Kızılcığın Faydaları Nelerdir?

Kızılcığın Faydaları Nelerdir
Kirenin Faydaları Nelerdir

Lokman hekim tarafından “mucize” besin olarak adlandırılan ve tüketilmesi önerilen “kızılcık” ın faydaları saymakla bitmiyor. “Kızılcığın tüketildiği yerde hekime gerek yoktur” diyerek bu meyvenin önemini vurgulayan Lokman Hekim, Kızılcık meyvesi hakkında bizlere çok çarpıcı bilgiler sunuyor. Kanserden, enfeksiyona birçok hastalığa şifa olan kızılcık nasıl tüketilmelidir? Kızılcık meyvesinin faydaları nelerdir? Kızılcık Neye İyi Gelir? Kızılcık Nerede Yetişir?Kızılcık Marmelatı Nasıl yapılır? İşte Ayrıntılar…

Kirenin Faydaları Nelerdir?

İbn-i Sina’nın bin yıl önce kaleme aldığı Küçük Tıp Kanunu kitabında bahsettiği mucize besinler arasında olan kızılcık, her geçen gün insanlarımız tarafından daha çok tüketilmeye başlandı. Geçmişi çok eskilere dayanmasına rağmen pek bilinmeyen kızılcık, kırmızı rengi ile dikkat çeken sonbaharın en faydalı meyvelerinden biridir. Yüksek lif oranına sahip, etli ve sulu küçük bir meyvedir. Sağlıklı besinler listesinin başında yer alan kızılcık kırmızı renkte mayhoş bir tada sahiptir.

İçerisinde bol miktarda A, C, E vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum maddesi, demir minerali ve daha birçok vitamini içerisinde barındırdığından dolayı faydaları saymakla bitmez. Kızılcığın enerji içeriği oldukça fazladır. Bazı yörelerde şeker hastalığına iyi gelmesinden ötürü fazlaca tüketilen Kızılcık’ın birçok faydası bulunmaktadır. Kimi bölgelerde “Kiren” adıyla bilinen kızılcık, ülkemizde Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında genel olarak yabani formlarda Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde sahil ve yüksek kesimlerinde dağlık alanlarda, dere yataklarında tek veya gruplar halinde bulunur.

Kızılcığın Faydaları Nelerdir?

BÖBREK FONKSİYONLARINI DESTEKLER

Kızılcık normal böbrek fonksiyonlarını destekleyen, yüksek tansiyonun (hipertansiyon) azaltılmasına yardımcı olan ve detoksifikasyonunu destekleyen bir işlem olan idrar üretimini uyarabilen bir meyvedir.

ETKİLEYİCİ ANTİBAKTERİYEL ÖZELLİKLER BARINDIRIR

Kızılcık güçlü bir doğal antienflamatuar, antiviral ve antibakteriyel madde olan yüksek miktarda C vitamini içermesi nedeniyle soğuk algınlığı ve grip önleme için idealdir. Bir kişinin bu sağlık yararlarından yararlanabilmesi için, kızılcığı çiğ tüketmesi gerekir (pişirme ısısı C vitaminini yok eder)

ZENGİN ANTİOKSİDAN KAYNAĞI

Çoğu meyvede olduğu gibi, kızılcık meyvesi, serbest radikal moleküllerden serbest radikal hasarına karşı koruma sağlayan ve kronik hastalıklara karşı koruyan cömert miktarda antioksidan içerir.

kızaılcığın faydaları nelerdir?
kızılcığın faydaları nelerdir?

Karaciğer Fonksiyonlarını İyileştiriyor

-Kızılcık meyvesinin çiğ olarak tüketilmesi karaciğer fonksiyonlarının düzeltilmesinde de oldukça faydalıdır.

-Kızılcık meyvesi aşırı kanama durumunda vücut kaslarının veya dokularının kasılmasına neden olan bir büzücüdür.

-Ayrıca ateşin etkisini azaltmada yardımcı olan ve vücut ısısını normale düşüren bir febrifütler içermektedir.

-Kızılcık meyvesinin büzücü özelliği, aynı zamanda kolera tedavisinde de kullanıldığı gibi bağırsak şikayetleri ve ateş için iyi bir tedavi işlevi görür.

-Kızılcık çiçekleri, ishal tedavisinde kullanılır

-Ağrıyan bel ve diz ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, spermatorrhoea, sık idrara çıkma, karaciğer eksikliği titreme ve ateş, eksiklik nedeniyle kalıcı terleme, çarpıntı, nevrasten, adet rahatsızlıkları gibi hastalıkların önlenmesine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

-Kızılcık meyvesi meyvesinden çıkarılan meyve suyunun içilmesi de şiddetli ishalden sonra iyileşmeyi arttırabilir.

-Kızılcık tüketmek böbreklerin çalışmasına yardımcı olur.

-Kızılcık meyvesi tüketimi idrar üretimini desteklemeye yardımcı olarak böbreklerin normal çalışmasını da desteklemektedir.

-Kızılcık ayrıca yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur ve hipertansiyondan muzdarip insanlar için faydalıdır.

-Kızılcık meyvesi ayrıca kolera tedavisi için de kullanılır.

-Geleneksel tıp pratisyenleri kızılcığın düzenli olarak tüketilmesini önermektedir, çünkü bunlar ayrıca antihistamin ve anti-diyabetik ajan olarak kabul edilmektedir.

-Kızılcık çiçekleri özellikle sırt ve diz ağrıları, baş dönmesi, menstrüel kramplar ve nevrasteni tedavisinde iyidir.

-Kızılcık meyvesi doğal antibakteriyel, antifungal, hipotansif, antitümör, büzücü, idrar söktürücü, hepatik ve toniktir.

Kızılcık Marmelatı Nasıl Yapılır?

Kızılcık Marmelat Malzemeleri: 2 çay bardağı su, 500 gram kızılcık, 2 su bardağı ve bir çay barağı şeker, 1 tane çubuk tarçın, 1 diş karanfil, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı tere yağı.

Kızılcık Marmelat Yapılışı: Yıkanarak süzülen kızılcıklar 2 çay bardağı su, bir çubuk tarçın ve karanfille birlikte tencereye alınır. Daha sonra kızılcıklar yumuşayıp patlayana kadar kaynatılır. Altı kapatılarak süzülür ve ılımaya bırakılır. Süzülürken tarçın ve karanfil de kızılcık tanelerinin yanında kalır. Kızılcıklar soğuduğunda ince gözenekli tel süzgece alınarak elle ezilir ve çekirdekleri ayrılır. Bu işlem daha kolay olsun diye ara ara kızılcık suyundan dökülerek yumuşatılabilir. Elde edilen püreye tere yağı ve şeker ilave edilir.  Karanfil ve tarçınla birlikte ara ara karıştırılarak kıvam alıncaya kadar pişirilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Kızılcığın Faydaları Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!