EYT Ne Zaman Çıkacak? EYT’de Son Durum Ne? EYT Nasıl Çözüme Kavuşacak?

güzel sözler
Abone Ol
Daha Fazla

(EYT) Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar dört gözle EYT hakkında meclisten çıkacak kararı bekliyorlar. Peki son durum ne? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama sonrası EYT hakkında en son gelişmeler, EYT Meclisten geçti mi? EYT haberleri ve EYT hakkında web gündemi

eyt ne zaman çıkacak? eyt’de son durum ne? eyt nasıl çözüme kavuşacak? 1

Vatandaşlarımız EYT hakkında yaşanan en son gelişmeleri büyük bir titizlikte takip ediyor. Son günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT’lilerle ilgili olarak “Yani 40 yaşında emekli mi olalım, 40 yaşında, 50 yaşında emeklilik mi olur” açıklamasını yapmıştı, bu açıklamanın ardından ise gözler meclise çevrildi, önümüzde ki günlerde meclis gündeminde yine EYT çok konuşulacağa benziyor.

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy meclis kürsüsünde yaptığı açıklama da ise “Emeklilikte yaşa takılanlar, “EYT konusunda bizim seçimden önce bir sözümüz var. Burada mağduriyet var mı, var. Bunu kabul etmemiz lazım. Devletimize bunun bir yükü var mı, var. Ancak 1999’dan önce sigorta girişi yapılmış ve daha öncesinde hak kazanmış vatandaşlarımızla alakalı mutlaka bir düzenleme yapılmalı. Bunu tüm gruplarla birlikte otururuz, konuşuruz, bir sonuca varırız. Cumhurbaşkanımızın söylediğine ben de katılıyorum, 45 yaşında emeklilik olmaz, doğru. Yaşa takılanların problemleri bana göre kademeli de olsa mutlaka çözülmesi gerekiyor. Bu insanları yok sayamayız. Çünkü, verilmiş bir hak var. Bu hakkı teslim etmek zorundayız. Toplumda kanayan bir yara varsa bir an önce önlemini almamız gerekir diye düşünüyorum” diyerek EYT konusunu gündeme aldı.

Bütçeden Pay Ayrılıp Ayrılması Merak Konusu Oldu

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, geçtiğimiz günlerde Emeklilikte Yaşa Takılanlar hakkında bir gazeteci tarafından sorulan soruya “2020 yılı bütçesi yapılırken mevcut belirlenmiş Kalkınma Planı, Yeni Ekonomi Programı ve mevzuatta tanımlanmış görevler kapsamında giderler oluşturuldu. Dolayısıyla mevzuatta öngörülmeyen herhangi bir konuda bütçeden yeni bir kaynak öngörülmedi.” Diyerek cevap verdi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun “Emeklilikte yaşa takılanın bir mağduriyeti var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın EYT’liler hakkında yaptığı açıklama sonrası ise Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun konu ile ilgili bir açıklama yaptı, Erdursun yaptığı açıklamada “Sayın Cumhurbaşkanına birisi bir soru sordu. Biz hiç kimsenin 40 yaşında emekli olması taraftarı değiliz. 50 yaşında da emekli olması taraftarı değiliz çünkü sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sisteminde 40 yaşında emeklilik olmaz.

Ancak emeklilikte yaşa takılanların durumu, 40 yaşında ya da 50 yaşında emekli olmak isteyenler değildir. Çünkü, emeklilikte yaşa takılanın bir mağduriyeti var. 

Ülkemizde aslında acı gerçek şu. 40 yaşında 50 yaşında emekli mi olunur diyen Sayın Cumhurbaşkanı, 46 yaşında emekli olmuş. 46 yaşında emekli olan bir kişinin, 40 yaşında 50 yaşında emekli mi olunur söylemi, havada kalan bir söylem. Siz neden 46 yaşında emekli oldunuz? Çünkü kendisine bir hak verilmişti. O haktan yararlandı. Şimdi 8/09/1999 tarihine kadar ilk defa sigortalı olanlara da bir hak verilmişti. Bir gece yarısı, o hak ellerinden alındı. Emeklilikte yaşa takılanların mücadelesi, bunun mücadelesidir aslında.” Dedi.

Peki EYT Konusu Nasıl Çözüme Kavuşacak? Meclise Hangi Yasa Teklif Maddeleri Sunuldu?

Geçtiğimiz günlerde EYT ile ilgili sorularını yanıtlayan Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman, konuyla ilgili gelişmelerin, “maç sırasında kural değiştirilmesini” andırdığına işaret ederek, TBMM´ye sunulan yasa teklifleri incelendiğinde üç farklı yöntemin belirginleştiğini belirtti. TBMM’ye sunulan yasa teklifleri incelendiğinde üç farklı yöntemin belirginleştiğini belirten Duman hangi teklif yasalaşırsa, kimleri ne şekilde etkileyeceğini de açıkladı.

eyt ne zaman çıkacak? eyt’de son durum ne? eyt nasıl çözüme kavuşacak? 2

EYT İÇİN BİRİNCİ YÖNTEM NEDİR?

“Birinci yönteme göre; kadın için 50, erkek için 55 yaşını doldurmuş ve en az 3,600 gün hizmeti bulunan çalışanları dikkate almaktadır. Şayet bu teklif 2019 yılı içinde kabul edilirse, 1969 yılı ve öncesinde doğan 3,600 günlük (10 yıl) hizmeti bulunan kadınlar ile 1964 yılı ve öncesinde doğmuş ve yine 3,600 gün hizmeti olan erkek çalışanları kapsamış olacak. Buna göre, SGK ilk giriş tarihleri 08.09.1999 ve öncesinde olsa dahi bu tarihlerden sonra doğanlar faydalanamamış olacaktır.

EYT İÇİN İKİNCİ YÖNTEM NEDİR?

İkinci yönteme göre ise, yaş haddi dışında kalan ancak diğer şartları yerine getirmiş çalışanların emeklilik koşulları şöyle olacak. 4447 sayılı yasaya göre emekli olabilmek için üç temel kural var;

Çalışma Hizmetini tamamlamış olmak. Yani, SSK´da 5,000 gün ile 5,975 gün arası ilk girişe göre belirleniyor, Bağ Kur ve Emekli Sandığı´nda ise kadın çalışanlar için 7,200, erkek çalışanlar için 9,000 gün.

Çalışma Süresini tamamlamış olmak, yani ilk giriş tarihinin üzerinden kadınlarda 20 yıl, erkeklerde ise 25 yılın geçmiş olması.

Yaş Haddini tamamlamış olmak yani kadınlarda 40-58 yaş, erkeklerde ise 44-60 yaş arasında bulunmak.

Bu 3 şartı yerine getiren emekli olabiliyor. 2019 yılında bu teklif kabul edilirse, yaş haddi hariç dediği için diğer 2 şartı yerine getirmek açısından bakıldığında SSK için 5975 güne kadar hizmetin dolmuş olması, Bağ Kur ve Emekli Sandığı için ise kadınlarda 7,200 günün erkeklerde ise 9,000 günlük hizmetin tamamlanmış olması gerekecek. Ancak erkek çalışanlardan 1994 yılından sonra ilk defa çalışmaya başlayanlar çalışma süresi açısından faydalanamamış olacaktır.

EYT İÇİN ÜÇÜNCÜ YÖNTEM NEDİR?

“Üçüncü yöntemin tercih edilip, yasalaşması halinde ise; 08.09.1999 ve öncesinde ilk kez SGK kapsamında çalışmaya başlayan herkesin kadın ya da erkek çalışan ayrımı yapılmadan 5,000 günlük hizmet ile emekli olması gerçekleşebilecek, böylelikle EYT kabul edilen herkesi kapsamış olacaktır. Fakat tekliflerin geçerlilik süresi incelendiğinde üç ay ya da atı ay yürürlükte kalmasının öngörüldüğü dikkat çekiyor. Oysa bu teklif kabul edilir ve yöntem benimsenirse, 4,447 sayılı yasaya göre hak kaybına uğramış herkesin yasadan faydalanabilmesi için kanunun 25 yıl Çalışma Süresi açısından 08.09.2024 tarihine kadar geçerli olması gerekecektir.”

EYT’ DE FİNLANDİYA MODELİ

Finlandiya ve Almanya’da emeklilik yaşı 65-67 arasında, Türkiye’de 2008 sonrasında yaş erkekte 61, kadında 58, Finlandiya’da geliştirilen sisteme göre, emekliliğine kısa bir süre kalan bireylere alınacak maaş için her yıl yüzde 2 daha az maaş ödeniyor.

PEKİ EYT KİMLERİ KAPSAYACAK?

Şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda. EYT sorunu 1999’da emeklilik yaşını yükselten 4447 sayılı kanun ile ortaya çıktı. 8 Eylül 1999 gününe kadar işçiler emeklilik için iki şartı yerine getirmesi gerekiyordu: Kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 günlük pirim ödeme gün sayısı, yapılan değişiklikle emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60’a, prim gün sayısı ise 7000 güne yükseltildi. 8 Eylül 1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58 erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen kademeli geçiş süresi getirildi.

Emeklilik için primi tamamlayıp yaşı bekleyenlere müjde niteliği taşıyan düzenleme, Genel Kurul’da kabul edilir ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanırsa, 8 Eylül 1999’dan önce işe başlayanlar emeklilik şansını yakalayacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!