Nobel Edebiyat Ödülü’nü Alan Olga Tukarczuk Kimdir?

Olga Tukarczuk Kimdir
Olga Tukarczuk Kimdir?

Nobel Edebiyat Ödülü Alan Olga Tukarczuk Kimdir? Yazar hakkında sizlere önemli bilgiler içeren bir yazı hazırladık.

Olga Tukarczuk Kimdir?

Polonyalı bir yazar olan Olga Tukarczuk, şimdiye kadar uluslarası pek çok ödüle layık görülmüş başarılı ve tanınmış bir kalemin sahibidir. 29 Ocak 1962’de Polonya’nın Sulechow bölgesinde doğan yazar, psikoloji eğitimi aldı. Varşova Üniversitesi’nde psikolog olarak çalıştı, Carl Jung üzerine çalışmalar yürüttü. Bir yandan da edebi eserler yazmaya başladı. Entelektüel kişiliği ile öne çıkan yazar, 2004’ten bu yana Yeşiller Partisi’nin bir üyesi.

Daha önce de birçok ödüle layık görülen Olga Tukarczuk, 2008’de Polonya’nın önemli ödüllerinden biri olan Nike edebiyat ödülünün sahibi oldu. 2018’de Uluslararası Man Booker ödülünü ise “Flights” romanıyla aldı. Bu romanı 2016 yılında Türkçe’ye “Koşucular” adıyla çevrilmişti.

Dünya edebiyatının öne çıkan kadın yazarlarından biri olan Olga Tukarczuk’un “Çok Eskiler ve Diğer Zamanlar”, “Son Öyküler”,  “Gündüzün Evi, Gecenin Evi” gibi eserleri dünyaca ünlü.

Ayrıca bu ödülü alarak Nobel’e layık görülen 15. kadın yazar oldu.

Olga Tukarczuk’a 2018 Nobel Edebiyat ödülü, 2019’da verildi. Peki neden nobel ödülü bir yıl gecikmeli olarak ilan edidi?

Çünkü 2018’de Nobel Ödülü’nü veren İsveç Akademisi üyelerinden Katarine Franstone’un eşi Jean Jacques Arnault’un  ismi cinsel istismar olayı ile anılmıştı. Kendisi hakkında toplam 18 kadının suç duyurusunda bulunması üzerine, üç akademi üyesi yaşanların örtbas edilmeye çalışılmasına tepki olarak üyeliklerinden istifa etmişti. Bu yüzden ödülün ki,me verileceğine dair karar üyelerin eksikliği dolayısıyla verilememişti. Hakkındaki suçlamaların araştırılması sonucu 2011’de bir tecavüz suçu işlediği ortaya çıkan Jean Jacques Arnault’a 2 yıl hapis cezası verildi.

Nobel ödülleri her yıl İsveç Akademisi tarafından çeşitli dallarda bütün dünya milletlerinden önde gelen bilim ve sanat insanlarına verilmektedir. Türkiye’nin ilk Nobel Edebiyat Ödüllü yazarı ise Orhan Pamuk. Pamuk’un “Benim Adım Kırmızı” isimli romanı 2006 yılında aldığı ödülden sonra yeni bir ödülü kimya alanında Türk asıllı Aziz Sancar 2016 yılında kazanmıştı. Bütün ülkelerin sanatlarıyla ve ürettikleri bilimsel çalışmalarla sahip olmak istediği Nobel ödülleri için her yıl merakla bekleniyor. 2019 yılının son çeyreğinde ilan edilen ödülden sonra, daha şimdiden 2020 ödülleri için geri sayım başlamış durumda.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Nobel Edebiyat Ödülü’nü Alan Olga Tukarczuk Kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!