Savaş Barkçin Kimdir, Kitapları ve Hayatı

Savaş Barkçin Kimdir
Savaş Barkçin Kimdir

Gönüllere açılan coğrafyamızın kadim medeniyetinden gelen yoğrulmuş kültürümüz bizi biz yapan değerleri oluşturarak toplum bilimimize katkı sunmaya devam ediyor. Sizlere kültürümüze sahip çıkan, araştıran, üreten aydınlarımızı tanıtmaya devam ediyoruz. Savaş Barkçin Kitapları, Hayatı, Kimdir. İşte Detaylar!

Savaş Barkçin çok yönlü bir kişiliktir. Savaş Barkçin’e şair, yazar, bürokrat, siyaset bilimci musikişinas demek abartılı bir kavram olmaz. Çünkü bu sıfatların hepsini kendinde toplamış, halen kendini geliştiren, sürekli üreten ve icra eden birisidir.

Savaş Barkçin Kimdir?

Ankara ilinde 27 Kasım 1966 yılında doğdu. İlk ve Ortaöğrenimini Ankara ‘da tamamladıktan sonra kazandığı üniversite sınavı sonrası İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümüne kayıt yaptırdı. Bu bölümden 1989 yılında mezun oldu. Yüksek Lisansını uluslararası ilişkiler alanında Washington’da bulunan Johns Hopkins Üniversitesi School of Advanced International Studies (SAIS) okulunda 1996 yılında tamamladı. Savaş Barkçin Kitapları yazımızın sonunda…

Daha sonra Türkiye’ye dönen Savaş Barkçin, Bilkent Üniversitesi’nde Siyaset Felsefesi konulu tezini başarı ile vererek 2001 yılında Doktorasını tamamladı. Aynı zamanda bu üniversite de öğretim görevlisi olarak bir dönem derslere girdi.

Dr.Savaş Barkçin üniversiteden mezun olduktan sonra uzun süre Devlet Planlama Teşkilatında uzman olarak görev yaptı. Bir dönem Devlet Bakanı olan Abdullah Gül’ün dış politika danışmanlığını ve konuşma yazarlığını yapmıştır. 2003 yılında Başbakanlık Türk İş birliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) başkanlığına atandı.2004-2007 yılları arasında TUBİTAK Başkan Danışmanı görevini icra etti. 2009 yılında ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Baş Müşavirliğine atandı. Savaş Barkçin 2018 yılında ise emekli oldu.

savaş barkçin kimdir
savaş barkçin kimdir

Savaş Barkçin ülkemizin Anadolu irfanı ile yoğrulan kültürümüzde büyüyüp yetişen kıymetli bir değerimizdir.  Barkçin’in birçok uluslararası dergi ve gazetelerde makalesi yayınlanmıştır. Muhtelif üniversite, vakıf, dernek ve öğrenci kulüplerinde siyaset, uluslararası ilişkiler, musiki ve medeniyet üzerine dersler vermeye devam etmektedir.

İlgi alanlarının en başında musiki gelmektedir. Aynı zamanda Neyzen olan Barkçin, 12 yıl boyunca Ankara ilinde Ney dersleri veren Neyzen Ali Sarıgül’den meşk etmiştir. 2009’da yayınladığı “Ahmed Avni Konuk: Görünmeyen Umman” adlı biyografi kitabı Yazarlar Birliği ödülü almıştır. 2016 yılında yayınladığı “Gönül Makâmı” kitabı 2017 Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği ödülüne lâyık görülmüştür.

Pek çok Divan Şiiri bulunan yazar, bunun yanında serbest ve hece ölçülü şiirler de yazmıştır. Ünlü şairlerimizin şiirlerini ve müzik ile ilgili makalelerini İngilizceye uyarlayarak çalışmalar ortaya koymuştur.  Dr. Barkçin’inin halen müzik, tasavvuf ve edebiyat yazıları çeşitli dergilerde yayımlanmaktadır.

TRT ve diğer özel kanallarda Belgeseller ve televizyon programları da yapan Barkçin, TRT’de “Gönül Makâmı,” “Rasim Özdenören ile Mâveraya Yolculuk,” Aklıselim veGelenekten Geleceğe başlıklı programları hazırlayıp sunmuştur. Barkçin mükemmel derecede İngilizce ve iyi derecede Fransızca bilmektedir. Ayrıca klasik Türkçe bilgisine sahiptir.

Savaş Barkçin Kitapları

Modern Dünyada Geleneksel İslâm (Seyyid Hüseyin Nasr’dan tercüme, 1989), Şlop, Tembel Tekin, Evin Cini (Çocuk kitapları, 2001), Görünmeyen Umman: Ahmed Avni Konuk (2009, 2011), 40 Makam 40 Anlam (2011), Rumeli: Bir Müzik Seferi (2012), Kalemin Dilinden (2012), Dîvân-ı Zerefşân (2013), Şehirler ve Sesler (2014), Gönül Dağı – Neşet Ertaş’ın Gönül Dünyası (2015), Kalbin Aklı – Medeniyet Üzerine Yazılar (2016, 2017), Gönül Makâmı (2016), Bir Kutlu Sefer (2017), Medeniyet Aklı (2017, 2018), Osmanlı Aklı (2018)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Savaş Barkçin Kimdir, Kitapları ve Hayatı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!