Halime Çavuş Kimdir, Hayatı ile İlgili Bilgiler

Halime Çavuş Kimdir Hayatı Kısa Bilgi

Halime Çavuş kimdir, Hayatı Hakkında Kısa Bilgi, Kadın Kahraman Halime Çavuş Hayatı  Kısaca ve Resmi, Halime Çavuş Doğum ve Ölüm Tarihi, Halime Çavuş Nasıl Öldü, Halime Çavuş ile İlgili Kısa Bilgi, Halime Çavuş Biyografisi Özet, Halime Çavuş nereli, nerede doğdu, Halime Çavuş ile Mustafa Kemal Atatürk’ün Karşılaşması ve Konuşmaları, Dialogları, Halime Çavuş Ne Zaman Doğdu, Fiziksel Özellikleri Nedir, Halime Çavuş Görselleri, Halime Çavuş ile İlgili Bilgiler, Milli Mücadeleye Katkıları, Halime Çavuş’un Mezarı Nerede, Halime Çavuş Sözleri, Halime Çavuş Erkek Kılığında Savaş Yılları.

Halime Çavuş Kimdir, Hayatı Kısa Bilgi

Halime Çavuş kimdir, hayatı kısa bilgi hakkında araştırma yapanlar için sayfamızı hazırladık. Anadolu’nun kahraman kadınlarından biri olan Halime Çavuş kimdir, hayatı kısa bilgi için sizlere ayrıntılı bir içerik sunuyoruz. Bilgilendirici bir biyografi içinde Halime Çavuş kimdir, hayatı kısa bilgi noktasında bir araştırma yaptık.

Kadınların yeri Anadolu’da çok önemli bir güce ve ulviyeti temsil eder. Türk devlet örfünde hükümdarın yetkilerine eş bir konumu olan hatun kişinin sözü kanun hükmündedir. Bu tarihsel arka plan dahilinde  ahlakî olarak yükselmenin de yolu kadından geçmektedir. Çünkü kadın, her zaman, temsil ettiği kavramlar noktasında fedakarlık, cesaret, dayanıklılık, öngörü, sırdaşlık, samimiyet ve incelik gibi değerlerin birincil taşıyıcısı olmuştur. Kadın kültür dünyamınız da öncelikli faktörüdür. Onun yaşantı ve düşünceleri bütün bir Anadolu coğrafyasını şekillendirmiştir.

Milletimizin en sıkıntılı zamanlarında sahneye çıkmaktan bir an geri durmayan kadınlarından biri de Halime Çavuş’tur.  Bu gücü ve maneviyatı temsil noktasına yükselen bir isim olan Halime Çavuş, cesaretin ve fedakarlığın yıldızı olmuştur. Onun ibretlik yaşam öyküsü, bütün bir millet için büyük bir onur ve ideal kaynağı niteliğindedir.

halime çavuş biyografisi
halime çavuş kimdir?

Halime Çavuş Biyografisi

Halime Kocabıyık, 1898’de Kastamonu merkezine bağlı Duruçay köyünde doğdu. Varlık yoklu savaşının verildiği Millî Mücadele döneminde henüz genç bir kızdı. Bu yaşında Kurtuluş Savaşı’na katılma kararı aldı. Ailesi ilk olarak bu karara karşı çıktı, fakat onu vazgeçiremedi. Ailesinin muhalefetine rağmen Halime orduya katıldı. Cinsiyetini gizleyerek uzun yıllar Halim Çavuş zannedildi. Yine erkek kılığında iken Kurtuluş Savaşı’na katıldı. Erkek gibi tıraş oldu, saçlarını kazıtarak erkek olduğuna herkesi ikna etti. Askerde askeri malzeme taşıma görevini üstlendi. Ayrıca düşmanla yaşadığı bir çatışmada bir ayağı sakat kaldı.

İnebolu’dan Anadolu’ya cephane taşırken bir gün Mustafa Kemal Paşa ile rastlaştı. Fakat karşılaştığı kişinin Mustafa Kemal olduğunu bilmiyordu. Mustafa Kemal’in “Sen üşümüyor musun?” sorusuna, “Yüz bin kişi kurtulacak. Ben öleceğim de ne olacak.”  şeklinde cevap verdi. Mustafa Kemal ise karşısındakinin bir kadın olduğunu fark edip, Halime Çavuş’tan nüfus cüzdanını istedi ve böylece onun aslında erkek olmadığını anlamış oldu.

Kurtuluş Savaşı bittikten sonra da  mutad şekilde Halime Çavuş bir erkek gibi tıraş olmaya devam etti. Asker üniformasını ise üzerinden hiç çıkartmadı. Mustafa Kemal, Halime Çavuşu Ankara’ya davet etti. Ailesi bu durumdan tedirgin oldu ve Halime Çavuş’a Ankara’ya gitmemesi gerektiğini söyledi. Fakat Halime Çavuş ailesini yine dinlemedi ve Ankara’ya gitti. Mustafa Kemal’in elini öptü. Mustafa Kemal, Halime Çavuş’u Çankaya Köşkünde on beş gün misafir etti. Latife Hanım’ın çok misafirperver şekilde ağırladığı Halime Çavuş, bir kadın kahraman olarak gerekli takdiri görmüş oldu. Mustafa Kemal Halime Çavuş’a Ankara’ye yerleşmesi için de teklifte bulundu. Fakat Halime Çavuş, ailesinin kendisini yanlarında isteyeceğini söyleyerek bu teklifi reddetti. Bunun üzerine Mustafa Kemal Paşa, “Ana babaya itaatli evlada saygı duyarım.” diyerek Halime Çavuş’un ailesinin yanına dönmesine razı oldu. Halime Çavuş’a hediyeler verdi ve bir de maaş bağlattı.

Halime Çavuş bu mücadele ile geçen yıllardan sonra hiç evlenmedi. Kardeşi Hasan Kocabıyık’ın oğlunu  kendine evlat edinerek büyüttü. Hayatının son senelerini doğum yeri olan Duruçay köyünde yatalak şekilde geçirdi. 20 Şubat 1976’da, 75 yaşında iken vefat etti. Günümüzde hala, Kastamonu’da Halime Çavuş ismi kadınlara en çok verilen adlardan biridir.

13
mutlu
Mutlu
4
_zg_n
Üzgün
22
sinirli
Sinirli
3
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Halime Çavuş Kimdir, Hayatı ile İlgili Bilgiler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. Yönetici 2 sene önce

  Biz teşekkür ederiz. Başarılar

 2. 2 sene önce

  teşekkürler ,çok yardımcı oldunuz

4 Yorum

 1. O ho bu çok uzun yazması 2 3 saat sürer

 2. 2 sene önce

  teşekkürler ,çok yardımcı oldunuz

 3. teşekürrrrrrr

  Cevapla
Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!