Efsane Boksör Muhammed Ali Sözleri

Efsane Boksör Muhammed Ali Sözleri
Efsane Boksör Muhammed Ali Sözleri

Boks dünyasının ölümsüz şampiyonu Muhammed Ali hakkında sizlere kısa bilgiler derledik. Bu bilgisel de Muhammed Ali Kimdir ve Hayatı, Muhammed Ali’nin Eski Adı, Muhammed Ali Ne Zaman Müslüman Oldu? Muhammed Ali Kaç Maç Kazandı? Muhammed Ali Efsane Sözler, Muhammed Ali Anektod içerikleri bulunmaktadır.

Muhammed Ali Kimdir?

Eski adıyla Cassius Clay (Muhammed Ali) 17 Ocak 1942‟de, Thomas Edison’un gençliğini geçirdiği ve icat ettiği ampulü ilk kez halka tanıttığı yerde, Kentucky eyaletinin Louisville şehrinde, orta halli zenci bir aile-nin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi.

Muhammed Ali’nin doğup büyüdüğü yıllarda Amerika’da büyük bir ırkçılık belası bulunmaktaydı. İnanması güç ama siyah derili insanlar ya insan yerine konmuyor ya da ancak ikinci sınıf insan muamelesi görüyordu. Siyahları “pis zenci” diye aşağılamak beyazların alışkanlığı hali-ne gelmişti ve bu utanç verici alışkanlık sorgulanamıyor, mahkûm edilemiyordu. Siyahlar her yerde ayrımcılığa maruz kalıyor, açıkça aşağılanıyor ve zulme uğruyordu.

12 yaşında boks hayatına başlayan Muhammed Ali daha sonraki günlerde şöyle söyleyecekti “Amatör günlerimde eski boksörler, kolayca yumruk yiyen biri olacağımı düşünürlerdi; ama öyle olmadım. Ben müdafaaya konsantre olurum. Zamanlamaya, figürlere ve geri çekilmeye konsantre olurum.” Muhammed Ali 18 yaşlarında katıldığı Romanya Olimpiyatlarında zafer elde ederek altın madalya kazandı. Bu başarısını ABD’nin en prestijli dergilerinden biri olan Time dergisi “siyah bir çocuğun Louisville‟e kazandırdığı en büyük ödül” başlıklı kapağı ile Muhammed Ali’nin bir anda ününün artmasına sebep oldu.

167 Maç’ta 161 Galibiyet

Yıllarca çıktığı ringlerde zaferler elde edip Dünya’nın en iyi boksörü unvanına sahip olan Muhammed Ali sayısız galibiyetler yaşayarak sevenleri tarafından boks ’un en iyisi olarak görüldü. Amatör ligde 167 maç’ın 161’ini kazanarak bir tarihe imza attı. Aynı zamanda Muhammed Ali 3 Dünya Şampiyonluğunu kazanan ilk isim olma unvanına erişti.

Muhammed Ali Ne Zaman Müslüman Oldu?

Daha sonra İslam dünyasına ilgi duymaya başlayan Muhammed Ali, hatta fırsat buldukça Müslümanların lokantalarına ve mescitlerine sürekli gelip giderek İslamı öğrenmeye çalışmıştır. Aldığı karar neticesinde Müslüman olmaya karar veren Muhammed Ali beyaz, Hristiyan ve ayrımcı Amerikan sistemi içinde zirveye çıkması engelleneceğinden, Müslüman olduğunu 1964 yılındaki şampiyonluk maçına dek kamuoyundan gizlemiştir. Muhammed Ali 22 yaşında Müslüman oldu.

Muhammed Ali‘nin zorlandığı bir maçta, motive olması için kenar ekibinde yer alan Bundini tarafından yapıldığı söylenen bir konuşmadan bahsedilir. İşte o tarihi sözler…

“Dans et şampiyon, kimsesizler yurdundaki yalnız çocuklar için dans et. Çocuklar için salla yumruklarını. Kiralarını ödeyemeyen işsizler için dans et. Şu alçağın işini bitir! Meyhanedeki ayyaşlar için dans et şampiyon, kanserden ölen yoksul hastalar için, kefaletleri ödenmeyen sefil mahkumlar için, herkesin terk ettiği eroinmanlar için, kocaları olmayan gencecik hamile kızlar için. Dans et şampiyon, savaş onlar için!

Şu aşağılık herifin işini bitir, çenelerini dağıt hepsinin. Düşkünler yurdundaki zavallılar için, emeklilik maaşı alamayan yaşlılar için, pis bir sokakta müşteri bekleyen yaşlı ve yorgun fahişeler için… Meyhanelerde oturmuş demlenen bütün yalnız kalpler için, bilardo salonlarındaki yalnızlar için, sokak köşelerindeki yalnızlar için. Dans et şampiyon, savaş onlar için!

Temizlik işçileri için salla yumruklarını; hava limanlarında, otobüs duraklarında, benzin istasyonlarında yerleri süpüren küçük insanlar için. Savaş onlar için şampiyon. Otellerde yatakları yapıp tuvaletleri temizleyen küçük odacı kızlar için dersini ver şu aşağılık herifin! Seni kurtaranlar senatör değildi, vali değildi, başkan değildi.

Sokaktaki insanlar kurtardı seni. Şimdi sokaklar adına savaş, hadi evlat, işini bitir şu aşağılık herifin! Bu ring ikinize fazla. Hadi bitir işini, suratını paramparça et. Yoksullar adına şampiyon, yoksullar adına! Hadi yavrum salla yumruklarını! Muhammed Ali‘yi hiç kimse yenemez, hiç kimse. Sadece Cassius Clay yenebilir ama o da bu akşam aramızda değil! Dans et şampiyon, hadi oğlum dans et!”

Muhammed Ali ile İlgili Bir Anektod

1979 yılında Batı Berlin‟de Muhammed Ali ile röportaj gerçekleştiren Nevzat Özpelitoğlu, bok-su bıraktıktan sonra ne yapmayı düşündüğünü sorar. Muhammed Ali aynen şu cevabı verir: 18 “Bugüne kadar yumruğumla İslâm adına mücadele verdim. Boksu bıraktıktan sonra da İs-lâm‟ın gönüllü bir mücahidi olarak bütün dünyaya tebliğ görevine çıkacağım.” Demiştir. Yedisi kız ikisi erkek, dokuz çocuk sahibi Muhammed Ali yaşamının son dönemlerinde emekli ve hasta olduğu için köşesine çekilmemiş, Ahireti için hazırlanmaya ve hayır işlerine ağırlık vermiştir.

muhammed ali efsane sözler
muhammed ali efsane sözler

Efsane Boksör Muhammed Ali Sözleri

Hayal gücü olmayan insanın kanatları yoktur.

Seni tüketen, önündeki tırmanılacak dağlar değil, ayakkabında ki çakıl taşıdır.

İki siyahi adamın dövüşünü birçok beyaz adamın izlemesine boks denir.

“Şampiyonlar salonlardan çıkmaz. Şampiyonlar içlerinde tutku, hayal ve amaç olan insanlardan çıkar.”

Büyük bir şampiyon olmak için en iyi olduğuna inanmalısın. Öyle olmasan bile, öyle gibi davranmalısın.

Alt tarafı bu da bir iş. Otlar büyür, kuşlar uçar, dalgalar kumları yalar. Ben de insanları döverim…

Keşke insanlar herkesi, beni sevdikleri gibi sevselerdi. Dünya çok daha güzel bir yer olurdu.

“Bugüne kadar yumruğumla İslam adına mücadele verdim. Boksu bıraktıktan sonra da İslam’ın gönüllü bir mücahidi olarak bütün dünyaya tebliğ görevine çıkacağım.”

“Çalışmanın her saniyesinden nefret ediyordum ama kendime hep “Dayan!” diyordum. Bugün çalışacağım ve ömrümün sonuna kadar bir şampiyon olarak yaşayacağım.”

“Ben Amerika’yım. Tanımadığınız yönüyüm onun. Alışın bana. Siyah, özgüvenli, kendinden emin. Benim adım bu, sizin değil. Benim dinim, sizin değil. Benim amaçlarım, sizin değil. Alışın bana.”

Kendisine Muhammed Ali yerine ısrarla Cassius Clay diyen rakibi Ernie Terrel‟i evire çevire döverken seyircilerin dahi duyabileceği şekilde defalarca kez bağırmıştır: “Adım neymiş, söy-lesene Tom Amca!?” (What is my name, Uncle Tom!?)”

İnsanlar bugünlerde çok yavaş konuştuğumu söylüyor. Bu sürpriz değil. Hesapladım, tam 29.000 yumruk darbesi aldım, fakat bunun karşılığında 57 milyon dolar kazandım. Ve bunun yarısını biriktirdim. Yani ben birkaç sert darbe aldım. Karşılığında para kazanmadan silah ve bıçakla her yıl kaç siyahi insan öldürülüyor farkında mısınız? Yavaş konuşabilirim, ama aklım yerinde…

-Bir raunt boyunca fırsattan istifade deli gibi saldıran Liston karşısında kendini yerde bulmaması seyredilmeye değer bir mucizeydi. Altıncı rauntta gözleri açılan Muhammed Ali, rakibini dağıttı. Liston yedinci rauntun başında köşesindeki iskemleden kalkamadığında Muhammed Ali çılgınlık katsayısı hayli yüksek bir sevinçle ringte dönüp dolaşarak bağırıyordu:

“Dünyayı salladım! Yaşayanlar arasında en büyük benim! Yüzümde tek bir iz bile yok! Sonny Liston‟ı hüsrana uğrattım. 22 yaşına daha yeni basmış biri olarak en büyük benim! Bunu bütün dünyaya gösterdim! Her gün Allah’a dua ettim! Dünyanın kralıyım ben!”

“I Am Ali” adlı belgeselde, ekibinde yer alan yardımcısı anlatıyor:

“Orada küçük çelimsiz bir çocuk vardı. Muhammed Ali ile tanışmak istiyordu. Sorun değil dedim ve babasıyla oğlanı getirdim. Muhammed çocuğa baktı ve “neden bu sıcakta o şapkayı takıyorsun, hava çok sıcak” dedi. Çocuk, “lösemi hastasıyım, saçlarım yok, kemoterapi görüyorum” dedi

-Ali, “ben George Foreman‟ı, sen lösemiyi yeneceksin!” dedi. Çocuk ona baktı ve “umarım haklısındır Ali, umarım” dedi. Gidip kameramı aldım ve küçük çocukla Ali’nin fotoğrafını çektim. Babasının da adresini aldım. Ali fotoğrafın üzerine, “Ben George Foreman‟ı, sen de kanseri yeneceksin. Allah seni korusun. Muhammed Ali.” yazdı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Efsane Boksör Muhammed Ali Sözleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!