Ekşi Sözlük Nedir, Nasıl Kuruldu

Ekşi Sözlük Nedir? Ekşi Sözlük Sahibi Kim? Ekşi Sözlük Nasıl Kuruldu? Sorularına yanıt bulabileceğiniz haberimizde Ekşi Sözlük hakkında bilgiler yer alır. Ekşi Sözlük’ ün kurucusu Sedat Kapanoğlu kim, Ekşi Sözlük’ ten neden ayrıldı? Ekşi Sözlük şu anda kimin?

Ekşi Sözlük Nedir, Sahibi Kim
Ekşi Sözlük Nedir, Sahibi Kim

İnternet mecrasında oldukça popüler olan Ekşi Sözlük hakkında sizlere detaylı bilgiler hazırladık. Sizler için Ekşi Sözlük hakkında merak edilen birçok sorunun cevaplarını araştırdık. İşte Ekşi Sözlük Nedir, Ekşi Sözlük Kimin, Ekşi Sözlük Nasıl Kuruldu, Sedat Kapanoğlu Kimdir ve ayrıntılar…

Ekşi Sözlük Nedir?

Ekşi Sözlük; Türkiye’de özellikle gençler arasında ziyaret edilen en popüler web sitelerinden biridir. Gündem olan ya da olmayan bir konu hakkında bünyesindeki yazarlar tarafından yorumlar, tartışmalar, bilgiler ve fikirlerin yazılı bir şekilde ifade edildiği bir platformdur. Ekşi Sözlük’ ün sloganı “Kutsal Bilgi Kaynağı” dır. Türkiye’de Web 2.0’ın öncüsüdür. 2017 yılında hem iOS hem de Android için resmi Ekşi Sözlük mobil uygulaması yayınlanmıştır. iOS uygulaması uzun bir aradan sonra 2020 yılında güncellenmiş ve birçok özellik eklenmiştir.

Ekşi Sözlük Nasıl Kuruldu?

Ekşi Sözlük’ ü 1999 yılının şubat ayında bir fikir platformu olarak ortaya çıkmış ve Sedat Kapanoğlu tarafından faaliyete geçirilmiştir. Ekşi Sözlük’ te ilk girilen başlık “pena” dır. Sedat Kapanoğlu birçok konuşmasında Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabının, Ekşi Sözlük’ ü kurmasında esin kaynağı olduğunu belirtmiştir.  Sedat Kapanoğlu verdiği bir röportajda şunları da ifade etmiştir.

“Ekşi Sözlük’ü oluştururken Türkiye hakkında tek bir önemli gerçeği bile bilmiyordum. İfade özgürlüğü elbette önemli ama böyle bir ihtiyacın farkında değildim. Ekşi Sözlük’ ün popülaritesinin ardındaki en önemli unsurun ifade özgürlüğü olduğunu düşünüyorum. Türk internet kültüründe bir web sitesi açıyorsunuz ve buna itiraz eden herkes atılıyor diye bir gelenek vardı. Ben o geleneği takip etmedim. Bunun yerine, herhangi bir görüşü olan herkesin web sitesinde kalmasına ve yazmasına izin verdim. Bu politika çok hızlı büyümesini sağladı.” Şeklinde ifade etmiştir.

Entry Nedir?

Ekşi Sözlük’ te her girilen bağlığa entry denir. Ekşi Sözlük platformunda kayıtlı yazarlar bu başlıklar altında konu ile ilgili düşüncülerini ifade ederler. Entry girmek veya Entry yazmak, katılımcı sözlük platformlarındaki üyelerin açılan herhangi bir başlık altına yaptığı yorumdur. Sözlük yapısı ve alışılagelmiştik nedeniyle Entry girmek kalıplaşmış bir internet sözcüğüdür. Her yazar kendi girdiği Entry’si ile konuya farklı bir yorum getirir ve paylaşımda bulunur. Ancak Entry girebilmek için yazarlık başvurunuz onaylanmış olmalıdır.

sedat kapanoğlu kimdir?
sedat kapanoğlu kimdir?

Sedat Kapanoğlu Kimdir?

Sedat Kapanoğlu 1976 yılında Eskişehir de dünyaya gelmiştir. Kendisi yazılımcı ve aynı zamanda girişimcidir. Yazılım konusunda kendi kendisini yetiştirmiştir. İlkokul yıllarında program yazmaya başlamıştır. İlk ticari yazılımını liseden mezun olduktan sonra 1993 yılında çalışmaya başladığı şirkette yazmıştır. 2004 yılında Microsoft şirketinden yazılım tasarım mühendisi olarak iş teklifi almış ve bu teklifi değerlendirerek Amerika da bulunan Microsoft şirketinde 5 yıl çalışmıştır. 2008 yılında Ekşi Sözlük’ ten kazandığı para Microsoft’ tan aldığı parayı geçince Türkiye’ye geri dönmüştür.

Ekşi Sözlük Kimin?

Sedat Kapanoğlu Amerika dan Türkiye yerleştikten sonra Ekşi Sözlük platformunu daha da çok geliştirmiş ve popüler hale getirmiştir. Kapanoğlu 2015 yılında Ekşi Sözlük yönetiminden ayrıldığını Ekşi Sözlük’ te şu sözlerle ifade etmiştir. Yaptığı Açıklamada;

“ekşi sözlük ’ü ilk gün kodlayan adam olmak dışında 16 yılı aşkındır ekşi sözlük ’ün yöneticisiyim. Yönetici derken her anlamda: sitede admin, yazılım ekibinde yönetici, yönetim kurulunda başkan, sokakta beyefendi, mutfakta aşçı vesaire. 16 yılda ekşi sözlük Türkiye’ de en çok ziyaret edilen üçüncü yerel web sitesi olmaya kadar yükseldi. Her ay 21 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Üstelik yabancı sosyal mecraların yükselişinden de etkilenmedi. Tam tersine onları kapsamadığı bir alanda bambaşka bir form ve dinamikle devam ediyor.

Bu dönemde, yani son 6 yıldır, ekşi sözlük ‘ün iş strateji ve modellerini pratik olarak başak üstlenmiş durumda. Yapısal yeniliklerin kayda değer kısmı da kendisinin projeleridir. Siyasi liderlerin reddit tarzı ama oturumları bunun en son örneği.

Yıllardır konuşmalarımda ve röportajlarımda Ekşi Sözlük ‘ün ben olmadan devam edebilmesinin en büyük hayallerimden olduğundan bahsettim. Bunun bir noktasında manzarayı bensiz hale getirmek elzemdi. Hem bu hem de bazı yeni projelere odaklanma sebebiyle ekşi sözlük ‘ün sahibi ekşi teknoloji ve bilişim AŞ’deki yönetim kurulu üyeliği dahil olmak üzere tüm yöneticilik görevlerimden ayrılmış bulunuyorum. Sadece çok uzun zamandır yazarlara borçlu hissettiğim ve tasarımını tamamladığım bir api meselesi var. Onunla ilgileneceğim.

Kapanoğlu ile yolları ayrılan Ekşi Sözlük’ ün yönetimini 2009 yılında Sözlük’ e ortak olan Av. Başak Purut üstlenecek. Purut kâğıt üzerinde tek yetkili olurken, Kapanoğlu ise yeni bir “Ekşi Sözlük projesi” üzerinde çalışacak. Gelişmeleri doğrulayan Başak Purut’tan aldığımız bilgiye göre, 90’ların internet ruhunu yansıtan Ekşi Sözlük, bugünün koşulları göz önüne alınarak yeniden düşünülüyor ve bu şekilde Sözlük’ ten bağımsız bir proje planlanıyor. Purut, yeni projenin Türkiye’ye ya da başka bir ülkeye bağımlı olmayacağını yani Türkçe olmayan, küresel bir proje olduğunu da belirtiyor.” Şeklinde ifade etmiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Ekşi Sözlük Nedir, Nasıl Kuruldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!