Haznevi Tarikatı Nedir, Tarikatın Lideri Kim?

Haznevi Tarikatı Nedir?
Haznevi Tarikatı Nedir?

Bu yazımızda son günlerde adından sıkça bahsedilen Haznevi Tarikatı Nedir? Nerede Kurulmuştur? Hazneviler Kimlerdir? Şeyh Muhammed Muta el Haznevi Kimdir? Gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

Haznevi Tarikatı Nedir?

Haznevi Tarikatı’nın kökeni Suriye’ye dayanmakta olup, tarikat kendisini Nakşibendiliğin Halidiyye koluna bağlı olarak tanımlıyor. Tarikat’ın kuruluş tarihi ise Şey Ahmet el Haznevi’nin irşad icazetini aldığı 1912 yılı olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de özellikle Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep ve Hatay gibi Suriye topraklarına yakın bölgelerde faaliyet göstermektedir. Suriye’de çıkan iç savaştan etkilenen ve Türkiye’ye taşınma kararı alan Tarikat’ın lideri ise Şeyh Muhammed el Muta olarak biliniyor.

Haznevi Tarikatı, özellikle son 5 yılda ülkemizde düzenlediği çeşitli etkinliklerle ve yaptığı dini törenlerle tanınmaya başlandı. Bunun öncesinde Tarikat hakkında pek fazla bilgi yoktu. Aynı zamanda Tarikata ait olduğu bilinen İlim ve İrfan dergisinin 39 ilde temsilcilikleri bulunmaktadır. Hazneviler, tarikatlarının İlim, Amel ve İhlas gibi bu 3 unsur üzerine kurulu olduğunu belirtmektedir. Tarikatta zikir hem hâfi (sessiz) hem de cehri (sesli) olarak yapılmaktadır.

Şeyh Muhammed el Muta Kimdir?

Muta el Haznevi aslen Suriye’lidir. Şeyh İzzeddin olarak bilinen tarikat liderinin en gözde öğrencisiydi. Haznevi amacını ise, insanların mallarını toplamayan ve dünyevi siyaset ile uğraşmadan tüm gücünü, İslam davasının duyurulması, kelime-i tevhidin en yükseğe çıkarılması amacını gerçekleştirmeye adamak olarak açıklamıştır. Öte yandan Muhammed’in Telmaruf’taki şer-i ilimler medresesinde iki bine yakın talebe okuttuğu ve eğitim hayatlarının sonlanması ile yardımlarını sürdürdüğü söyleniyor. Nakşibendi-Haznevi tarikatı ise Nakşibendi-Halidiye kollarından biridir.

BABASI ŞEYH MUHAMMED EL-HAZNEVİ NİN VASİYETNAMESİ

(Zarfın üstündeki not:)

Kardeşlerim, alimler ve cemaat hazır bulunmadan bu zarf açılmasın. İçeriğini Üstad Molla Abdullah’ın okumasını arzuluyorum. O yoksa Molla Ali el-Esved veya uygun birisi okusun.

Aşağıda isim ve imzaları olan şahısların hepsini şahit gösteriyorum: Abdulaziz Atakul/İmza, Molla Ebu Zeyd/İmza, Molla Selim Dağ/İmza, Molla İzzeddin-Ankara/İmza, Şevket/İmza, Hacı Mustafa/İmza

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla

Kendi vechinden başka hiçbir şeyin ebedi kalmayacağı ve O’nun mülkü dışında hiçbir şeyin devam etmeyeceği Allah’a hamd olsun. Kendisinden sonra hiçbir peygamberin gelmeyeceği Hz. Muhammed’e ve kendisinden sonra onun yolunu izleyen âl ve ashabına da salat ve selam olsun.

Bundan sonra: Gani olan Rabbine muhtaç bulunan ben aciz kul; Şeyh İzzeddin el-Haznevi nin (k.s) oğlu Muhammed. Tıpkı Şeyh babamın (k.s) dediği gibi derim ki: Vazifenin ağır yükü belimi büktüğünde Nakşibendi-Haznevi tarikatın geleceği ile ilgili olarak çok düşünüyor ve ölümümden sonra bu ağır yükü kim kaldıracak diye tefekkür ediyordum. Evet, ben çok çalışıp çabaladım ki, benden sonra bu yükü, Babam Şeyh Hazretlerinin çocuklarından biri taşısın ve bu sorumluluğu üstlensin. Aslında bu hem Şeyh Babam Hazretlerine karşı bir vefanın, hem de kardeşlik hukukuna karşı vefalı davranmanın bir gereğiydi?

Ancak şairin dediği gibi: “Herkes dilediği her şeye kavuşamıyor; Öyle ya, bazen rüzgarlar gemicilerin istemediği istikamette esiyor.”

İşte ben aciz ve fakir kul aczimle beraber düşündüm taşındım; istihare ve istişarelerde bulundum ve şu kanaate vardım ki: Benden sonra bu yükü kaldırmaya ve bu ağır sorumluluğu üstlenmeye ve güzel bir şekilde sürdürmeye en layık ve en münasip olan kişi Şeyh ailesinden oğlum Muhammed Mutadır.

Çünkü o, herkesten fazla benimle arkadaşlık yaptı; huyumu, ahlakımı ve amacımı tanıdı. Şeyh Dergâhı nın şanını yüceltme konusundaki ısrar ve çabamı ve babama olan bağlılığımı ve sevgimi herkesten fazla o bilir. Ayrıca Şeyh ailesine karşı hoşgörü ve katlanmalarıma son derece vakıftır. İşte bütün bu sebeplerden dolayı onu tercih ettim. Yüce Allah a yalvarıyorum ki, onu başarılı kılsın. O da kendisini herkesten küçük görmeli ve kendi durumunu en güzel bir şekle sokmalıdır.

Ehil olmamamla birlikte, irşatta bulunmak, sülûk yaptırmak ve teveccüh yapmak üzere Nakşibendi Tarikatında onu halife kıldım; bu konuda ona izin verdim.

TARİKAT SİLSİLESİ

1. Hz. Seyyid-i Kâinât Muhammed-i Mustafa (sas.)
2. Hz. Ebû Bekir (ra.)
3. Hz. Selmân-ı Fârisî
4. Hz. Kasım İbni Muhammed
5. Hz. Câfer-i Sâdık
6. Hz. Bâyezid-i Bistâmî
7. Hz. Ebu’l-Hasen-i Harakânî
8. Hz. Ebû Ali-i Fâremedî
9. Hz. Yusuf-ı Hemedânî
10. Hz. Abdülhâlık-ı Gücdüvânî
11. Hz. Ârif-i Rivger
12. Hz. Mahmud İncir-i Fağnevî
13. Hz. Ali-i Râmitenî
14. Hz. Muhammed Baba-ı Semmâsî
15. Hz. Seyyid Emir Külâl
16. Hz. Şâh-ı Nakşibend Muhammed Bahâüddîn
17. Hz. Alâeddîn-i Attar
18. Hz. Yakub-ı Çerhî
19. Hz. Ubeydullâh-ı Ahrâr
20. Hz. Muhammed Zâhid
21. Hz. Muhammed Derviş
22. Hz. Hâcegi-i Emkenegî
23. Hz. Muhammed Bâkîbillah
24. Hz. İmam Rabbânî Ahmed Fâruk es-Serhendî
25. Hz. Muhammed Ma’sûm
26. Hz. Şeyh Seyfüddin
27. Hz. Seyyid Nur Muhammed-i Bedvânî
28. Hz. Şemsüddin Cân-ı Cânân-ı Mazhar
29. Hz. Şeyh Abdullâh-ı Dehlevî
30. Hz. Mevlana Halid Bağdadi
31. Hz. Seyyid Abdullah Şemdini
32. Hz. Seyyid Taha Hakkari
33. Seyyid Sıbgatullah Arvasi
34. Hz. Şeyh Abdurrahman Tagi
35. Hz. Şeyh Fethullah Verkanisi
36. Hz. Şeyh Muhammed Diyaeddin Nurşini
37. Şeyh Ahmed Haznevi
38. Şeyh Muhammed Masum Haznevi
39. Hz. Şeyh Alaaddin Haznevi
38. Şeyh İzzeddin Haznevi
39. Hz. Şeyh Muhammed El Haznevi
40. Şeyh Muhammed el Muta

1
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Haznevi Tarikatı Nedir, Tarikatın Lideri Kim?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!