İstanbul’da 5.8 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi! İşte Uzmanlardan İlk Yorumlar

İstanbul’da şiddetli bir deprem meydana geldi! Son dakika haberine göre; deprem İstanbul’un Beşiktaş, Bakırköy, Beyoğlu, Beylikdüzü, Kartal gibi hemen hemen her ilçesinde hissedildi. Kandilli Rasathanesi yaptığı son açıklamada depremin şiddetinin 5.8 olduğunu açıkladı.

Bazı okullar boşaltılırken güvenlik amaçlı bütün okullar tatil edildi. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre artçı sarsıntıların devam edeceği belirtildi.

Depremden en çok etkilenen ilçeler Silivri, Avcılar, Esenyurt ve Küçükçekmece oldu. Avcılar da bir caminin minaresi yıkılırken bazı binalarda çatlaklar meydana geldi. Yetkililer hasar oluşan binalara girilmemesi yönünde vatandaşları uyarmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’de gerçekleşen BM 74’üncü Genel Kurulu dönüşünde Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

Hava sahasına girdikleri anda İstanbul ve çevresini etkileyen Silivri merkezli bir deprem haberini aldıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Depremin büyüklüğü AFAD ölçümlerine göre 5,8 olarak ölçüldü. Ayrıca şu an itibariyle 28 artçı sarsıntı kaydedildi. Malum artçı, bu daha da devamı mümkün olan durum. Şu an 28 daha sonra artabilir de. Tabi Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay başkanlığında, afet ve acil durum merkezi faaliyete geçmiştir. Onun koordinesinde ilgili mercileri de yanlarına almak suretiyle çalışmalarını devam ettirecekler” dedi.

Deprem Uzmanları; depremin kuzey anadolu fay hattında meydana geldiğini, artçı sarsıntıların devam edebileceğini, vatandaşların duyarlı ve dikkatli olması yönünde açıklamalarda bulunuyor.

İşte Deprem Uzmanlar’ından İstanbul Depremi Yorumları

İşte uzmanlardan gelen ilk yorumlar…

Profesör Ahmet Ercan: 4.7 ve 5.8’lik depremler kabuğu kırmak için yeterli bir güç birikimini sağlamıyor. Ama diyor ki ben ‘Ben seni uyarıyorum. Daha büyük bir depremi yapacağım.’ İşte bu 6 milyar gigatonluk güç şuanda yok. Bunun toplanması da hesaplarıma göre 20-25 yıl içinde toplanabilir. Ancak uyarıcı depremlerin olacağını söylemiştim. Daha büyük bir deprem olacağını söylemek zor. Çünkü yerdeki gerginlik birikiminin ne kadar olduğunu bilmiyoruz. Beklentim eğer olursa 0.1 puan daha arttırabilir. Yer gergin şuan da kükrüyor. Her depremden sonra büyük deprem geliyor diyemeyiz.

ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu: Bu deprem daha önce olan bağımsız bir deprem. Fayın başka bir kısmının kırılmış olması gerekiyor. 5.8 daha ciddi. 4.6 olanlar yapılara etki edecek bir deprem değil. 5.8 orta şiddetli bir deprem oluyor.

Profesör Doktor Şerif Barış: Bu büyüklükte bir depremin normal bir yapıya zarar vermemesi lazım. Şu anda biz de deprem kongresindeyiz bir sürü insan dışarıda. Yerine büyüklüğüne bakıp tekrar değerlendirme yapmak gerek.

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy: İlk deprem Silivri’deydi ve 4.6 büyüklüğünde oldu. Ama bu depremden sonra giderek küçülmesi gerekirken 5.8 olması endişelendirdi. Bunun öncü olup olmadığını bilmek mümkün değil. Öncü olduğunu kimse söyleyemez. Artçıları sürecektir. Ama bundan sonrasını söylemek spekülatif olur. 

ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu: Bu deprem daha önce olan bağımsız bir deprem. Fayın başka bir kısmının kırılmış olması gerekiyor. 5.8 daha ciddi. 4.6 olanlar yapılara etki edecek bir deprem değil

Deprem uzmanı Prof. Dr. Doğan Perinçek: 4.6’lık deprem olduğunda öncü deprem olduğunu söylemiştik vede dikkatli olunmasını söylemiştik. Bu kadar geç beklemiyorduk bunu. Eğer öncü depremden sonra ana deprem olacaksa 24 saat sonra 40 saat sonra olmaz. 1 saat içinde olur. Bu sürpriz oldu. İlk 4.6 deprem, 5.6 km’de oldu. Ondan sonraki artçılar 7 km derinliğe kadar ulaştı. Fay derine doğru kırılmaya devam etti. Bugünkü de 7 km derinlikte. Derine doğru kırılıyor. Ama bu fay km olarak da net bir şey söylemem ama çok uzun bir fay değil. Şuan için daha büyük bir deprem yaratmaz diye düşünmüyorum. Deprem komşu fayları tetikleyebilir. Tetiklerse 7’den büyük deprem bekleniyor. İstanbul halkından çok dikkatli olması gerekiyor.

Bence Bunlarada Bir Bak...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.