Egzama Atopik Dermatit Nedir, Neden Olur

Atopik Dermatit Nedir Neden Olur
Atopik Dermatit Nedir Neden Olur

Sayfamızda Bebeklik dönemlerinde sıkça karşılaşılan sorunlardan biri olan Atopik Dermatit hakkında detaylar bulacaksınız. Bir enfeksiyon hastalığı olan Atopik Dermatit Nedir, Neden Olur? işte tüm detaylar…

Egzama Atopik Dermatit Nedir

Atopik dermatit tipik olarak çocuklukta, genellikle bir bebeğin hayatının ilk altı ayında başlar. Yaygın bir egzama şekli olmasına rağmen, aynı zamanda şiddetli ve uzun ömürlüdür. Siz veya çocuğunuz atopik dermatitiniz olduğunda, zaman zaman iyileşebilir; ama diğer zamanlarda daha da kötüleşebilir. Bazı çocuklarda, semptomlar büyüdükçe azalabilirken, diğer çocuklarda yetişkinliğe doğru atopik dermatit daha da fazlalaşır.

Atopik dermatit kaşıntı ve kronik seyirle giden bir egzama formudur. Bebeklik ve çocukluk döneminde sıkça karşılaşılan bir sorundur. Temelinde genetik yatkınlık vardır. Lezyonlar sulantılı, kızarık, kaşıntılı, zaman zaman kuru egzama formundadır. Genellikle deri doğumdan itibaren kurudur ve yüzeysel deri enfeksiyonlarına özellikle uçuk (herpes simpleks) ya da stafilokok enfeksiyonları gibi yatkınlık görülür.

Ekzema besin alerjisine bağlı alevlenebilir. En sık ilişkili olduğu gıdalar inek sütü, yumurta ve yerfıstığıdır. Besinlerde bulunan katkı maddeleri de kaşıntıyı ve egzamayı artırır. Besinlere bağlı egzama atakları, genellikle ilk 2-3 yaşta daha sık görülür. 

Bebeklik ve çocukluk çağı atopik dermatitin başlıca özellikleri şunlardır:

Ailesel yatkınlık, Kaşıntı, Kronik süreç, Besinlerle ilişki (Süt, yumurta, katkı maddeleri…), Yaşla atak sıklığı ve şiddetinin azalması. Astım ya da alerjik rinokonjontivit birlikteliği, Atopik dermatite özel egzama dağılımı: İlk 1. yaş Yanaklar, alın, kol ve bacağın dış yüzleri ve saçlı deride görülür. Çocukluk dönemi Boyun, göz altları, kulak arkaları, diz ve dirsek içlerinde, el ve ayak bileklerinde egzama görülür. Bez bölgesinde genellikle atopik dermatit görülmez. Burada sıklıkla bez dermatiti ve/veya mantar enfeksiyonu görülür. Büyük çocuklarda ve erişkinlerde ise, sıklıkla el-ayak egzaması, meme başı egzaması, dudak egzaması şeklinde devam eder. Deri enfeksiyonlarına yatkınlık.

apotik dermatit tedavisi
atopik dermatit tedavisi

Sayılarla Atopik Dermotit Gerçekleri

Şiddetli Atopik Dermatitli çocuklar yılda en az 168 gün uyku kaybı yaşıyor.

Hastalık 5-6 aylık bebeklik döneminden itibaren ve %85 i 5 yaşından önce görülmekte.

Orta ila şiddetli Atopik Dermatit hastalarının yüzde 60’ından fazlasında kaşıntı, günde 12 saatten fazla sürüyor.

Atopik dermatit hastalarının yüzde 46’sı kaşıntılarının, iş hayatlarını “sıklıkla” veya “her zaman” etkilediğini söylüyor.

Atopik Dermatitli erişkinlerin yüzde 50’si görünümlerinden dolayı sosyal etkileşimlerden kaçınıyor ve yüzde 50’sinde depresyon veya anksiyete görülüyor.

Erişkin Atopik Dermatit hastalarının yüzde 68’inde uyku problemi var. Hastaların %55’i haftada 5 geceden fazla uyku bölünmesi yaşıyor.

Dünya genelinde erişkinlerin yüzde 2 ila 10’u Atopik Dermatit’den etkilenmekte ve erişkin hastaların yüzde 10’unda bu hastalık şiddetli seyrediyor.

Atopik Dermatit’in çocuklarda görülme sıklığı ortalama yüzde 20 – 25. Çocukluk çağında görülen hastalığın yüzde 20 – 30’u yetişkinlikte de devam ediyor.

Orta ve şiddetli Atopik Dermatit hastalarının yüzde 72’sinde astım, alerjik rinit gibi eşlik eden alerjik hastalıklar bulunuyor.

Atopik Dermatitli 14 yaş altı her 4 çocuktan 1’i, 14-17 yaş grubundaki her 10 çocuktan 4’ü hastalığı nedeniyle çevresinden fiziki veya psikolojik açıdan olumsuz etkilenmeye maruz kalıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Egzama Atopik Dermatit Nedir, Neden Olur

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!