Filyasyon Anlamı ve Önemi Nedir?

filyasyon-ingilizce-ekibi-oranı-haritası ne demek
Filyasyonun Anlamı ve Önemi

Corona virüsle mücadelede en sık duyulan sorular,  filyasyon anlamı ve önemi  nedir hakkında oluyor. Filyasyon kelime anlamı, filyasyon ne demek, filyasyon oranı nedir, filyasyon ingilizce, filyasyon anlamı, filyasyon haritası nasıl, filyasyon ekibi ne demek, filyasyon raporu nedir, filyasyon çalışmaları nedir soruları gündemden düşmüyor. Filyasyon anlamı ve önemi nedir hakkında sizler için açıklayıcı bilgileri derledik. 

Filyasyonun Anlamı ve Önemi

Dünyanın Corona virüsle mücadelesi sürerken pek çok tıp terimi ile tanışıyoruz. Bu terimler arasında filyasyon sözcüğü sıkça duyulanlar arasına girdi. Özellikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, pek çok doktorun ve Bilim Kurulu Üyeleri’nin corona salgını ile ilgili açıklamalarında kullandıkları filyasyon terimi, halkı bu kavramın anlamını aramaya yöneltiyor. Filyasyon kelimesinin İngilizcesi filiation’dur ve aynı atadan gelme anlamına gelmektedir.

Salgın ile mücadelede en önemli adımın salgının yayılmasındaki kaynak nedeni bulmak olduğu biliniyor. İşte filyasyon, bulaşıcı bir hastalığın kaynağını bulmak anlamına gelen tıp terimi olarak bu yüzden çokça dile getiriliyor. Çünkü corana virüsün hala net bir tedavisi ve kendine has bir ilacı veya aşısı bulunabilmiş, üretilebilmiş değil.

Bu durum bütün yalnız Türkiye için değil, bütün dünya için böyle. Bütün dünya ülkeleri, özellikle de salgının önü alınamaz hale geldiği Avrupa ve Amerika hızla coronanın filyasyon sebebini tespit etmeye çalışıyor. Türkiye’de de bütün bir sağlık ordusu, uzmanların öncülüğünde filyasyon çalışmalarını büyük bir gayretle sürdürüyor.

 

Türkiye’de Filyasyon Çalışmaları

Türkiye’de oluşturulan filyasyon ekipleri çalışmalarını büyük bir özveri ve titizlikle sürdürürken saha araştırmalarına yarımcı olmak vatandaşa düşüyor. Bir vakanın ortaya çıktığı andan itibaren hızla onun hikayesi üzerinden iş, aile ve sosyal yaşantısı yakın geçmişe dönük eylemleri takibe alınıyor. Böylece vakanın temas noktaları ve şekilleri tespit ediliyor. Türkiye’de her ilde buna yönelik ekipler oluşturulmuş durumda. Hastaların çevre araştırmalarını yaparak bilgileri raporlayan ve gerekli önlemleri alan ekip olan filyasyon ekibi, olası yeni vakaları da gözlem ve karantinaya çağırıyor.

Fiyasyon çalışmaları ile bulaşıcı hastalığın kaynağı ve bulaşma şekli tespit edilebildiği takdirde onu önlemek de bir o kadar kolaylaşacaktır. Aksi halde bulaşıcılığın sebebi ve şekli bilinmeden tedbirler yeterince isabetli olmayabilir. En etkili salgın önleme tedbirlerini üretebilmek için yapılan filyasyon çalışmaları, corana virüs özelinde hızla sürüyor. Bu bağlamda sosyal mesafenin ve kişisel hijyene dikkat edilmesinin önemi ortaya çıkmış durumda.

Corona salgınının kesin bir tedavisi bulunana kadar insanların nereden nasıl bulaştığı tam olarak anlamak güç. Yüzde yüz ortaya konulamayan filyasyon sebepleri bu hastalıktan korunmaya dönük bireylere düşen sorumluluğu arttırıyor. Öyle ki toplumsal olarak bu konuda bilinç kazanılmadığında getirilen hiçbir yasak ve uygulama yerini bulmuyor. Bu yüzden hayatımızın izole bir dönemini yaşamaya gönüllü olmamız hayati önem taşıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Filyasyon Anlamı ve Önemi Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!