Özü Sözü İnsan Ne Demek

Özü Sözü İnsan Ne Demek
Özü Sözü İnsan Ne Demek

Son zamanlarda TRT ekranlarında, TRT logosunun hemen altında yazan “Özü Sözü İnsan” sözü dikkat çekiyor. Vatandaşlar arama motorlarında bu sözün ne manaya geldiğini araştırıyor. Özü Sözü İnsan Nedir? Özü Sözü İnsan Anlamı Ne Demek? Özü Sözü İnsan Anlamı Nedir, TRT’ de neden özü sözü insan yazıyor işte detaylar…

Özü Sözü İnsan Ne Demek

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu TRT’nin televizyon kanallarında, kanal logosunun hemen altında uzun zamandır Özü Sözü İnsan sözü karşımıza çıkıyor. Peki Özü Sözü İnsan Sözünün Anlamı Nedir? Bu söz aslında bir deyim, Özü Sözü İnsan deyimini genel anlamda ifade edecek olursak dayandığı unsurun ve varılmak istenen hedefin insan olduğunu vurgulayan bir mana ortaya çıkmaktadır.

Özü İnsan; Ana kaynak olarak insan ve içinden çıktığı topluluğu ifade etmektedir. Sözü insan ise; içinden geldiği toplumun özünü söz olarak yansıtan anlamına gelmektedir. İnsanın nihayetinde her şey gibi özüne döneceğini açıklamaktadır.

İçinde Öz Geçen Deyimler Örneğin:

  • Özü Sözü İnsan
  • İşin Özüne İnmek
  • Özü sözü bir olmak
  • Bir insanın özü neyse sözü de odur.

Burada önemli olan iki unsur bulunmaktadır. Biri Öz, diğeri İnsandır. Bir nesneyi neyse o şey yapan gereçlerin tümüne öz denir. İnsan ise; Allah’ın yarattığı bir varlıktır. İnsanlık tarihinde her şeyin bir özü olmuştur. Yani bir çıkış noktası ya da başlangıç. Tüme yayılan zaman içinde öz insanla buluşarak aidiyet duygusu kazanmıştır. Yani öz ve insan birbirini tamamlayan iki unsur olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle “özü sözü insan” sözünün anlamı genel ifadeyle özden insana varan, insandan öze giden bir yolculuğu kısa bir şekilde anlatım biçimidir.

TRT’de Neden Özü Sözü İnsan Yazıyor?

TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve TRT Genel Müdürü İbrahim EREN, kurum olarak yeni bir strateji ve vizyon belirlediklerini bu kapsamda TRT yayınlarında insan ve değer odaklı bir yaklaşım benimsediklerini ifade etti.

Eren yaptığı bir açıklamada sözlerine şöyle devam etti.

TRT yayınlarında insan ve değer odaklı yaklaşımı benimsediklerini belirten Eren, “Artık TRT denince akla gelecek olan tek cümle var: Özü sözü insan. TRT’nin strateji ve vizyon buluşmasının sloganı bu. Vizyonumuz uluslararası etki oluşturmak. Bunu gerçekleştirmek için içerikler uluslararası nitelikte olmalı ve kurum olarak dijitalleşmemiz gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

TRT son zamanlarda her zamankinden daha fazla kültüre, sanata, eğitime ve bilime önem veren yayınlar ve içerikler ortaya koyuyor. Topluma katkı sağlayacak düzeyde bu türden yayınlar yapılması edebiyat, sanat, kültür meraklılarının bir hayli ilgisini çekiyor. Bu bağlamda özü sözü insan sözünün aslında bütünsel olarak TRT’nin yayın politikasına ayna tuttuğunu görüyoruz.

“Fikir üretin, tasarlayın, bize gelin”

TRT’nin yeni vizyonunun önemli bir parçasının da gençler olduğunu belirten Eren, “Bu ülkenin yaratıcı kafalarına, bu kapının dışında fark edilmeyi bekleyen yeteneklere inanıyorum. Amatör, profesyonel ya da markalaşmış tüm içerik üreticilerini TRT’ye davet ediyorum. Genç arkadaşlarıma sesleniyorum; proje üretin arkadaşlar. Fikir üretin, tasarlayın ve bize gelin. Sözünü ettiğim başyapıtlara birlikte imza atalım” diye konuştu.

Özden Tüme Varım: İnsan

TRT’nin son dönem yayın politikasını belirleyen bir deyimi kullanması ile birlikte vatandaşlar tarafından özü sözü insan deyimi merak edilmeye başlandı. Peki Özü sözü insan anlamı ne? Aslında bu sözün manasını herkes kendince bir yorumda bulunabilir. Burada öz ve insan kavramları ana iki temel unsur olarak düşünülebilir.

Özden gelme ya da insana ulaşma zamanını ifade eden bir yolculuk. Sonuçta insan olmak da bir mertebe olduğundan beşer olarak insana bürünmek bir öz gerektirir. Herkes hayatta özüne göre hareket eder. Evrenin bile bir özü vardır. Elbette bir gün her şey özüne dönecek gibi lafları günlük hayatta sıkça duyarız değil mi? İşte TRT’de yazan özü sözü insan sözü aslında kısa bir kelime olsa da anlam olarak çok şey ifade etmektedir.

Özü Sözü İnsan ile İlgili Sözler

Bir insanın özü neyse, sözü de odur.

Sen sen ol hiçbir zaman özünü kaybetme.

İnsan varlığını özü üzere devam ettirebilir.

İnsan sevgi içinde olduğunda, gönül gözü açılır. 

Özü doğru olanın, sözü de doğru olur. Hz. Ali (r.a.)

Özü asilleştiren, yalnızca biçimdir. Wolfgang Van Goethe

Bir insanın özünü anlamak isterseniz, eline geniş kudret veriniz. Pittakos

İnsanın özünde Rabbine, hakikatine yönelme güdüsü vardır. Ahmet Özhan

İnsan, dünyevi yaşam aynasında kendine bakmakta olan özün görüntüsüdür.

Cevizin kabuğunu kırıp özüne inemeyen, cevizin hepsini kabuk sanır. İmam-ı Gazali

Konuyu herkes önünde hazır görür, özü; ancak ona bir şeyler katabilen bulur, biçim ise çoğunluk için bir sırdır. Wolfgang Van Goethe

0
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Özü Sözü İnsan Ne Demek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!