Manisa’da Kurulacak Volkswagen Fabrikasında Çalışacakların Büyük Heyecanı!

Geçtiğimiz haftlarda Volkswagen, Türkiye’de kuracağı üretim tesisi için çalışmalarını resmen başlattığını duyurmuştu. Bu duyurunun ardından gözler şirket yetkililerine çevrilmişti. Alınan kararlar neticesinde fabrikanın Manisa’da kurulması kararlaştırılırken, şimdiden fabrikada çalışmak isteyenler de büyük heyecan oluşmaya başladı.

İşcilere verdiği yüksek maaşla tanınan Volkswagen’in, işci alımlarında nasıl bir yol izleyeceği ise şimdiden merak konusu oldu. Fabrikanın Manisa ilinde kurulması bölge halkı tarafından sevinçle karşılanırken, bölgedeki emlak piyasası birden canlanarak konut ve arsa fiyatlarında büyük artışlar meydana geldi.

Alman otomobil devi Volkswagen, uzun süren söylentilerin sonucunda nihayet ilk somut adımı atmış durumda. Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde Çarşamba günü yer alan, Manisa Ticaret Sicili Müdürlüğü’nün 2447 sayılı ilanına göre şirketin merkezi, Manisa’ya bağlı Yunusemre ilçesinde Keçiliköy Organize Sanayi Bölgesi Mahallesi olarak bildirildi.

Volkswagen Otomobil Fabrikası

Vatandaşlar ise Alman otomotiv devinin yurt dışı fabrikalarındaki -1.000 (Bin) ila 1.200 (Bin iki yüz) euro maaş ortalamalarını göz önünde bulundurarak aynı şartların Türkiye’de de geçerli olacağını düşünüklerini ve aylık 7 bin 500 bin TL’ye kadar çıkacak maaşın da hayalini kurmaya başladıklarını belirtiliyor. 

Şirket yetkililerinden alınan haberlere göre, kurulacak olan fabrikada yıllık 700 bin aracın üreteleceği belirtilirken, üretilen araçların %80’i dünya pazarına,  %20’si ise Türkiye pazarına sunulacak. Volkswagen’nin kuracağı fabrika, son 22 yılda Tükiye’de yapılacak olan en büyük otomativ yatırımı olarak görülüyor. 2022 yılında üretime başlanacağı söylenen fabrikaya, yaklaşık 4 bin civarında işci alınacağı tahmin ediliyor. Bütün bunlarla birlikte yatırımın toplamda 6.3 milyar  TL’ye mâl olacağı hesaplanıyor.

1 MİLYONA SATILIK, 3 BİN TL’YE KİRALIK DAİRE

Fabrika’nın kurulucağı alanda Vestel, Erdemir Çelik ve Bosch gibi büyük markalar da bulunuyor. Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan 60 binden fazla kişinin bölgede sahip olduğu gayrimenkul fiyatlarını İstanbul piyasası ile eşdeğer tuttuğu iddia ediliyor. Manisa Organize Sanayi Bölgesi civarında satılık arazi ise yok denecek kadar az. Satışta olanlar için istenen m2 fiyatları ise bin TL’den başlayıp 4 bin TL’ye kadar tırmanıyor. Konut fiyatları en güzide bölgesi olarak da bilinen Güzelyurt’ta yerine göre milyon TL’ler ile ifade ediliyor. Kira tarafında da rakam 3 bin TL bandına kadar çıkıyor.

Bölgedeki gayrimenkul uzmanlarının yaptığı yorumlara göre, yatırımın Manisa’nın haricinde özellikle İzmir’in Bornova ilçesini de etkileyecek. Emlakçılar bir ev için günde 35-40 kişinin aradığını, ağırlıklı olarak ise 1+1 konutların büyük ilgi gördüğünü belirtiyor. Üstelik fabrikanın faaliyete geçmesiyle fiyatların şimdiye göre iki katına çıkabileceğini vurgulanıyor.

İki Model Üretilecek

Volkswagen, 2022’de faaliyete geçecek olan yeni fabrikasında ilk etapta Skoda’nın Karok ve Seat’ın Ateca olarak bilinen SUV modellerinin üretimini üstlenecek. Bu iki model grubun Çek Cumhuriyeti’ndeki Kvasiny tesisinde üretiliyordu.

Teknoloji Haberleri

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.