Doludan Araç Koruma Yöntemleri! Bunlara Dikkat!

Doludan Araç Koruma Yöntemleri, Dolu Yağacağı Nasıl Anlaşılır, Dolu Yağışı Esnasında Yapılması Gerekenler ile İlgili Detaylar Yazımızda!

Doludan Araç Koruma Yöntemleri

Sayfamızda En İyi Doludan Araç Koruma Yöntemleri, Dolu Yağışından Araba Nasıl Korunur, Doludan Araç Koruma, Battaniye, Branda Doludan Korur mu soruları hakkında detaylı ve bir o kadar faydalı bir yazı içeriği bulacaksınız. Son zamanlarda ülkemizde sıkça görülen dolu yağışı birçok hasara neden olabiliyor. Kapalı otoparkı olmayan vatandaşlar araçlarını doludan korumak için çare arıyor. Otomobillerinin üstünü dolu brandası, battaniye ve kartonlarla örten birçok araç sahiplerinin uygulayacağı birçok yöntemi sizler için derledik. İşte Doludan en iyi korunma yöntemleri…

doludan araç koruma nasıl olur?
doludan araç koruma

Son günlerde İstanbul başta olmak üzere bütün Türkiye’de etkili olan dolu yağışı nedeniyle bir panik başladı. Vatandaşlar dolu yağışından araçlarını korumanın yollarını araştırmaya başladı. En İyi Doludan Araç Koruma Yöntemleri düşünülüyor. Kimi yerlerde araçlarda doludan kaynaklanan göçükler, patlayan araç camları tedirginliği arttırdı. Üstelik bir kere hasar gören aracın göçük tamirinin hem masraflı hem de zaman alan bir işlem olduğu biliniyor. Haliyle Doludan Araç Koruma Yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak çok önemli. Bu yüzden araç sahipleri maddi zarardan korunmak istiyor. Ayrıca araçsız kalarak işlerinin aksamaması için dolu yağışlarına karşı tedbirler düşünüyor.

Doludan Araç Koruma Yöntemleri

Küresel ısınmanın önemli etkilerinden biri olarak gösterilen dolu yağışlarının  ve şiddetinin artmasıdır. Bu etki her geçen yıl daha görünür oluyor. Normal bir doğa olayı olan dolu yağışlarına artık bir doğal afet gözüyle bakılıyor. Çünkü her dolu yağışında yüzlerce insan yaralanıyor, araç ve ev hasar görüyor. Sadece dakikalar içinde etkili olması bile büyük hasar ve yaralanmalara neden olabiliyor. Bu yüzden doludan önce insanların kendilerinin korunması sonra da araçlarını korumaları büyük önem taşıyor.

Meteorolojiye günlük olarak bakmak gerekir. Eğer hava sıcak ve o gün yağmur varsa ( mayıs- eylül arası) dolu riski var yüksek olabilir. Özellikle de Mayıs ve Eylül ayı arasında dikkatli olunmalı.

Meteorolojinin uyarıları doğrultusunda aracınızı mümkün ise kapalı bir otoparkta birkaç gün çıkarmadan bekletmek en kolay çözüm.

Araçların korunmasına yönelik farklı bütçelere hitap eden kaplama örtüler, brandalar, çadırlar, fileler piyasada satılmaktadır. Bunlardan bir tane edinerek aracınızda taşıyabilir ve park halindeyken de aracınızı mutlaka kaplayıp gidebilirsiniz.

Kapalı otopark imkânı  veya özel kaplama örtü alma durumunuz yok ise aracınızı battaniye, yorgan, paspas gibi evinizde bulunan kalın koruyucu eşyalarla örtebilirsiniz. Bu eşyalarla aracı kaplayıp rüzgârda uçmamaları için çeşitli ağırlıklarla ya da iple sabitleyin.

Dolu Yağışından Araba Nasıl Korunur?

Yolda gidiyorsunuz ve bir anda dolu yağışı başladı. Girebileceğiniz bir kapalı alan ya da benzinlik varsa hemen aracınızı kapalı bir alana doğru sürün. Eğer girebileceğiniz kapalı bir alan da yok ise bu gibi durumlarda yapacağınız en pratik yöntem kenara park edip araç içindeki paspasları aracın kaportasına sermektir. Bu sayede aracın büyük bir kısmını zarar görmekten kurtarabilirsiniz.

Aracımızı park ederken ara sokaklarda ise karşılıklı evler olan yerlere park etmek açık alana park etmekten daha güvenlidir. Çünkü aracın arada kalması demek dolu parçalarının hızının kesilerek gelmesi anlamına gelir. Eğer şimşek ve yıldırım tehlikesi aracı ağaç altına park etme yoluyla dolu tanelerinin hızını kesme yönteminden uzak durmanızı gerektiriyor.

Aracın üzerine 2 adet battaniye örtebilirsiniz. Tam olarak aracı kapatması için birisi tavanın ortasından itibaren arka kısmına, diğeri ön kısmına serilebilir. Battaniye hem daha yumuşak hem de daha kalın olduğu için aracın kaportasına zarar vermez ve en zararsızı olabilir. Eğer ser örtülerle örtüyorsanız, altına önce yumuşak bir şey serin. Örneğin halıyla örtecekseniz tüylü yumuşak kısmı alta gelsin.

Aracı kapladığınız örtünün altını yastıklarla desteklerseniz aracınızın kaportasının örtülerin yol açacağı çiziklerden de korunmasını sağlarsınız. Araçla hareket halindeyseniz, en uygun yerde durun, çünkü hareket ederek daha fazla dolu tanesine maruz kalırsınız, bu yüzden durup dolunun rüzgarın etkisi ile sizden uzaklaşmasını bekleyin.
Fırtına yönünü kestirebiliyorsanız, ters istikamete giderek kurtulmaya çalışabilirsiniz.

Dolu Yağacağını Nasıl Anlarım?

Dolu yağışı ani hava değişimi durumlarında meydana gelmektedir. Ülkemizde dolu yağışının en çok olduğu aylar mayıs, haziran ve eylül aylarıdır. Dolu yağışından araçlarınızı korumak için bu aylarda sıkça hava durumunu takip etmeniz önerilir. Hava tahminleri gök gürültülü ve kuvvetli yağış uyarısı verdiği zamanlarda yağmurların devam edeceği gün ve hafta aracınızı ücretli kapalı otoparka çekebilirsiniz. Eğer yolda doluya yakalanırsanız hemen panik yapmayın! En yakın benzin istasyonuna girmeniz sizler için başka bir yöntem. Dolu yağışı olacağını az çok bulutlardan anlayabilirsiniz. Hava bir anda kapanıp aniden şiddetli rüzgar çıktıysa, bulutlar karardıysa hemen yağışı beklemeden önlem almanız elzemdir. Unutmayın dolu bir anda bastırır ve gelip geçer.

Geçtiğimiz yıllarda   Kastamonu  ilinde meydana gelen dolu yağışı “afet” olarak resmi kayıtlara geçmiştir. Bu dolu yağışında Kastamonu’nu merkezinde ve ilçelerinde hemen hemen hasar almayan araç kalmamıştır. Dolu attığı esnada aracımızı doludan korumak için panik yapmamaya özen gösterin. Zira aracınızı korumak adına bir başkasına zarar verebilir ve geri dönüşü olmayan kazalara sebebiyet verebilirsiniz. Kırkikindi yağmurları döneminde hava durumunu sıkça takip etmenizde fayda var.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Doludan Araç Koruma Yöntemleri! Bunlara Dikkat!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!