monash Üniversitesi Dünya, Atmosfer ve Çevre Bilimleri Akademisi Profesörü Neville Nicholls’in yaptığı açıklamada ülkede aylardır devam eden yangınların daha ciddi afetlerin önünü açacağını belirterek, “En kötüsü henüz gelmedi” dedi.

Avustralya Hakkında

Avustralya dünyanın en büyük adası ve aynı zamanda da en küçük kıtasıdır. Yüzölçümü bakımından Dünya’nın 6.büyük ülkesidir. Nüfusu 23 milyondur. Aynı zamanda Avustralya Kanguruların ve Koala’ların anavatanıdır. Avustralya halkının %90’ı genellikle sahil kesiminde yaşar. Dünyanın en büyük canlı organizması olarak kabul edilen ve 2.500 ayrı resiften oluşan Great Barrier Reef, bugün Avustralya kıtasının kuzey kıyısından başlayıp güneye kadar Queensland kıyı şeridi boyunca uzanır. Büyük Bariyer Resifi UNESCO tarafından doğal yaşamın yedi harikasından biri olarak kabul edilmektedir.

Yorum

Artık hepimiz şunu iyi bilmeliyiz ki Dünyamız artık eskisi gibi değil, son zamanlarda artan doğal afetler, küresel ısınmalar, seller, tsunamiler ve depremler dünya üzerinde yaşayan insanları, hayvanları ve diğer canlıları bir hayli korkutmuş durumda. Avustralya yangınında bir kez daha gördük ki aslında yeryüzünde yaşayan canlılar olarak derdimiz aynı. Hepimiz hepimize muhtacız. Bunun en güzel kanıtını elbette sosyal medyada paylaşılan kareler bize göstermekte. Koala’ya su veren bir kadın, elinde battaniyesiyle yangından kaçıp ağaca tırmanmaya çalışan koala’yı kurtaran bir adam, kanguruların bir kadına sarılması… Hepsi de ibretlik bir tablo tabi anlayana. Yani demem o ki insanlığın dili, dini, ırkı olmaz, olamaz. İnsan olmak başkadır başka…

Yazan: Admin

Şunlarda Hoşunuza Gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.