İsra İsminin Anlamı Nedir, Kuranı Kerimde Geçiyor Mu?

isra isminin anlamı nedir
isra isminin anlamı nedir

Sayfamız İçeriği: İsra İsminin Anlamı Nedir? Kuran-ı Kerimde Geçiyor Mu? Türkiye de Kaç Kişi de Var? İsra isminin Kuranda Geçtiği Ayet ve Anlamı, İsra isminin ebced değeri, zikir sayısı, esması hakkında bilgiler bulacaksınız.

Son zamanlarda anne ve baba adayları yeni doğacak çocuklarına güzel bir isim koymak için arama motorlarında araştırma yapıyor. Bu yazımızda “İsra İsmi” ile ilgili merak ettiğiniz ne varsa sizler için araştırdık. Peki isra ismi Kuranda geçiyor mu, isra ismi ne demek işte ayrıntılar…

İsra İsminin Anlamı Nedir?

İsra Anlamı: Geçmek, gitmek, geceleyin yürümek anlamına gelir. Arapça kökenli bir isimdir. Sözlük manası “gece yürütmek” demektir. Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) bir gece Allah (c.c.) tarafından Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya normal bir insanın yapamayacağı kadar hızlı bir şekilde götürülmesi hadisesine “İsra” denir. Bu konuda Allah (c.c.) Kur’an-ı Kerim’inde bizleri açıkça bilgilendirmiştir. Yüce kitabımızın 17. Sûresinin ismi İsra’dır. Cebrail (a.s.) Hz. Muhammed (a.s.)’i Burak isimli bir binekle Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya götürmüş, oradan da birlikte semalara yükselmişlerdir. Peygamber, Sidretü’l-Münteha’ya ulaşmış ve Miraç mucizesi vuku bulmuştur.

İsra İsminin Özellikleri Nedir?

İyi bir gözlemcidirler. Modacı ve yazar olabilirler.

Biraz sabırsızdırlar, bazı konularda çok acele ederler.

Merhametli ve düşünceli insanlardır.

Sanatsal yetenekleri çok fazladır.

Zorlukları severler ve her zorluğu aşma kabiliyetleri vardır.

Hisleri çok kuvvetlidir. Bazen hisleri yüzünden hayal kırıklıkları yaşayabilirler.

İç dünyaları çok derin olur ve olayları derinlemesine düşünürler.

İş ahlakları oldukça yüksektir. Tükenmek bilmeyen bir enerjileri vardır.

Liderlik vasıfları doğuştan gelir. Kendine has düşünceleri vardır.

Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmazlar.

Cesur olurlar. Ancak cesurluğunu kontrol altına almakta güçlük çekerler.

İsra İsmi Kuran’ da Geçiyor Mu?

İsra ismi Arapça kökenli bir kız ismidir. Son zamanlarda en popüler isimlerden olan isra ismi Kuran-ı Kerimde sure ismi olarak geçmektedir. Bu sure isra suresidir. İsra suresi Kuran-ı Kerim’in 17. Suresidir ve 111 ayetten oluşmaktadır. Kasas sûresinden sonra, Yunus suresinden önce Mekke döneminde nüzul olmuştur. Surenin diğer bir adı da “Benî İsrâil Sûresi”dir. İsra isminin anlamı nedir yazımız devam ediyor.

Peki İsra İsmi Türkiye’de Kaç Kişi de Var?

Türkiye’ de kimlik kartındaki isim kısmında İsra yazan toplam 2088 kişi bulunmaktadır. Ülkemizde en beğenilen kız isimleri arasında 961. Sıradadır. En popüler isimler listesinde de 2104. Sırada yer almaktadır. (Kızlı ve erkekli karışık liste). Son bir yıl içerisinde yeni doğan toplam 12 bebeğe “İsra” adı verilmiştir.

İsra İsminin Kuranda Geçtiği Ayet ve Anlamı

Arapça

سُبْحَانَ الَّذ۪ٓي اَسْرٰى بِعَبْدِه۪ لَيْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ اِلَى الْمَسْجِدِ الْاَقْصَا الَّذ۪ي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ اٰيَاتِنَاۜ اِنَّهُ هُوَ السَّم۪يعُ الْبَص۪يرُ

Türkçe Anlamı: Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.

i̇sra i̇sminin özellikleri
i̇sra i̇sminin özellikleri

İsra İsminin Ebced Değeri Kaçtır?

İsra isminin ebced değeri 262’dir.

İsra isminin Esması Nedir?

İsra İsminin Esması Er-Rahim’dir.

İsra İsminin Zikir Sayısı Kaçtır?

İsra ismini Zikir Sayısı 258’ tir.

1
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
İsra İsminin Anlamı Nedir, Kuranı Kerimde Geçiyor Mu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!