Öğrenci Başarısında En Etkili 11 Motivasyon Tekniği

Öğrenci Başarısında En Etkili 11 Motivasyon Tekniği
Öğrenci Başarısında En Etkili 11 Motivasyon Tekniği

Bu yazımızda sizlere dünya çapında uygulamaya konulmuş, öğrenci başarısında en önemli ve en etkili motivasyon tekniklerini anlatacağız. Bu yazıyı sadece öğrencilerin değil ebeveynlerinde okumasını tavsiye ediyoruz. Başarıyı elde etmek isteyen gençlerimiz için motivasyon teknikleri oldukça önemlidir, bizde gençlerimizin motivasyonunu sağlamaları ve iyi bir başarı elde edebilmeleri için sizlere güncel, özgün ve faydalı haber içerikleri hazırlamaya devam ediyoruz. 

Öğrenci Başarısında En Etkili 11 Motivasyon Tekniği

1-Anne-Baba Takdiri: Öğrenci başarısındaki en önemli motivasyon kaynağı ana-baba takdiri. Ebeveynlerin “Bu işi başarabilirsin” mesajını vermesi, öğrenci başarısına tavan yaptırıyor. Öğretmen ve Arkadaş takdiri ise diğer motivasyon kaynakları olarak ifade ediliyor.

2-Her İşin Başı Planlama: Soyut kavramları somutlaştırma yeteneklerinin geliştiği 5.sınıf ve sonrası öğrenciler, özellikle günlük plan yapmalı, anne ve babayla birlikte bir gün öncesinden hazırlanmalı ve mutlaka bir plan defteri tutulmalıdır. Öğrencinin başarısında günlük plan yapmanın oldukça etkili olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor.

3-Eşref Saat Belirlenmeli: Öğrencinin performansının en yüksek olduğu saatler tespit edilerek, o zaman dilimi TV, cep telefonu, bilgisayar ve oyun gibi şeylerle harcanmamalı.

4-Tekrar Şart: Öğrenci evde günübirlik ders tekrarını ihmal etmemelidir. Ders tekrarı sınav başarılarını yükseltmede etkili bir yöntem olarak eğitim uzmanları tarafından tavsiye ediliyor.

5-Molaya Dikkat: Öğrencinin aynı mola süresinde iki farklı faaliyet yapması kesinlikle tavsiye edilmiyor. 2 saatlik ders çalışma faaliyetinden sonra ya sadece TV seyretmeli ya da sadece Oyun oynamalı.

6-Dinlemeyi Öğrenmeliler: En başarılı öğrenciler dinlemeyi en etkili biçimde gerçekleştiren öğrencilerdir. Bu konuda anne ve babaya çok iş düşmektedir. Çünkü evde dinleme alışkanlığı kazanamayan çocuğun, okulda ve arkadaş çevresinde bu alışkanlığı kazanması oldukça zor oluyor. Bu durumun ileri ki aşamalarda iletişim problemlerine de yol açtığı uzmanlar tarafından tespit edilmiş. Çocuğunuzun dinlemeyi öğrenmenin yolu anne ve babasının onu dinlemesinden geçiyor. Kısacası DİNLENMEYEN çocuk DİNLEMİYOR!

öğrenci başarısında en etkili 11 motivasyon tekniği
başarıda en etkili 11 teknik

7- Yasak ve Baskı Başarıya Engel: Devamlı baskı gören öğrenci sınav başarısının değil, kendi benliğinin değerlendirildiğini düşünüyor. Bu yüzden çocuklarınıza cezalandırıcı değil, ödüllendirici taktiğini uygulamayı ihmal etmeyin. Unutmayın! Cezalandırıcı değil, ödüllendirici ve teşvik edici olun.

8-Sorumluluk Almayı Öğretmek Gerek: 4.Sınıf ve sonrası öğrenciler birçok sorumluluğu alabilirler. Hazırlanan plan defterinin bir kısmına “bugün gerçekleştirdiğim sorumluluklar” bölümü açılıp, gün içerisinde yapılan sorumluluklar yazılabilir.

9-Somut Hedefler: Kısa ve uzun vadeli somut hedeflerin belirlenmesi, planın bu hedeflere uygun hazırlanması başarı da önemli bir unsur.

10-Çalışma Ortamı Tuzakları: Çalışma odası zihin yorgunluğuna sebep olan poster, müzikten arındırılmalı, çalışma masası pencereye uzak ve düzenli olmalı. Isı, ışık ve ses normal seviyelerde bulunmalıdır.

11-Erteleme Yığılmaya Sebep: Erteleme yığılmaya yığılma da başarısızlığa sebep olur. Programın öğrenci tarafından harfiyen uygulandığı günlerde ebeveyn tarafından “Bu programı doğru bir şekilde uyguladığını Tasdik ediyorum.” İfadesiyle birlikte imzalanması, erteleme tuzağına karşı etkili bir yöntem olarak tavsiye ediliyor.

Daha fazla ve daha güzel Motivasyon Sözleri, İlham Verici Sözler, Başarı Sözleri ve Etkili Sözler için www.sozleransiklopedisi.comu ziyeret etmeyi unutmayın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Öğrenci Başarısında En Etkili 11 Motivasyon Tekniği

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!