Doğa Harikası Pınarbaşı Horma Kanyonu

Gündem-Gezi,Tatil,Seyahat,Kanyon,Kastamonu,Pınarbaşı Horma Kanyonu

Pınarbaşı Horma Kanyonu (Zara Çayı), Kastamonu iline bağlı Pınarbaşı ilçesinde yer almaktadır. İlçenin Kastamonu merkeze olan uzaklığı 100 km, ilçeye olan uzaklığı ise 5 km’dir. Horma Kanyon’unun giriş rakımı 633, çıkış rakımı 455 metredir.

 

Kanyonu’nun içinden geçen zara çayı en son olarak alt bölümündeki ılıca şelalesinden çıkmaktadır. Günümüzde kanyon içinde ailenizle birlikte rahatlıkla yürüyebileceğiniz ahşap yürüyüş yolu bulunmakla birlikte bu yol ılıca şelalesine kadar gitmektedir. Tahmini aralarındaki mesafe 3 km’dir. Pınarbaşı Horma kanyonu birçok doğa severlerin ve kanyon sporcularının ilgisini çekmektedir. Kanyonu bir rehber olmadan geçmek çok zor ve tehlikelidir. Suyun geçtiği alanlarda meydana gelmiş olan kazanlar ve kuyular burayı oldukça tehlikeli kılmaktadır. 

Kanyon Dünyanın en zor parkurları arasında olup, kanyon bölgesinde güvenli bir şekilde kamp yapabilmeniz için, mutlaka kolluk kuvvetine bilgi vermeniz gerekmektedir. Kanyon’un hemen kuzey paralelinde Dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Valla Kanyonu ve Ilıca Şelalesi bulunmaktadır. Bölgenin birçok noktasında telefon çekmediğinden iletişim için telsiz vs. gibi araçları kullanmanızı öneririz. Kanyona en yakın sağlık merkezi, alışveriş ve yerleşim yeri ilçe merkezindedir. Kanyona girecek gezginlerin hava durumunu kontrol ederek gitmelerini tavsiye ederiz.

Şunlarda Hoşunuza Gidebilir...