Facebook’a Tatil Fotoğrafı Yüklemeyin!

Facebook’a Tatil Fotoğrafı Yüklemeyin! Hırsızlar artık sosyal medyada evet yanlış duymadınız. Hırsızların girecekleri ev veya işyeri hakkında facebook, instagram gibi platformlardan genel bilgiler toplayarak keşif yaptıkları ortaya çıktı.

İngiltere’de hüküm giyen soyguncular arasında yapılan bir araştırmaya göre, hapistekilerin %78i soyacakları evi belirlemeden önce kurbanların Facebook, Twitter, Swarm ve Instagram hesaplarını yakından takip ettiğini ortaya koydu. Ayrıca, soyguncular girilecek evin olduğu bölgeyi incelemek ve suç mahallinden kaçış rotaları belirlemek için Google’ın Street View özelliğini kullanıyorlar.

 

Facebook’a Tatil Fotoğrafı Yüklemeyin!

Günümüzde, digital fotoğraf makineleri ve akıllı telefonlarla çekilen fotoğrafın görüntü dosyasında, enstantane, diyafram, pozlama, fotoğraf makinesi markası, modeli ve fotoğrafın çekildiği andaki coğrafi konum bilgeleri yer alması güvenlik açısından büyük risk oluşturmakta.

Telefonların ve Fotoğraf Makinelerinin bu özelliğinden faydalanan hırsızlarherkese açık paylaşımları inceleyerek yeni hedefler belirliyorlar. Bunun bir örneği son zamanlarda ülkemizde yaşandı, daha önceden gideceği konseri Facebook hesabından paylaşan evli bir çift, gittikleri konser sonrası döndükleri evinde karşılaştıkları manzara ile şoke oldu. Evlerinde birçok değerli eşyanın çalındığını fark eden  o çift, yaptıkları hatayı anlayarak polise başvurdu.

Peki Hırsızlardan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Sosyal medyada, tatile gidiş ve dönüş zamanlarınızı ya da gideceğiniz konser biletlerini net bir şekilde belirten paylaşımlar yapmaktan kaçının.

Kesinlikle sosyal medyada evinizin içini veya dışını gösteren fotoğraf paylaşımları yapmayın

Eğer resimlerinizi internete kesinlikle taşımak istiyorsanız JPEG & PNG Stripper ya da ExifCleaner gbi programları indirip, resimlerinizin EXIF bilgilerini tamamen temizledikten sonra internet ortamına aktarın. Özellikle yükleme yaparken, mobil cihazınızın konum özelliğinin kapalı olduğundan emin olun.

Eski Kilitleri Değiştirin

Yeni bir eve taşındıysanız ilk güvenlik önlemi olarak mutlaka eski kilitleri değiştirmelisiniz. Eski ev sahibi, başlangıçta verilen tüm anahtarları iade etse bile anahtarların başka kopyalarının olup olmadığından emin olamazsınız. Anahtarlarınıza sahip olan yabancı bir kişinin evinize kolayca girebilmesini istemezsiniz, değil mi? Sonradan üzülmektense daha güvenli olmayı tercih etmeli ve tüm girişlerin kilitlerini yenisiyle değiştirmelisiniz.

Akıllı Ampuller ve Harekete Duyarlı Işıklar Kullanın

Hareket sensörüne sahip spot aydınlatmalar, hırsızların işini kolaylaştıran karanlık bölgeleri azaltmaya önemli ölçüde yardımcı olabilir. Hiçbir hırsız, üzerine çevrilmiş spot ışıkları altında işe koyulmak istemez! Evinizin etrafına, giriş yerlerine ve diğer karanlık köşelerine harekete duyarlı, ekstra aydınlatma ekleyerek kötü niyetli kişilere meydan vermemiş olursunuz.

Akıllı aydınlatma seçenekleri de hırsızları caydırma yöntemleri arasında! Wi-Fi bağlantısı ile istediğiniz zaman uzaktan aktif hale getirebileceğiniz akıllı aydınlatmalar sayesinde her an evde olduğunuz izlenimini yaratabilirsiniz.

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir...