En İyi Doludan Araç Koruma Yöntemleri

doludan araç koruma yöntemleri
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En İyi Doludan Araç Koruma Yöntemleri, Dolu Yağışından Araba Nasıl Korunur, Doludan Araç Koruma, Battaniye  Branda Doludan Korur mu, Doludan Koruyan Araç Örtüsü Branda

Son günlerde İstanbul başta olmak üzere bütün Türkiye’de etkili olan dolu yağışı nedeniyle bir panik başladı.  Vatandaşlar dolu yağışından araçlarını korumanın yollarını araştırmaya başladı. En İyi Doludan Araç Koruma Yöntemleri düşünülüyor. Kimi yerlerde araçlarda doludan kaynaklanan göçükler, patlayan araç camları tedirginliği arttırdı. Üstelik bir kere hasar gören aracın göçük tamirinin hem masraflı hem de zaman alan bir işlem olduğu biliniyor. Haliyle Doludan Araç Koruma Yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak çok önemli. Bu yüzden araç sahipleri maddi zarardan korunmak istiyor. Ayrıca araçsız kalarak işlerinin aksamaması için dolu yağışlarına karşı tedbirler düşünüyor. İşte Doludan Araç Koruma Yöntemleri 

Doludan Araç Koruma Yöntemleri

Küresel ısınmanın önemli etkilerinden biri olarak gösterilen dolu yağışlarının  ve şiddetinin artmasıdır. Bu etki her geçen yıl daha görünür oluyor. Normal bir doğa olayı olan dolu yağışlarına artık bir doğal afet gözüyle bakılıyor. Çünkü her dolu yağışında yüzlerce insan yaralanıyor, araç ve ev hasar görüyor. Sadece dakikalar içinde etkili olması bile büyük hasar ve yaralanmalara neden olabiliyor. Bu yüzden doludan önce insanların kendilerinin korunması sonra da araçlarını korumaları büyük önem taşıyor.

Meteorolojiye günlük olarak bakmak gerekir. Eğer hava sıcak ve o gün yağmur varsa ( mayıs- eylül arası) dolu riski var yüksek olabilir. Özellikle de Mayıs ve Eylül ayı arasında dikkatli olunmalı.

Meteorolojinin uyarıları doğrultusunda aracınızı mümkün ise kapalı bir otoparkta birkaç gün çıkarmadan bekletmek en kolay çözüm.

Araçların korunmasına yönelik farklı bütçelere hitap eden kaplama örtüler, brandalar, çadırlar, fileler piyasada satılmaktadır. Bunlardan bir tane edinerek aracınızda taşıyabilir ve park halindeyken de aracınızı mutlaka kaplayıp gidebilirsiniz.

Kapalı otopark imkânı  veya özel kaplama örtü alma durumunuz yok ise aracınızı battaniye, yorgan, paspas gibi evinizde bulunan kalın koruyucu eşyalarla örtebilirsiniz. Bu eşyalarla aracı kaplayıp rüzgârda uçmamaları için çeşitli ağırlıklarla ya da iple sabitleyin.

Dolu Yağışından Araba Nasıl Korunur?

Yolda gidiyorsunuz ve bir anda dolu yağışı başladı. Girebileceğiniz bir kapalı alan ya da benzinlik varsa hemen aracınızı kapalı bir alana doğru sürün. Eğer girebileceğiniz kapalı bir alan da yok ise bu gibi durumlarda yapacağınız en pratik yöntem kenara park edip araç içindeki paspasları aracın kaportasına sermektir. Bu sayede aracın büyük bir kısmını zarar görmekten kurtarabilirsiniz.

Aracımızı park ederken ara sokaklarda ise karşılıklı evler olan yerlere park etmek açık alana park etmekten daha güvenlidir. Çünkü aracın arada kalması demek dolu parçalarının hızının kesilerek gelmesi anlamına gelir.

Eğer şimşek ve yıldırım tehlikesi aracı ağaç altına park etme yoluyla dolu tanelerinin hızını kesme yönteminden uzak durmanızı gerektiriyor.

Aracın üzerine 2 adet battaniye örtebilirsiniz. Tam olarak aracı kapatması için birisi tavanın ortasından itibaren arka kısmına, diğeri ön kısmına serilebilir. Battaniye hem daha yumuşak hem de daha kalın olduğu için aracın kaportasına zarar vermez ve en zararsızı olabilir.
Eğer ser örtülerle örtüyorsanız, altına önce yumuşak bir şey serin. Örneğin halıyla örtecekseniz tüylü yumuşak kısmı alta gelsin.

Aracı kapladığınız örtünün altını yastıklarla desteklerseniz aracınızın kaportasının örtülerin yol açacağı çiziklerden de korunmasını sağlarsınız.
Araçla hareket halindeyseniz, en uygun yerde durun, çünkü hareket ederek daha fazla dolu tanesine mağruz kalırsınız, bu yüzden durup dolunun rüzgarın etkisi ile sizden uzaklaşmasını bekleyin.
Fırtına yönünü kestirebiliyorsanız, ters istikamete giderek kurtulmaya çalışabilirsiniz.

Ayrıca Tıklayın:

Manisa’da Kurulacak Volkswagen Fabrikasında Çalışacakların Büyük Heyecanı!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!